Logo General Fresh
General Fresh 12 kwietnia 2024 5 min czytania
W domu

5 porad jak skutecznie wyprać dywan

pexels pixabay 38325 1

Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich domowników. Nikt z nas nie czuje się w pełni zadowolony ani usatysfakcjonowany, jeśli zewsząd unoszą się „kotki” kurzu, czy stopy przyklejają się do podłogi, gdy po niej chodzimy. W prosty, stosunkowo szybki i skuteczny sposób możemy zetrzeć kurze z mebli, wypolerować szafki łazienkowe czy kuchenne bądź umyć podłogę. Wymienione czynności nie zajmują też zbyt wiele czasu, toteż pierwsze rezultaty czynnego działania przy sprzątaniu przychodzą niemal w okamgnieniu. Więcej zaangażowania, czasu oraz uwagi musimy poświęcić zaś przedsięwzięciom, które zaliczylibyśmy do grupy „większych” porządków. Mycie okien, pranie firan, gruntowne sprzątanie tarasu czy garażu, jak też pranie dywanu z pewnością można by zaliczyć do tych ostatnich. W General Fresh nie owijamy w bawełnę – wymienione działania nie należą do naszych ulubionych czy wyczekiwanych czynności. Wobec powyższego staramy się zawsze znaleźć tzw. „złoty środek” bądź skuteczne protipy, które sprawią, że zabranie się za te przedsięwzięcia stanie się: proste, łatwe, a nawet przyjemne! Odkryj nowe możliwości z General Fresh i sprawdź, w jaki sposób skutecznie wyprać dywan, by nie marnować cierpliwości i czasu. 

  1. Pozbądź się wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni, którą zamierzasz wyprać 

Usunięcie wszelkich zanieczyszczeń z dywanu to pierwszy, a zarazem „nieprzeskakiwalny” krok. Oczywiście, możesz próbować go pominąć, jednak gwarantujemy – nie będzie to szczęśliwym pomysłem! Kurz, pozostałości po jedzeniu, czy zwierzęca sierść – wszystkie te nieczystości będą utrudniały doprowadzenie dywanu do stanu nie tylko używalności, jak również schludnej jego ekspozycji. Idealną sytuacją byłaby więc ta, w której z największą dokładnością usuniesz zabrudzenia z dywanu, zanim przystąpisz do jego czyszczenia. Ważna sprawa – pilnuj, aby dywan był odkurzony niezwykle dokładnie, niektóre modele dywanów są grubsze, posiadają gęste włosie, w które łatwo wplątują się wszelkie zanieczyszczenia, a te z kolei niezwykle trudno usunąć. 

  1. Postaw na zastosowanie odpowiednich środków czyszczących

Pranie dywanu bez zastosowania właściwych środków czyszczących mija się z celem, ponieważ bez nich nie doczyścisz żadnej jego powierzchni na tyle, na ile to konieczne. Dywan można wyprać przy użyciu różnych środków, ale najlepiej byłoby, gdybyś użył specyfików specjalnie do tego przeznaczonych. Na rynku środków czyszczących istnieją warianty detergentów, które są dedykowane do czyszczenia dywanów. Charakteryzują się delikatnym działaniem, niepowodującym niszczenia włókien, z jakich wykonana jest materiałowa ozdoba Twoich pomieszczeń. 

  1. Przetestuj detergent, jeżeli używasz go po raz pierwszy

Stosowanie danego specyfiku po raz pierwszy, jeśli go wcześniej nie przetestowaliśmy na danym rodzaju tkaniny, może przynieść opłakane skutki. Istotną kwestię stanowi zatem to, aby zanim rozpoczniesz właściwy proces prania, przetestować na małym fragmencie dywanu, czy używany specyfik nie będzie powodował żadnych przebarwień, naruszeń bądź jakichkolwiek innych zniszczeń materiału. Taki krok z całą pewnością pozwoli uniknąć rozczarowań oraz ewentualnie potencjalnych dodatkowych wydatków, jakie będziemy zmuszeni ponieść na wypadek, gdyby detergent okazał się zbyt silny.

  1. Stosuj się do zaleceń podanych na opakowaniu

W tym punkcie istotne są dwie sprawy. Pierwszą z nich jest ta, aby dokładnie sprawdzić wytyczne producenta dywanu, w jaki sposób zaleca on konserwację swojego produktu. Nie należy postępować inaczej, ponieważ nawet niewielkie odchylenie od podanych wytycznych może skutkować trwałym uszkodzeniem czyszczonej powierzchni. 

Drugim aspektem jest to, żeby używać wybranego detergentu zgodnie z jego przeznaczeniem oraz instrukcją stosowania. Niewłaściwie przeprowadzone rozcieńczenie produktu np. z wodą, prawdopodobnie nie zagwarantuje spodziewanego efektu właściwego czyszczenia. Jeżeli pragniesz uzyskać oczekiwane rezultaty, zastosuj się do wszelkich wskazówek, zawartych na odwrocie produktu bądź etykiecie, dołączonej do opakowania z preparatem. 

  1. Dokładnie wypłucz dywan i pozostaw go do wysuszenia

Jeśli uznasz, że Twój dywan jest już dostatecznie wyprany, wówczas należy go dokładnie wypłukać. Najprostszą, a zarazem najkorzystniejszą metodą jest użycie odkurzacza piorącego, który posiada także funkcję zbierania piany/ spłukiwania dywanu. Jeżeli nie posiadasz wspomnianego urządzenia, wtedy możesz posłużyć się: gąbką, szczotką oraz ciepłą wodą.

Następnie staraj się nie używać dywanu aż do momentu, w którym nie uzyskasz stuprocentowej pewności, że wysechł do ostatniej nitki. Chodzenie po mokrym dywanie sprawi, że będzie on chłonął każde zanieczyszczenie ze zdwojoną siłą. Idealną opcją okaże się umieszczenie dywanu na zewnątrz, gdyż suszenie na świeżym powietrzu zapewni nie tylko naturalny zapach czyszczonej powierzchni, ale też najwyższą skuteczność.

Sprawdź piankę do czyszczenia tapicerki i dywanów General Fresh Splash! Przekonaj się na własnym domowym bądź biurowym asortymencie, że General Fresh nie ma sobie równych!