12 Października 2020

5 przyczyn brzydkiego zapachu w domu

Brzydki zapach w domu może mieć wiele przyczyn. Nie wszystkie jest łatwo rozpoznać, zwłaszcza jeśli nie są oczywiste. Dlatego jeśli znasz ten problem z własnego doświadczenia, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem. Opisujemy 5 najpopularniejszych przyczyn brzydkiego zapachu w domu. Podpowiadamy też, jak sobie z nimi poradzić. 

Przyczyny brzydkiego zapachu w domu 

1. Zawilgocenie 

Wilgoć zbierająca się w mieszkaniu ma charakterystyczny zapach stęchlizny. Często jest to woń mylona po prostu z brudem nagromadzonym np. w łazience czy kuchni. Niestety, jej usunięcie to niemałe wyzwanie, bo może mieć wiele przyczyn. Zawilgocenie domu występuje najczęściej wtedy, gdy budynek posiada wady budowlane, np. wilgoć jest nieprawidłowo odprowadzana, lub instalacja wodna uległa uszkodzeniu. Duże znaczenie mają także użyte materiały budowlane oraz to, czy dom jest wietrzony. 

Tego typu brzydki zapach należy zwalczać od razu, bo jeśli pojawia się, sytuacja szybko może się pogorszyć. Zawilgocenie sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które są szkodliwe dla naszego zdrowia. Warto zatem najpierw znaleźć przyczynę zbierającej się wilgoci, a następnie skontaktować się ze specjalistą. Dopóki problem nie zostanie rozwiązany, należy pamiętać o regularnym wietrzeniu domu.  

2. Zakurzone dywany, meble, zasłony... 

Przyczyną brzydkiego zapachu w domu bardzo często są nasze niedopatrzenia podczas sprzątania. Dotyczy to zwłaszcza różnego rodzaju tekstylnych wyrobów – mebli z materiałowym obiciem, dywanów, zasłon, firanek, wykładzin itp. To właśnie te powierzchnie pozornie wydają się czyste, lecz w rzeczywistości są pełne kurzu, roztoczy i różnego rodzaju zabrudzeń. To połączenie tworzy charakterystyczną mieszankę zapachową, która bez problemu roznosi się po całym pomieszczeniu. Jak temu zaradzić? Należy regularnie czyścić i prać takie powierzchnie. A jeśli nie masz czasu na gruntowne porządki, użyj odświeżacza do tkanin. 

3. Brudne sprzęty kuchenne 

W kuchni wiele rzeczy może odpowiadać za brzydki zapach, chociaż nie zawsze są to przyczyny widoczne gołym okiem. Źródłem nieładnych woni mogą być m.in.: lodówka nieodprowadzająca wilgoci, przeciekający zlew, niedoczyszczony piekarnik, brudny filtr w zmywarce, stare gąbki i brudne ściereczki, zepsuta żywność i wiele innych. Na szczęście tym problemom można łatwo zarazić. Wystarczy pamiętać o systematycznych porządkach w kuchni. Na szczególnej uwadze należy mieć czyszczenie takich sprzętów jak: lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa. Kompleksowe porządki warto przeprowadzać raz w miesiącu. 

W zadbaniu o czystość kuchni pomoże Ci płyn do zabrudzeń kuchennych. Znajdziesz go w ofercie General Fresh. 

4. Zwierzęta domowe 

Jeśli posiadasz w domu jakieś zwierzę, upewnij się, czy to właśnie pupil nie jest przyczyną brzydkiego zapachu. Wbrew pozorom nawet zadbany zwierzak może sprawiać, że coś nieładnie pachnie. Dotyczy to np. kocich odchodów czy woni mokrego psa, która łatwo roznosi się po całym domu. W przypadku gryzoni należy zaś pamiętać o regularnym czyszczeniu klatki. 

Uwaga! Nie zapomnij, że brzydki zapach pupila może być też wywołany problemami zdrowotnymi. Jeśli coś budzi Twój niepokój, udaj się ze zwierzakiem do weterynarza. 

5. Brak dobrej wentylacji 

Po części powiązanym z tematem zawilgocenia powodem brzydkich zapachów może być też brak odpowiedniej wentylacji w domu. Nie dotyczy to jednak tylko instalacji, lecz przede wszystkim naszych nawyków. Aby pozbyć się woni kurzu i stęchlizny, należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem. To szczególnie ważne zwłaszcza w okresie grzewczym.