Logo General Fresh
General Fresh 1 marca 2023 4 min czytania
W łazience

6 wskazówek, dzięki którym Twoja łazienka będzie lśnić! 

lazienka

Regularne sprzątanie łazienki to najprostszy sposób na to, aby utrzymać pomieszczenie w czystości. Uporządkowane wnętrze wprowadza natomiast do naszego codziennego życia spokój i harmonię. Z tego względu warto systematycznie dbać o porządek, który poprawi komfort naszego funkcjonowania. W poniższym artykule opowiemy o tym, jak skutecznie posprzątać łazienkę.

Sprzątanie łazienki krok po kroku - od czego zacząć?

Domowe porządki to nie tylko mycie naczyń i umycie podłogi. Aby efektywnie posprzątać łazienkę, warto rozpocząć proces od drobnych prac porządkowych, dzięki którym wszystkie przedmioty będą na swoim miejscu, a my wprowadzimy do pomieszczenia wymarzony ład.

1. Uporządkuj i posegreguj łazienkowe akcesoria

Sprzątanie łazienki zacząć możemy od segregacji kosmetyków. Niezwykle ważne jest w tej kwestii przejrzenie posiadanych środków pielęgnacyjnych i pozostawienie jedynie tych, z których rzeczywiście korzystamy. Nieużywane kosmetyki będą bowiem niepotrzebnie zabierać nam cenną przestrzeń użytkową. Świetnym miejscem na przechowywanie akcesoriów pielęgnacyjnych będą natomiast drewniane skrzynki lub wiklinowe koszyki. Pomogą one uporządkować łazienkowe bibeloty i wprowadzą do pomieszczenia oryginalny styl.

2. Umyj półki i szuflady

Po uporządkowaniu łazienkowych bibelotów, wyrzuć śmieci i puste opakowania, a następnie przejdź do umycia półek i szuflad, w których układać będziesz posegregowane kosmetyki. W tym przypadku dobrym pomysłem będzie zarówno odkurzenie powierzchni półek, jak i umycie ich na mokro. Myjąc szuflady na mokro, użyj ściereczki i wody, połączonej z odrobiną płynu do mycia naczyń. Półki i szuflady warto myć regularnie, raz w tygodniu. Wówczas ciężkie do usunięcia zabrudzenia już nigdy nie będą Twoim zmartwieniem.

3. Wypierz lub wymień brudne/stare przedmioty

Kolejnym krokiem w sprzątaniu łazienki będzie pranie. Robiąc domowe porządki warto bowiem wyprać brudne ręczniki oraz wyciągnąć świeży, czysty komplet. Ponadto, należy wymienić szczoteczki do zębów. Przedmioty te służą do podtrzymywania codziennej higieny osobistej, przez co musimy pamiętać o ich regularnym wymienianiu. Kolejnym elementem są gąbki. Aby nie doprowadzić do niechcianych reakcji uczuleniowych lub podrażnień skórnych, dobrym rozwiązaniem będzie wymiana omawianych produktów raz na kilka tygodni.

Sprzątanie łazienki - domowe środki czystości

Po segregacji kosmetyków, umyciu półek i wymianie przyborów higieny osobistej, przechodzimy do czyszczenia łazienki przy użyciu specjalistycznych produktów. Co ciekawe, aby uzyskać czystą i lśniącą łazienkę, nie trzeba myć jej szkodliwymi środkami czyszczącymi. Skuteczne mogą okazać się bowiem domowe środki czystości.

4. Użyj octu, aby wyczyścić kabinę prysznicową

Wśród domowych środków czystości, które wykazują znakomite właściwości czyszczące, znajduje się m.in. ocet, który świetnie poradzi sobie z kabiną prysznicową. Jest on jednocześnie doskonałą alternatywą od środków chemicznych, które mogą negatywnie wpływać na nasze zdrowie oraz stan posiadanych elementów wyposażenia. Chcąc umyć kabinę przy użyciu octu, wystarczy połączyć go z wodą w proporcjach 1:1, nałożyć na jej powierzchnię, pozostawić na ok. 15 minut, a następnie spłukać. Ocet sprawdzi się świetnie nawet w przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń, wywołanych przez nagromadzenie się kamienia.

5. Soda oczyszczona najlepszym środkiem do mycia toalety

Większość z nas nie lubi mycia toalet. Z tego względu warto sięgnąć po środki, które ograniczą do minimum czas wykonywania tej czynności. Idealnym rozwiązaniem będzie w tym przypadku mieszanka sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego. Powstały roztwór należy wsypać do muszli klozetowej, wymieszać, aż do momentu powstania piany, pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać przy użyciu ciepłej wody.

6. Soda oczyszczona i ocet idealnym sposobem na wyczyszczenie podłogi

Płytki ceramiczne w łazience to niezwykle modny element wyposażenia wnętrz. Zabrudzone fugi dają jednak mało estetyczny efekt i źle świadczą o gospodarzu. Jak poradzić sobie zatem z brudnymi fugami? Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zrobienie czyszczącej pasty. W tym celu połączyć należy sodę oczyszczoną, ocet oraz kwasek cytrynowy. Do mieszaniny dodać można również olejek herbaciany. Dzięki temu uzyskamy świeży, przyjemny zapach. Aby dokładnie wyczyścić fugi i dostać się do każdego brudnego zakamarka, użyć możemy wysłużonej szczoteczki do zębów. Stosując się do powyższych wskazówek, sprzątanie łazienki bez wątpienia będzie sprawniejsze i dużo bardziej efektywne.

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 4 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania