Logo General Fresh
General Fresh 6 maja 2019 4 min czytania
W domu

10 błędów, które sprawiają, że twój dom jest ciągle brudny

shutterstock 509411671 6477
Sprzątasz regularnie, a mimo to masz wrażenie, że w twoim domu ciągle panuje bałagan? Bardzo możliwe, że popełniasz jakiś błąd! Oto 10 błędów, które sprawiają, że twój dom jest cały czas brudny.

1. Używanie szczotki do kurzu

Szczotka do kurzu, znana też jako miotełka lub zmiotka, wydaje się bardzo wygodnym gadżetem. Wystarczy lekko machnąć ręką to tu, to tam i kurzu nie ma. Niestety, to złudne, ponieważ szczotka jedynie strzepuje kurz na inne miejsce, a nie go usuwa.

2. Ściereczka do wszystkiego

Chyba prawie wszyscy mamy tzw. ściereczkę do wszystkiego. Usuwamy z jej pomocą kurz w całym domu, czyścimy blaty, myjemy okna… To duży błąd! Jeśli używasz jednej ściereczki do czyszczenia całego mieszkania, to roznosisz brud, który pozostał na jej powierzchni. Lepszym wyborem są np. jednorazowe chusteczki nawilżane do mebli od General Fresh.

3. Odkładanie szczotki do toalety zaraz po użyciu

Na rynku można znaleźć coraz więcej ciekawych szczotek do toalet. Warto jednak zadbać o to, aby nie odkładać szczotki do zamkniętej przestrzeni zaraz po użyciu, ponieważ brud i bakterie zbierają się tam, a woda nie paruje. W efekcie bakterie mnożą się i przy kolejnym użyciu nanosisz je na toaletę.

4. Czyszczenie od dołu

Wygodnie jest zacząć od odkurzania lub umycia podłogi, ponieważ wtedy widać efekty sprzątania od razu. Jest to jednak błąd, ponieważ później zaczniesz sprzątać powierzchnie wyżej. Wówczas brud z nich spadnie niżej i tworzy się błędne koło. Zawsze zaczynaj sprzątanie od góry.

5. Brudny zlew

Zlew to idealne środowisko do mnożenia się bakterii. Jeśli nie przecierasz go po każdym użyciu, zlew jest nie tylko pełen niechcianych gości, ale również wygląda nieestetycznie. Nie potrzeba wiele czasu, aby na jego powierzchni zebrał się kamień. Myj zlew regularnie!

6. Wkładanie wszystkiego do zmywarki

Zmywarka to wygodne urządzenie, ale warto sobie oszczędzić dodatkowej pracy, nie wkładając do niej wszystkiego. Jeśli umieszczasz w zmywarce niewielkie przyrządy, np. wyciskarkę do czosnku, to mało prawdopodobne, że zmywarka wyczyści je dokładnie. Poza tym niewielkie zabrudzenia łatwo przyklejają się do czystych naczyń i zapychają filtr. Lepiej wszystko płucz przed włożeniem, a małe przyrządy myj ręcznie.

7. Brudny odkurzacz

Mało kto czyści regularnie odkurzacz, a to jedyny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się kurzu. Brudny odkurzacz lub niewymieniony worek sprawiają, że urządzenie nie działa właściwie. Zamiast zbierać kurz, rozdmuchuje go dookoła.

8. Niewłaściwe mycie deski do krojenia

Jeśli myjesz deskę pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, najprawdopodobniej usuwasz tylko widoczne zabrudzenia. Natomiast w miejscach cięć zbierają się niewielkie nieczystości, które stanowią pożywienie dla bakterii. To typowe zwłaszcza dla drewnianych desek. Jak sobie z tym poradzić? Użyj roztworu wybielacza i wody (2 łyżki na litr wody) i namocz w nim deskę. Później opłucz ją samą wodą i wysusz.

9. Pryskanie środków czystości od razu na meble

Jeśli wczytasz się w instrukcje obsługi środków czystości, zauważysz, że należy je spryskiwać na ściereczkę, nie od razu na mebel. Dzięki temu nie tworzysz na jego powierzchni lepkiej warstwy, która przyciąga kurz.

10. Brudna pralka

Jeśli nie czyścisz pralki regularnie, twój sprzęt jest narażony na uszkodzenia, a pranie może zacząć nieładnie pachnieć. Przy suszeniu zapach ten rozprzestrzeni się nawet po całym mieszkaniu! Kiedy zależy ci na porządku, lepiej sobie tych wrażeń oszczędzić, czyszcząc pralkę.

To może Cię zainteresować

balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania
domusprzatania
W domu
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla...
Logo General Fresh
General Fresh
27 lipca 2023 5 min czytania
buty
W domu
Otwierasz szafkę na buty i od razu chcesz ją zamknąć? Chyba każdy z nas spotkał się z takim problem.em...
Logo General Fresh
General Fresh
17 lipca 2023 5 min czytania