Logo General Fresh
General Fresh 16 grudnia 2020 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

10 sposobów na przedłużenie żywotności domowych urządzeń

shutterstock 730584517 6832

Masz wrażenie, że Twoje urządzenia domowe ciągle się psują? Być może nieświadomie skracasz ich żywotność! Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o urządzania, aby służyły Ci dłużej. Poznaj 10 sposobów na przedłużenie żywotności sprzętów domowych! 

1. Nie ładuj pralki do pełna 

Każda pralka ma swoje limity, które podane są w kilogramach. Jeśli przekroczysz tę wartość, ryzykujesz uszkodzeniem bębna i kosztowną naprawą. Postaraj się więc zawsze zostawić trochę luzu w pralce. Dzięki temu urządzenie będzie dłużej działać, a ubrania lepiej się upiorą. 

2. W zmywarce myj tylko dozwolone rzeczy 

Zmywarka to bardzo praktyczne urządzenie, które kusi swoją funkcjonalnością. Niemniej, nie można prać w niej wszystkiego. Jeśli będziesz to robić, możesz skrócić jej żywotność! Pamiętaj też, aby ją regularnie czyścić. W jaki sposób myć zmywarkę – o tym pisaliśmy tutaj. 

3. Czyść otwór odpływowy lodówki 

Samo mycie lodówki nie wystarczy, aby działała długo i efektywnie. Konieczne jest także dbanie o drożność otworu odpływowego. Jeśli się zapcha, wilgoć zacznie się zbierać na dnie lodówki, co może prowadzić do uszkodzenia urządzenia. 

4. Nie zaginaj kabli urządzeń domowych 

Kable domowych urządzeń są dość elastyczne, ale nie oznacza to, że należy je wyginać w dowolny sposób. Postaraj się, aby były w miarę proste. Dzięki temu urządzenia będą lepiej działać, a kable posłużą dłużej. 

5. Regularnie usuwaj kamień z czajnika 

Jeśli nie usuwasz kamienia z czajnika, nie tylko psujesz smak swoich herbat. Przede wszystkim obniżasz wydajność urządzenia. Nadmiar kamienia może być przyczyną uszkodzeń, których nie będzie opłacało się naprawić. Poza tym usuwanie kamienia nie jest wcale trudne. Wystarczy zaopatrzyć się w łatwy w użyciu odkamieniacz. 

6. Wyłączaj sprzęty, gdy ich nie używasz 

Jeśli nie korzystasz z jakiegoś sprzętu, np. z telewizora, wyłącz go. W ten sposób oszczędzisz również energię elektryczną. 

7. Czyść filtry 

Zapchany filtr jest prawdopodobnie najczęstszym powodem awarii zmywarek i pralek. Aby przedłużyć żywotność tych urządzeń, czyść filtry regularnie. Nie zajmie Ci to dużo czasu, a oszczędzisz sobie wielu nerwów. 

8. Używaj kuchenki mikrofalowej zgodnie z przeznaczeniem 

Kuchenka mikrofalowa podgrzeje wszystko, ale niektóre rzeczy tylko raz. Unikaj więc wkładania do niej naczyń, które nie są do tego przystosowane, a także jedzenia, którego nie należy podgrzewać w mikrofalówce. Jeśli coś pęknie lub nawet wybuchnie, urządzenie będzie bezpowrotnie uszkodzone. 

9. Nie stawiaj kuchenki obok lodówki 

Ciepło bijące od kuchenki lub piekarnika zmusza lodówkę do pracy na podwójnych obrotach. Jej wydajność spada, a to w efekcie przekłada się na krótszą żywotność. Aby tego uniknąć, postaw kuchenkę z dala od lodówki. 

10. Nie stawiaj nic na drzwiczkach piekarnika 

Chociaż postawienie gorącego dania na drzwiczkach od piekarnika wydaje się kuszące, może skutkować uszkodzeniem zawiasów lub nawet pęknięciem szyby urządzenia. Jeśli chcesz przedłużyć jego żywotność, lepiej nic tam nie stawiaj! 

To może Cię zainteresować

radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania