Logo General Fresh
General Fresh 6 maja 2019 4 min czytania
W domu

10 błędów, które sprawiają, że twój dom jest ciągle brudny

shutterstock 509411671 6477
Sprzątasz regularnie, a mimo to masz wrażenie, że w twoim domu ciągle panuje bałagan? Bardzo możliwe, że popełniasz jakiś błąd! Oto 10 błędów, które sprawiają, że twój dom jest cały czas brudny.

1. Używanie szczotki do kurzu

Szczotka do kurzu, znana też jako miotełka lub zmiotka, wydaje się bardzo wygodnym gadżetem. Wystarczy lekko machnąć ręką to tu, to tam i kurzu nie ma. Niestety, to złudne, ponieważ szczotka jedynie strzepuje kurz na inne miejsce, a nie go usuwa.

2. Ściereczka do wszystkiego

Chyba prawie wszyscy mamy tzw. ściereczkę do wszystkiego. Usuwamy z jej pomocą kurz w całym domu, czyścimy blaty, myjemy okna… To duży błąd! Jeśli używasz jednej ściereczki do czyszczenia całego mieszkania, to roznosisz brud, który pozostał na jej powierzchni. Lepszym wyborem są np. jednorazowe chusteczki nawilżane do mebli od General Fresh.

3. Odkładanie szczotki do toalety zaraz po użyciu

Na rynku można znaleźć coraz więcej ciekawych szczotek do toalet. Warto jednak zadbać o to, aby nie odkładać szczotki do zamkniętej przestrzeni zaraz po użyciu, ponieważ brud i bakterie zbierają się tam, a woda nie paruje. W efekcie bakterie mnożą się i przy kolejnym użyciu nanosisz je na toaletę.

4. Czyszczenie od dołu

Wygodnie jest zacząć od odkurzania lub umycia podłogi, ponieważ wtedy widać efekty sprzątania od razu. Jest to jednak błąd, ponieważ później zaczniesz sprzątać powierzchnie wyżej. Wówczas brud z nich spadnie niżej i tworzy się błędne koło. Zawsze zaczynaj sprzątanie od góry.

5. Brudny zlew

Zlew to idealne środowisko do mnożenia się bakterii. Jeśli nie przecierasz go po każdym użyciu, zlew jest nie tylko pełen niechcianych gości, ale również wygląda nieestetycznie. Nie potrzeba wiele czasu, aby na jego powierzchni zebrał się kamień. Myj zlew regularnie!

6. Wkładanie wszystkiego do zmywarki

Zmywarka to wygodne urządzenie, ale warto sobie oszczędzić dodatkowej pracy, nie wkładając do niej wszystkiego. Jeśli umieszczasz w zmywarce niewielkie przyrządy, np. wyciskarkę do czosnku, to mało prawdopodobne, że zmywarka wyczyści je dokładnie. Poza tym niewielkie zabrudzenia łatwo przyklejają się do czystych naczyń i zapychają filtr. Lepiej wszystko płucz przed włożeniem, a małe przyrządy myj ręcznie.

7. Brudny odkurzacz

Mało kto czyści regularnie odkurzacz, a to jedyny sposób na ograniczenie rozprzestrzeniania się kurzu. Brudny odkurzacz lub niewymieniony worek sprawiają, że urządzenie nie działa właściwie. Zamiast zbierać kurz, rozdmuchuje go dookoła.

8. Niewłaściwe mycie deski do krojenia

Jeśli myjesz deskę pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń, najprawdopodobniej usuwasz tylko widoczne zabrudzenia. Natomiast w miejscach cięć zbierają się niewielkie nieczystości, które stanowią pożywienie dla bakterii. To typowe zwłaszcza dla drewnianych desek. Jak sobie z tym poradzić? Użyj roztworu wybielacza i wody (2 łyżki na litr wody) i namocz w nim deskę. Później opłucz ją samą wodą i wysusz.

9. Pryskanie środków czystości od razu na meble

Jeśli wczytasz się w instrukcje obsługi środków czystości, zauważysz, że należy je spryskiwać na ściereczkę, nie od razu na mebel. Dzięki temu nie tworzysz na jego powierzchni lepkiej warstwy, która przyciąga kurz.

10. Brudna pralka

Jeśli nie czyścisz pralki regularnie, twój sprzęt jest narażony na uszkodzenia, a pranie może zacząć nieładnie pachnieć. Przy suszeniu zapach ten rozprzestrzeni się nawet po całym mieszkaniu! Kiedy zależy ci na porządku, lepiej sobie tych wrażeń oszczędzić, czyszcząc pralkę.

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 4 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania