Logo General Fresh
General Fresh 27 stycznia 2018 4 min czytania
W pralni

5 rzeczy, których nie wiesz o prasowaniu

zrzut ekranu 2018 01 27 o 203234 6187
Prasowanie – czynność, która dla wielu urasta do rangi techniki relaksacyjnej, dla innych jest prawdziwą zmorą. Bez względu na to, z którą grupą się identyfikujesz, dziś chcemy podzielić się z Tobą pięcioma rzeczami, których być może nie wiesz na temat prasowania, a których świadomość na pewno usprawni Twoje prasowanie.

1. Prasowanie zaczyna się od... prania

Być może to stwierdzenie brzmi dla Ciebie równie zaskakująco, co nielogicznie. Jednak pierwsze wrażenie okazuje się mylne, kiedy pomyślisz o tych wszystkich wymiętych ubraniach, wyciągniętych z czeluści pralki. Wiedz, że możesz to zmienić. Jak? nie zapełniaj bębna pralki do pełna, postaraj się nie przekraczać 70% jego objętości; dzięki temu ubrania w pralce nie będą „tłamsić się” ze sobą i lepiej się wypiorą, unikaj wrzucania do jednego prania ubrań z ciężkich i lekkich materiałów jednocześnie; ciężkie tkaniny (np. dżins, sztruks) zwiększają ilość zagnieceń na delikatnych tkaninach i narażają je na zniekształcenia, wyciągaj pranie tuż po zakończeniu cyklu; nie tylko ograniczysz w ten sposób ilość i stopień zagnieceń, ale uratujesz świeże pranie przed możliwością przejęcia zapachu rodem z kanalizacji, po wyjęciu prania z bębna warto je strzepnąć i od razu rozwiesić lub przynajmniej ułożyć prowizorycznie złożone w koszu na pranie.

2. Suszenie też ma znaczenie!

Suszenie prania to kolejna okazja do ułatwienia sobie dalszej pracy z odzieżą. Dlatego:
  • jeśli korzystasz z suszarki bębnowej, nie wypychaj jej do pełna; podobnie jak w przypadku pralki, pozostaw około 30% wolnej przestrzeni,
  • koszule, bluzki i inne lekkie ubrania warto suszyć na wieszakach; w ten sposób wiele ubrań niemal nie wymaga już później prasowania, ale pamiętaj, że ta metoda nie sprawdza się przy swetrach, ponieważ może je rozciągnąć i zdeformować na „dobre”,
  • jeśli planujesz prasowanie tuż po suszeniu, ważne jest, żeby ubrania nie były całkowicie suche; lekko wilgotne pranie dużo łatwiej się prasuje.

3. Możesz mieć własny eko-spray do prasowania

Być może nie wiesz, ale świetnym zmiękczaczem do tkanin jest ocet. Myślisz, że ze względu na swój zapach nie nadaje się do kontaktu z odzieżą? Jest na to sposób. Oto przepis na eko-spray ułatwiający prasowanie:
  • przygotuj: butelkę ze spryskiwaczem, ocet, wodę (najlepiej przegotowaną i wystudzoną), naturalny olejek lawendowy,
  • do butelki wlej ocet i wodę w proporcjach: 1:4 (ocet:woda)  i wymieszaj,
  • dodaj dosłownie kilka kropli olejku lawendowego, zakręć butelkę i energicznie potrząśnij – gotowe!
  • Tak przygotowany spray zmiękcza tkaniny, a zapach lawendy koi zmysły, zaś sam zapach octu szybko wywietrzeje. Aby ograniczyć ilość zagnieceń, możesz też wlać szklankę octu do bębna pralki pod koniec prania.

4. Istnieje „drink krochmalowy” do prasowania

Nasze babcie dla eleganckiego wyglądu prania używały krochmalu. Dzięki niemu ubrania trudniej się brudziły, a brud przyklejał się nie tkaniny, a krochmalu właśnie. Ponadto, krochmal zapobiegał gnieceniu, ale nieumiejętnie stosowany pozostawiał ślady, a nadużywany „zapychał” tkaninę. Jeśli chcesz osiągnąć efekt krochmalu, bez przykrych konsekwencji, zaserwuj prasowanym ubraniom „drink krochmalowy”;
  • przygotuj butelkę ze spryskiwaczem, 1/3 szklanki wódki, 2/3 szklanki wody, kilka kropli olejku cytrynowego,
  • wymieszaj wszystkie składniki i gotowe!
  • Wódka zawiera skrobię, ale w przeciwieństwie do tradycyjnego krochmalu nie brudzi i nie zapycha tkanin. Po spryskaniu ubrań „drinkiem” przystąp do prasowania – tak jak zwykle, ale tym razem efekt będzie bardzo profesjonalny.

5. Z General Fresh wszystko jest łatwiejsze

Zaskoczyło Cię to, co przeczytałeś? Jeśli choć jedna z naszych podpowiedzi jest dla Ciebie nowością, cieszymy się, że możemy usprawnić Twoje prasowanie. A jeśli zaskoczyło Cię wszystko, bo czujesz się totalnie bezradny wobec misji „prasowanie” koniecznie zajrzyj do naszego artykułu „Prasowanie - poznaj wszystkie zasady” i zostań mistrzem prasowania razem z General Fresh –  z miłości do świeżości, z miłości do czystości!

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania