Logo General Fresh
General Fresh 22 grudnia 2020 4 min czytania
Lifestyle

10 postanowień dotyczących dbania o dom, które warto zrealizować w 2021!

shutterstock 507250789 1 6829

Koniec roku to czas postanowień noworocznych. Nie każdy wie jednak, że mogą to być mniej oczywiste postanowienia np. związane z dbaniem o swój dom. Podpowiadamy zatem, co warto sobie postanowić w 2021 roku, aby przestrzeń dookoła zawsze wydawała się uporządkowana i czysta! 

1. Wyrobienie sobie nawyku dezynfekcji 

Ostatni rok pokazał, że warto zadbać o sterylność przestrzeni dookoła. Szczególnie ważna jest dezynfekcja klamek, ale to nie wszystko, co warto mieć na uwadze. Walce z zarazkami w domu poświęciliśmy osobny artykuł, więc zachęcamy do zapoznania się z nim. 

2. Codzienne ścielenie łóżka 

To nawyk, który pozornie wydaje się nie mieć dużego znaczenia, ale w rzeczywistości znacząco zmienia obraz sypialni. Dzięki codziennemu ścieleniu pokój zawsze będzie wydawać się uporządkowany. 

3. Chowanie ubrań do szafy 

Każdy ma mebel wstydu, na którym odkłada ubrania. Najczęściej są to krzesła, ale mogą być też komody czy nawet biurka. Taki stosik ubrań nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim jest dużym problemem. W nowym roku warto wyrobić sobie nawyk chowania ubrań do szafy. 

4. Stosowanie zasady 5 minut 

Wystarczy 5 minut sprzątania każdego dnia, aby dom wydawał się czysty i uporządkowany. Naprawdę! Wbrew pozorom w ciągu 5 minut można zrobić bardzo dużo np. wyczyścić toaletę, umywalkę i odłożyć wszystkie rzeczy tam, gdzie powinny się znaleźć. To niewielkie czynności, które zmieniają bardzo wiele, chociaż zajmują mało czasu. 

5. Sprzątanie pokoju przed wyjściem 

Kiedy opuszczasz jakiś pokój, postaraj się go najpierw oczyścić. Zabierz ze sobą przyniesiony koc, zanieś do kuchni kubek po herbacie, odłóż książkę na półkę… Dzięki temu przestrzeń wokół Ciebie nie będzie zagracona. 

6. Stosowanie zasady 1 za 1 

W 2021 roku warto zadbać o to, aby zachować zdrowy umiar w kupowaniu nowych rzeczy. Dlatego, kiedy to możliwe, postaraj się stosować zasadę 1 za 1. Oznacza to, że każda nowa rzecz powinna zastąpić inną np. nowy krem powinien zastąpić stary krem, a nowy sweter przyda się tylko wtedy, gdy stary będzie już do wyrzucenia. 

7. Stworzenie planu sprzątania 

Nie wszyscy lubią żyć według planu, ale każdy przyzna, że plan pomaga w utrzymaniu systematyczności. Dotyczy to także sprzątania. Rozpocznij więc nowy rok z konkretnym planem, według którego będziesz prowadzić porządki. Może to być plan szczegółowy lub jedynie umowny np. „łazienkę będę sprzątać w każdą sobotę”. 

8. Sprzątanie od razu po gotowaniu 

W nowym roku postaraj się wyrobić sobie nawyk sprzątania od razu po gotowaniu. Większość naczyń i akcesoriów możesz umyć, jeszcze nim podasz jedzenie! Natomiast talerze i sztućce po jedzeniu od razu wstaw do zmywarki lub umyj. W ten sposób oszczędzisz sobie wielu nerwów i bałaganu. 

9. Włączanie zmywarki na noc i rozładowanie jej rano 

Jeśli posiadasz zmywarkę, wyrób sobie praktyczny nawyk wstawiania jej na noc. Dzięki temu naczynia będą czyste, gdy rano wstaniesz i będziesz ich potrzebować. 

10. Mycie kabiny prysznicowej po skorzystaniu 

Mycie kabiny prysznicowej to koszmar? Tylko wtedy, gdy nie robi się tego regularnie. Jeśli będziesz pamiętać o wyczyszczeniu kabiny od razu po jej użyciu, oszczędzisz sobie szorowania, a Twoja łazienka zawsze będzie wyglądać olśniewająco. Do tego celu polecamy płyn do czyszczenia łazienki Splash. 

 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania