Logo General Fresh
General Fresh 30 listopada 2017 6 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Jak wybrać żelazko?

zrzut ekranu 2017 11 30 o 141605 6179

Zakup sprzętów AGD do Twojego domu to poważna sprawa. Chcesz nie tylko, żeby działały, ale żeby korzystanie z nich było wygodne, bezpieczne i (jak sam zakup) ekonomiczne. Dziś przyjrzymy się kolejnemu już, po lodówce i odkurzaczu, artykułowi gospodarstwa domowego. Przez jednych znienawidzone za trud i ryzyko oparzeń, przez drugich ubóstwiane za efektowność każdej kreacji – żelazko. Jak wybrać idealne? Zastanawiamy się razem z Tobą, analizując najważniejsze funkcje i parametry.

Żelazko, żelazku nierówne


Zanim zagłębisz się w dokładne parametry, warto zdecydować, jakiego rodzaju żelazka potrzebujesz. Odpowiedz sobie na kilka prostych pytań.

  • Jak często prasujesz?
  • Prasujesz pojedyncze rzeczy czy całe kosze?
  • Co prasujesz najczęściej?
  • Czy zabierasz żelazko poza dom?
  • Czy lubisz prasować z dużą ilością pary?
  • Czy w domu są dzieci?
  • Czy zdarza Ci się zapomnieć o wyciągnięciu wtyczki z kontaktu?

Spisz odpowiedzi – już widzisz, jakiego żelazka potrzebujesz. Teraz pora je nazwać i dostosować parametry. A zatem – zaczynamy!

  • Żelazko przewodowe – najczęściej wybierany typ urządzeń prasujących. Przewód zasilający ogranicza ruchy i ściśle określa zasięg działalności, ale jednocześnie zapewnia możliwość stałego utrzymywania temperatury i nie wymusza przerywania pracy. Wybierając żelazko, które posiada elastyczne połączenie (najlepiej kiedy kabel łączy się z żelazkiem na tak zwanej „kulce”) znika ryzyko, że przewód zacznie się plątać, zaginać, a w konsekwencji pękać i przecierać. Zwróć uwagę na długość przewodu – powinna zapewnić swobodę podczas prasowania. Przemyśl, gdzie będziesz korzystać z żelazka, który kontakt będzie najczęściej wykorzystywany i po prostu zmierz minimalną długość kabla.
  • Żelazko bezprzewodowe – posiada podstawkę, na której nagrzewa się przed rozpoczęciem prasowania. Dzięki temu, samo żelazko nie potrzebuje bezpośredniego podłączenia do prądu. Kiedy odkładasz żelazko na podstawę, zasilaną prądem z gniazdka, stopa żelazka ponownie się nagrzewa. To rozwiązanie wymaga wolniejszego tempa prasowania, ponieważ żelazko wymaga odłożenia na więcej niż kilka sekund.
  • Żelazko systemowe – stworzone z  myślą o tych, którzy prasują dużo i często.  Żelazko systemowe, wyposażone w zewnętrzną wytwornicę pary, jest najefektywniejszym typem żelazka. Ale i jego cena należy do najwyższej półki... Dlatego warto zastanowić się, czy potrzebujesz tak zaawansowanej technologii. Żelazko posiada oddzielny, wyjątkowo pojemny (nawet litrowy) zbiornik na wodę. To w nim jest  para, która jest przekazywana do żelazka przewodem. To pozwala na prasowanie z ciągłym użyciem pary nawet przez 2 godziny. I to bez konieczności dolewania wody.
  • Żelazko turystyczne – idealne do okazjonalnego prasowania, zwłaszcza dla tych, którzy najczęściej muszą „dobrze wyglądać” na służbowych delegacjach, czy podczas innych podróży. Mają niższą moc od klasycznego żelazka, ale są również lżejsze i zwykle składaną rączkę. Nawilżanie może występować w formie spryskiwacza i/lub pary.

Podstawa, czyli stopa żelazka

  • Stopa z teflonu i aluminium – bardzo dobry poślizg. Żelazko teflonowe nie powoduje znienawidzonego efektu „wyświecania się”. Niestety, są mało wytrzymałe i bardzo łatwo je zarysować.
  • Stopa ceramiczna – znakomity poślizg, wysoka łatwość prasowania. Są wytrzymałe na zarysowania, ale kruche (może pęknąć, jeśli upadnie na podłogę). Stopy ceramiczne są trudne do czyszczenia.
  • Stopa ze stali – jedna z najtańszych i najpopularniejszych stóp. Daje przeciętny poślizg, jest trudna do czyszczenia, łatwo ją zarysować. Największa zaleta? Cena i szybkość nagrzewania.
  • Stopa emaliowana – zapewnia dobry poślizg, ale stopy z emalii łatwo się niszczą, a dużo trudniej czyszczą.
  • Stopa granitowa – gwarantuje świetny poślizg, wysoką odporność na uszkodzenia i łatwość podczas czyszczenia.
  • Stopa szafirowa i tytanowa – podobnie jak granitowa i... podobnie jak granitowa należą do najdroższych.

Sprawy niezbędne i przydatne funkcje

  • Moc – czyli jeden z najważniejszych parametrów, na jaki trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu żelazka. Jak wiadomo, im większa moc, tym szybciej żelazko będzie gotowe do pracy na wybranej temperaturze. Żelazko o wysokiej mocy szybko reaguje nie tylko na zwiększenie, ale i zmniejszenie temperatury. Ponadto, skuteczniej wytwarza parę. Mniejsza moc to więcej czasu spędzonego przy żelazku. Twoje żelazko ma „dobijać” do maksymalnej temperatury w kilkanaście sekund? Wybierz model o mocy 2200-2400 W.
  • Blokada kapania – znana również jako anti-drip czy „niekapek”. Blokada kapania zatrzymuje wycieki wody ze stopy podczas prasowania z zastosowaniem niskich temperatur. Funkcja działa również, kiedy żelazko stoi w pionie.
  • Samooczyszczanie z kamienia i/lub system antywapienny – żelazko posiadające funkcję samooczyszczania („self-clean”) może udrożnić otwory w stopie żelazka, dzięki wygenerowaniu silnego strumienia pary – w ten sposób żelazko samo „wypycha” zalegający kamień, wytrącony z wody. Kolejna funkcja czyszcząca to system antywapienny, który ogranicza wspomniany wcześniej proces. To bardzo przydatne, jeśli do prasowania używasz wody prosto z kranu.
  • Żelazko z funkcją „strażak”, czyli „Auto-Shut off” – ta funkcja jest stworzona z myślą o zapominalskich i „zakochanych”. Pozwala uniknąć przypalenia ubrań, przegrzania sprzętu i niweluje ryzyko pożaru w razie pozostawienia żelazka bez kontroli... Żelazko z funkcją „strażaka” wyłącza się po ok. 30 sekundach bezruchu w poziomie, a pozostawione w pionie po kilku lub kilkunastu minutach. Zwykłe potrząśnięcie wystarczy, aby wyłączyć funkcję. W wielu modelach o włączeniu funkcji „strażak” przypomina lampka. Niestety, funkcja będzie zawodzić, jeśli w domu są zwierzęta czy dzieci, które niechcący mogą poruszyć żelazkiem i tym samym wyłączyć zabezpieczenie.

Pamiętaj, że dobry zakup AGD to nie tylko kwestia ceny, czy podążania za obecnymi trendami. Najważniejsze jest to, aby sprzęt był dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Wygoda, czystość i świeżość – to prosty sposób, aby w każdym miejscu było „jak w domu”. Pierwszy warunek, to zadanie, którego spełnienie ułatwią Ci nasze Aktualności, a dwa pozostałe – nasz produkty. General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

generic 8473530 1280 1
Praktyczne rozwiązania
W czasach, gdy coraz częściej szukamy ekologicznych rozwiązań i przykładamy znacznie większą uwagę do...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2024 6 min czytania
shutterstock 528721780201
Praktyczne rozwiązania
Naturalne środki czystości są coraz bardziej popularne, a samodzielne metody czyszczenia różnych...
Logo General Fresh
General Fresh
4 września 2023 5 min czytania
carautumn
Praktyczne rozwiązania
Zmiana pór roku z letnich na zimowe wiąże się nie tylko ze zmianą krajobrazu za oknem, ale...
Logo General Fresh
General Fresh
29 sierpnia 2023 5 min czytania
biuro
Praktyczne rozwiązania
Czystość w biurze odgrywa kluczową rolę zarówno w wydajności pracy, jak i w ogólnym...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2023 5 min czytania