Logo General Fresh
General Fresh 29 sierpnia 2018 2 min czytania
W pralni

5 najczęstszych błędów podczas prania

washing machine 2668472 640

Choć w praniu zastępują nas od dawna pralki, to wciąż wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić nawet do zniszczenia ubrań. Zobacz, jakie błędy popełniamy najczęściej podczas prania ręcznego i automatycznego. 

Za dużo detergentu 

Stosując proszek lub płyn “na oko”, bardzo łatwo o przedawkowanie detergentu. Nadmiar proszku może pozostawać na ubraniach i odbarwiać je. Kolejną możliwą konsekwencją są podrażnienia skórne, na które szczególnie narażone są dzieci i osoby o wrażliwej skórze. Stosowanie zbyt dużej ilości proszku to także marnowanie pieniędzy - prawidłowo stosowany proszek starczy na dłużej.  

Mieszanie materiałów

Pranie wszystkich ubrań w programie np. do bawełny może spowodować zniszczenie i szybkie zmechacenie ubrań. Delikatnych materiałów nie powinniśmy łączyć z grubymi tkaninami, a tkanin syntetycznych z naturalnymi. 

Wirowanie na maksymalnych obrotach

Wirowanie sprawia, że ubrania po wyciągnięciu z pralki są prawie suche. Niestety, delikatne materiały mogą być nie tylko suche, ale też trwale odkształcone lub zniszczone. Warto segregować ubrania również pod kątem wirowania i nie prać razem tych, które źle znoszą wirowanie z tymi, które można odwirowywać nawet na wysokich obrotach. 

Przepełnienie pralki

Każdy program ma określony maksymalny załadunek bębna. W programach krótkich zazwyczaj są to tylko 1-2 kg. Przeładowanie pralki prawie zawsze oznacza, że ubrania nie wypiorą się lub nie wypłuczą się całkowicie - pozostaną więc plamy brudu lub proszku. Jak sprawdzić, czy pralka nie jest przeładowana? Nowoczesne urządzenia sygnalizują taką sytuację, w starszych modelach musimy radzić sobie sami. Jeśli po załadowaniu w bębnie nie mieści się nic i nie jesteśmy w stanie włożyć dłoni - należy wyjąć część ubrań. 

Środki zmiękczające do wszystkiego

Środki zmiękczające szkodzą wielu tkaninom, nie powinniśmy używać ich np. do sportowych ubrań z membraną, polartecu, polaru i ręczników i ścierek z mikrofibry. Pamiętaj, że środki zmiękczające zmniejszają zdolność absorpcji tkanin. 

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 2 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania