Logo General Fresh
General Fresh 13 czerwca 2016 5 min czytania
Lifestyle

Jak nakłonić dzieci do sprzątania? Kilka sprytnych pomysłów

16686547995 72406c96af k 1630

W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy stwierdza że już czas, aby jego dziecko zaczęło pomagać w domowych obowiązkach. Wielu uważa, że im szybciej, tym lepiej, ponieważ pociechy chętnie uczą się nowych rzeczy. Ale jak i od czego zacząć? I co zrobić, jeśli dzieci twierdzą, że nie lubią sprzątać?

 

Wybór zadań

Uznałeś, że Twoje kilkuletnie dziecko powinno zacząć pomagać w domu. Na pewno masz rację. Być może właśnie zauważyłeś, że Twoja pociecha sama interesuje się pewnymi zajęciami i chce pomagać. Jeśli tak – świetnie! Koniecznie wykorzystaj ten moment. Pamiętaj jednak, że ze względów bezpieczeństwa, dziecko wymaga stałej kontroli podczas powierzonych im zajęć, a ich wybór powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka. Oto tabelka, która pomoże rozgraniczyć Ci, które zadania są bezpieczne dla Twoich dzieci, a z którymi lepiej poczekać, aż będą mieć -naście lat.

 

Tak Nie
Segregowanie prania wg kolorów Segregowanie śmieci, w których mogą być przedmioty niebezpieczne
Wkładanie i wyjmowanie wsadów do pralki Samodzielne włączanie i wyłączanie prania    
Odkładanie ubrań na niskie półki i do szuflad     Wkładanie naczyń do zmywarki
Ścieranie półek i stolików „na poziomie” dziecka Wieszanie prania
Odkładanie swoich zabawek, gier i innych na wyznaczone miejsce Czyszczenie sprzętów kuchennych lub sanitarnych w łazience 
Ścielenie własnego łóżka Wycieranie szyb, luster, monitorów
Zamiatanie w kuchni Prasowanie    

 

To tylko przykładowa lista. Kiedy wybierasz zadanie zawsze powinieneś zastanowić się, czy i jakie ryzyko niesie ze sobą powierzenie go dziecku. Jeśli zajęcie wymaga wchodzenia na wysokości, kontaktu z ostrymi przedmiotami, użycia żrących środków czyszczących lub sprzętów elektrycznych – to znak, że Twoje dziecko jest jeszcze za małe, aby je wykonywać.

 

Zamiana obowiązków w zabawę

Kiedy wybierzesz już zadania, które mogą wykonywać dzieci, pora przedstawić im listę. Jeśli jakieś zadanie wyjątkowo nie podoba się im, warto je skreślić na początek (może kiedyś dodasz je tam jeszcze raz). Aby dziecko nie poczuło się przytłoczone, ani znudzone, wybieraj jedno zadanie na tydzień. Doskonałym sposobem przydziału jest zapisanie każdego zadania na małej karteczce i urządzenie „Wielkiego Losowania Misji”. Tak – misji, bo dziecko powinno wiedzieć, że to, co robi jest bardzo ważne. Jeśli dodatkowo praca zamieni się w zabawę – dzieci na pewno nie będą narzekać, że znowu muszą sprzątać. Nie wiesz, jak to zrobić? Oto kilka pomysłów:

 

Zadanie Zabawa
Składanie wypranych skarpet Konkurs, kto zbierze i zwinie najwięcej par
Odkładanie ubrań na miejsce Zabawa w zamawianie dostaw do krainy szuflandii lub szaflandii
Zanoszenie brudnej bielizny do kosza Konkurs rzutów do celu
Układanie zabawek, książek i gier w pokojach dzieci Zabawa w rytm ulubionych piosenek lub konkurs kto pierwszy posprząta pokój – możesz użyć stopera
Nakrywanie stołu i sprzątanie po posiłkach Zabawa w restaurację    
Porządki w kuchni Zabawa w kręcenie filmiku reklamującego przedmiot, z którego właśnie korzystacie
 

 

Marchewka, czyli system nagród

Jeśli decydujesz się powierzyć swojemu dziecku jeden obowiązek w tygodniu lub podczas domowych prac urządzacie konkurs – nie zapomnij o nagrodach. W przypadku regularnie spełnianych zadań, doskonale sprawdza się przygotowanie specjalnej tabeli-grafiku

 

Najlepiej, żeby dziecko samo go uzupełniało. Nie musi pisać – może rysować. Nagrodą za codzienne wykonanie obowiązku może być uśmiechnięta buźka, słoneczko, gwiazdka... możecie je rysować lub naklejać. Brak „odznaki” już będzie karą. Jeśli masz kilkoro dzieci – dochodzi element rywalizacji, która bywa najlepszą motywacją. Na koniec tygodnia trzeba oficjalnie ogłosić wyniki. Nagrodą może być ulubiony przysmak, wycieczka lub odznaka „super dziecko”, którą zrobisz sam i to w kilka minut. Wystarczy wyciąć z tektury gwiazdkę lub tarczę i owinąć ją w atrakcyjny papier. Także folia aluminiowa może okazać się pomocna.

 

Cierpliwość, która procentuje

 

Cieszysz się, że Twoje dziecko zaczyna sprzątać, ale martwi Cię, że domowe porządki wcale nie przebiegają sprawniej? Niestety – to cena za naukę. Dzieci potrzebują na pewne czynności więcej czasu. Kiedy praca łączy się z zabawą, wydłużenie „terminu realizacji” jest nieuniknione. Ale pamiętaj – to inwestycja w przyszłość. W ten sposób wychowujesz samodzielnego młodego człowieka. Jeśli Twoje dziecko ma kryzys – przeczekaj go. Nie krzycz, nie gniewaj się. Kiedy odczuje brak nagród, szybko zmieni zdanie.

 

Twoi znajomi chwalą się, że ich dzieci pomagają w domu? Wcale nie musisz im zazdrościć. Twoje dzieci również mogą uczestniczyć w sprzątaniu. Z naszymi podpowiedziami nie tylko będziesz mógł powiedzieć, że Twoje dzieci pomagają w domu. Będziesz mógł pochwalić się, że Twoje dzieci lubią pomagać w domu. Czy to nie brzmi rewelacyjnie? A zatem – do dzieła i powodzenia!

 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 5 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania