Logo General Fresh
General Fresh 14 grudnia 2020 3 min czytania
W domu

5 złych nawyków związanych ze sprzątaniem, o których nie mieliście pojęcia

shutterstock 510917722 1 6831

Pozornie w sprzątaniu nie ma nic trudnego, jednak istnieją pewne nawyki, które zamiast ułatwiać porządki utrudniają je lub nawet nam szkodzą. Należy je poznać, aby mieć pewność, że sprzątamy efektywnie. Jakie to są? Warto czytać dalej, bo w artykule wymieniamy 5 złych nawyków w sprzątaniu, o których nie mieliście pojęcia. 

1. Stosowanie środków czyszczących w zbyt dużej ilości 

„Użyję więcej, to będzie lepiej działać” – to błąd! Środków czyszczących należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Użyte w nadmiernej ilości mogą osadzać się na powierzchniach, tworząc plamy i zacieki. Tak pozostawiona chemia jest też potencjalnie niebezpieczna. Wystarczy położyć jedzenie na pokrytym nią blacie, aby się zatruć… Lepiej tego unikaj i oszczędnie używaj środków czyszczących. Czynność mycia zawsze można powtórzyć zamiast ryzykować własnym zdrowiem. 

2. Czyszczenie wszystkiego jedną rzeczą 

Jedna ściereczka do wszystkiego? Odradzamy takie sprzątanie. Używanie jednej rzeczy do czyszczenia różnych powierzchni jest jednocześnie nieefektywne i niebezpieczne. W ten sposób roznosimy brud po całym domu, a wraz z brudem bakterie i zarazki! Na szczególnej uwadze należy mieć czyszczenie łazienki, bo to tam kryje się najwięcej potencjalnie szkodliwych bakterii. Każdą rzecz należy więc czyścić inną ściereczką czy gąbką. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także chusteczki nawilżane. 

3. Odkurzanie miotełką/zmiotką 

Lubisz strzepywać kurz miotełką lub zmiotką? To rzeczywiście wygodne, ale ma niezbyt wiele sensu. W ten sposób nie usuwasz kurzu, lecz jedynie przenosisz go na inne powierzchnie. Dodatkowo taka miotełka jest rajem dla roztoczy. Używając jej non stop, z całą pewnością roznosisz te pajęczaki po całym domu… To pułapka nie tylko dla alergików. 

4. Sprzątanie wszystkiego naraz 

Jeśli sprzątasz tylko przez jeden dzień w tygodniu (lub rzadziej) i robisz wszystko naraz, prawdopodobnie nic nie czyścisz dokładnie. Istnieje też duża szansa, że w ten sposób brud gromadzi się w Twoim domu w niebezpiecznych ilościach. To pozornie praktyczne rozwiązanie jest więc pozbawione sensu. Dodatkowo robienie wszystkiego naraz wiąże się ze zniechęceniem, bo kto lubi cały dzień sprzątać? Lepszym rozwiązaniem jest podzielenie obowiązków na kilka dni np. według pomieszczeń. 

5. Zostawianie zmywania „na później” 

Mało komu chce się po jedzeniu od razu zmywać, ale nawyk ten nie tylko warto, lecz należy sobie wyrobić. Dlaczego? Jeśli naczynia piętrzą się w zlewie, powstaje tam idealne środowisko do rozwoju bakterii. Jest wilgotno, jest się czym żywić… To nic dobrego. Zachęcamy więc do mycia naczyń od razu lub, jeśli chcesz oszczędzać wodę, do pomyślenia nad zainwestowaniem w zmywarkę. 

To może Cię zainteresować

pexels olly 3768910 1
W domu
Każdy, kto przynajmniej raz przeprowadzał mycie okien wodą i ręcznikiem papierowym, to doskonale wie,...
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2024 3 min czytania
radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania