09 Maja 2019

10 sekretów ludzi, którzy mają zawsze czysty dom

Zastanawiasz się, jak to możliwe, że niektórzy ludzie mają cały czas czysty dom? Sprawdziliśmy, co za tym stoi, i stworzyliśmy listę 10 sekretów, które odpowiadają za porządek w domu!


1. Wszystko w ich domu ma swoje miejsce

W domach ludzi, którzy wiedzą, jak dbać o porządek, każda rzecz ma swoje miejsce. Dzięki temu nie tworzy się wizualny bałagan, dzięki czemu pokoje zawsze wyglądają na czyste.


2. Nie mają problemów z wyrzucaniem rzeczy

Znasz zasadę: “jedno kupujesz, jedno wyrzucasz”? Aby nie zagracić swojego domu, warto mieć ją na uwadze. Niestety, jeśli masz problem z wyrzucaniem niepotrzebnych ci rzeczy, raczej nie utrzymasz porządku na długo.


3. Planują sprzątanie

I wcale nie chodzi o powiedzenie sobie “jutro posprzątam”. Za czyste domy odpowiadają regularne porządki – ich właściciele wiedzą, w jaki dzień tygodnia należy odkurzyć i kiedy czeka ich mycie okien. Wszystko mają dokładnie zaplanowane.


4. Nie brudzą

Brzmi to może głupio, ale aby mieć czysty dom, trzeba w nim po prostu nie brudzić. Oznacza to, że musisz czyścić po sobie od razu, np. wycieraj blat tuż po zrobieniu jedzenia, a umywalkę tuż po umyciu zębów.


5. Nie zagracają mieszkania

Czyste domy charakteryzują się pustymi, lśniącymi przestrzeniami. W ich wnętrzu nie uświadczysz półek pełnych drobiazgów, a większość rzeczy jest pochowana w meblach. Dzięki temu dom nie tylko jest czystszy, ale również czyszczenie go jest prostsze.


6. Wiedzą, jak wygospodarować miejsce

Skoro niemal wszystko wydaje się poukrywane w domach ludzi, którzy wiedzą, jak zadbać o porządek, to muszą oni umieć odpowiednio zagospodarować otaczającą ich przestrzenią. I tak rzeczywiście jest. Dodatkowo znają oni różne tricki, dzięki którym zyskują dodatkowych centymetrów na chowanie rzeczy. Są to np. estetyczne pudełka na drobiazgi zawieszone na ścianach.


7. Zarządzają obowiązkami

Trudno o to, aby dom lśnił czystością, jeśli wszystko spoczywa na głowie jednej osoby. Klucz tkwi zatem w dobrym podziale obowiązków między domownikami.


8. Nie widzą w porządkach kary

To prawda, mało kto lubi porządki, ale ludzie, których domy są zawsze czyste, wiedzą, jak sobie tę czynność urozmaicić. Zazwyczaj sprzątają przy włączonej muzyce lub słuchają e-booka. Dzięki temu obowiązek wydaje się mniej pracochłonny.


9. Zwracają uwagę na estetykę

Prawdopodobnie zauważyłeś, że w domach uporządkowanych ludzi wszystko jest ułożone kolorystycznie i niemal od linijki. Wszystko za sprawą wagi, którą przykładają do estetyki. Nie chcą przecież, aby ich wysiłki włożone w porządki zostały zmarnowane przez nieładny wystrój.


10. Zmywają od razu

Zmywanie zaraz po posiłku przysparza problemów niemal każdemu. Tymczasem prawda jest taka, że zmywając od razu, oszczędzasz zarówno czas, jak i pieniądze (ponieważ zużywasz mniej wody). O kwestii czystości nie trzeba chyba wspominać, bo przecież już jeden talerz w zlewie sprawia, że cała kuchnia wydaje się nieuprzątnięta.