Logo General Fresh
General Fresh 1 lipca 2019 3 min czytania
W kuchni

7 sposobów na… krótsze życie lodówki

shutterstock 1390969019 6493

 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że lodówka jest dość kosztownym urządzeniem. Jej nagła awaria może przysporzyć niemałych kłopotów. Mimo to wielu ludzi nieświadomie skraca jej życie. Sprawdź, czy i tobie się to nie zdarza! Oto 7 sposobów na krótszą żywotność lodówki.


1. Zapchany odpływ

Każda lodówka ma odpływ, który należy regularnie czyścić. Tyczy się to zwłaszcza urządzeń starszego typu, których odpływy łatwo zamarzają. Po czym rozpoznać zapchany odpływ? Niestety, najczęściej zauważamy to dopiero wtedy, kiedy woda zbiera się na dnie lodówki, a przecież wystarczyłoby rzucić okiem na odpływ.

Konsekwencje? Zapchany odpływ sprawia, że lodówka pracuje intensywniej, przez co zużywa się szybciej. Dodatkowo może też potencjalnie doprowadzić do zalania podłogi.


2. Zaniedbana cewka rozruchowa

Nie wiesz, czym jest cewka rozruchowa? W takim razie na pewno skracasz życie swojej lodówki. Zdaniem ekspertów nawet 70 proc. awarii wynika z zaniedbania cewki rozruchowej. Jest to element, który należy czyścić raz w roku. Jeśli tego nie robisz, kompresor w lodówce działa bardzo intensywnie, zużywa więcej energii i… szybciej się psuje.


3. Brudna lodówka

Nie chodzi nawet o czyszczenie wnętrza lodówki, bo to większość z nas robi regularnie. Problemem okazują się przede wszystkim… drzwi. Resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia zatrzymują się na nich, w efekcie doprowadzając nawet do wycieku zimnego powietrza. Tymczasem nieszczelna lodówka, to lodówka gorzej pracująca.


4. Nieodpowiednia temperatura zamrażarce

Optymalna temperatura w zamrażarce wynosi -18 stopni Celsjusza. Specjaliści zalecają, aby jej nie podwyższać zbytnio, -15 stopni wydaje się maksymalne. Jeżeli podwyższysz ją za bardzo, zamrażarka będzie działać mniej efektywnie, a jedzenie szybciej straci cenne właściwości. Według badań warzywa mrożone w temperaturze -12 stopni Celsjusza tracą ⅕ witamin więcej od tych przetrzymywanych w temperaturze -18 stopni.


5. Ignorowanie niepokojących dźwięków

Jeśli lodówka chodzi głośno lub wydobywają się z niej dziwne dźwięki (np. stukanie) prawie na pewno jest to sygnałem jakiejś awarii. Zwykle za taki stan odpowiada coś błahego, ale ignorowane może doprowadzić do poważnych konsekwencji, które będą wymagać kosztownych napraw lub wymiany lodówki.


6. Przeładowanie lodówki

Każdemu zdarzyło się pójść na duże zakupy i potem je wszystkie siłą upychać w lodówce. W nowych modelach prawdopodobnie nie doprowadzi to do poważnych uszkodzeń, ale w starych może znacznie wpłynąć na pracę wentylatora. To wpływa z kolei na wydajność całego urządzenia. Lodówka pracuje zbyt intensywnie i zużywa się.


7. Stary filtr wody

Coraz więcej lodówek posiada dozownik wody. Jednak aby działał bez zarzutów, należy wymieniać w nim filtr. Jeżeli tego nie robisz, dozownik przestanie działać lub… lodówka zacznie pracować na wysokich obrotach, a to skróci jej życie.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 3 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania