10 sposobów jak przekonać dziecko do regularnego sprzątania pokoju
Twoje dziecko nie chce sprzątać swojego pokoju? To problem, z którym na pewnym etapie zmaga się prawie każdy rodzic. Na szczęście i na niego są sposoby, a nawet 10. Zdradzamy, jak przekonać dziecko do regularnego sprzątania pokoju.
1. Sprzątanie? Niee… Zawody!
Jeśli Twoje dziecko jest małym sportowcem i uwielbia rywalizację, możesz zamienić sprzątanie w coś, co na pewno obudzi w nim chęć wygranej. Zawody w sprzątanie na czas, czyli kto szybciej posprząta pokój, to jeden z tych sposobów na przekonanie do porządków, który działa zwłaszcza na młodsze dzieci. Oczywiście, aby przyniosło to skutki, rodzic musi się zaangażować. Łatwa wygrana nie jest wskazana!
2. Nagrody za sprzątanie
System nagród może na dłuższą metę się nie sprawdzić, ale z pewnością przynosi dobre i szybkie efekty. Dzięki temu dziecko uczy się też, że sprzątanie to obowiązek, który się opłaca. Ważne jednak, aby nagroda była odpowiednio dobrana. Nie powinno być to nic wyjątkowo drogiego lub nieużytecznego.
3. Tylko jedna zabawka
Zasada jednej zabawki polega na tym, że dziecko w danym momencie może bawić się tylko jedną zabawką (lub inną ustaloną liczbą). Jeśli chce wyjąć kolejną, pierwszą musi schować. Dzięki temu dziecko uczy się odkładania rzeczy na ich miejsce.
4. Chowanie nieposprzątanych rzeczy
Ciekawym sposobem na naukę dziecka konsekwencji niesprzątania jest chowanie nieposprzątanych rzeczy. Na czym to polega? Rodzic czeka kilka dni, aż dziecko rozpocznie porządki. Jednak jeśli to się nie stanie, sam zbiera nieposprzątane rzeczy i chowa je. Utrata ulubionej lalki czy żołnierzyka na kilka godzin (lub nawet dni) na pewno zostanie zauważona.
5. Wspólne sprzątanie
To sposób stary jak świat. Nie zawsze jest skuteczny, ale niewątpliwie warto go spróbować. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że dziecko nie chciało sprzątać, ponieważ nudziło się, robiąc to samodzielnie. Towarzystwo rodzica może zmienić wszystko!
6. Skrzynki na zabawki
Kolorowe skrzynki lub kosze na zabawki uczą dziecko porządku i pokazują, że schowanie rzeczy nie jest wcale trudne. Co warto podkreślić, jest to sposób przede wszystkim dla maluchów. Zadziała najlepiej, jeśli w wyborze skrzynek będzie uczestniczyć również dziecko.
7. Metoda na cierpliwość
Bałagan może wydawać się dziecku atrakcyjny, ale do czasu. Dokładniej do momentu, gdy samo zacznie mieć problem z odnalezieniem swoich rzeczy. Wówczas, poniekąd z przymusu, zacznie robić porządki. Metoda ta wymaga co prawda dużej cierpliwości rodzica, który musi powstrzymać się od robienia czegokolwiek, ale zazwyczaj działa.
8. Szlaban
Zasada kija i marchewki ciągle jest aktualna. Oczywiście na początek warto spróbować marchewki (nagrody), ale potem można przetestować inne rozwiązań np. szlabanu na przyjemności. Radzimy np. ustalić z dzieckiem, że jeśli nie posprząta, to nie wyjdzie na dwór lub nie obejrzy swojej ulubionej bajki.
9. Podział obowiązków
Czasami dzieci unikają sprzątania dlatego, że właściwie nie wiedzą, co powinny zrobić. Bałagan jest duży, a instrukcji brakuje. Wówczas pomocny może być wyraźny podział obowiązków. Porozmawiaj z dzieckiem i dokładnie wyjaśnij, czego oczekujesz. Podkreśl też, że sprzątanie to obowiązek każdego domownika. Zaznacz, co wykonuje dziecko, a co robi rodzic. Dzięki temu podział będzie jasny i sprawiedliwy.
10. Harmonogram sprzątania
Rodzajem rozwinięcia poprzedniego sposobu jest przygotowanie harmonogramu sprzątania. Usiądź wspólnie z dzieckiem i razem stwórzcie tabelkę, w której zapiszecie, kiedy i jakie obowiązki należy wykonać. Praca uporządkowana i rozłożona na kilka dni wyda się dziecku mniej zajmująca i skomplikowana.