Miejsca w domu, o których sprzątaniu najczęściej zapominamy
Sprzątanie kojarzy się przede wszystkim z odkurzaniem, myciem podłóg, ścieraniem kurzy, myciem okien, porządkami w kuchni i łazience… Ale czy podczas sprzątania pamiętasz o wszystkich niewidocznych miejscach w Twoim mieszkaniu? Jak często zajmujesz się przedmiotami, których dotykasz nawet kilkadziesiąt razy dziennie? Oto miejsca, o których warto pamiętać podczas najbliższych porządków.
Akcesoria do sprzątania
W trakcie sprzątania używasz wielu „narzędzi”: szczotek, zmiotek, szufelki, ściereczek, mopów… Przyznaj: kiedy ostatnio zadbałeś o ich czystość? Kiedy wyprałeś ściereczki lub wkłady do mopa? Kiedy wymieniałeś gąbki na nowe? Czy czyścisz szczotki, wymieniasz worki i filtry w odkurzaczu? Jeśli naprawdę chcesz, aby sprzątanie kończyło się nienaganną czystością – zacznij od czystego sprzętu.
Góry szaf i szafek, najwyższe półki
Moglibyśmy posłużyć się tu słowami poety „sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”, ale wiemy, że to niezbyt stosowne miejsce na cytowanie poezji. Jednak w tych słowach kryje się ważna porządkowa zasada. Raz w miesiącu odkurz górne partie mebli, a następnie wytrzyj je wilgotnymi chusteczkami. Jeśli to dla Ciebie zbyt często, góry mebli możesz wyłożyć papierem śniadaniowym. Zmieniaj go co kilka tygodni.
Pod łóżkiem i w łóżku
Tam gdzie pościel, tam i kurz. On gromadzi się wszędzie, również pod stelażem łóżka i w skrzyniach/pojemnikach wbudowanych w kanapy, sofy i wersalki. Przy zmianie poszew „przejedź” odkurzaczem pod łóżkiem i w miejscu, gdzie ma być składowana świeżo przebrana pościel. Wszelkie znaleziska spod łóżka należy wyrzucić. Jeśli życie bez nich jest niemożliwe, powinieneś je dokładnie wymyć/wyczyścić/wyprać.
Oświetlenie
Lampy oraz klosze od kinkietów i żyrandoli zwykle są traktowane po macoszemu. Nie czekaj, aż zgromadzony na nich kurz stanie się lepki i niemal przesłoni światło żarówki. Wystarczy, że zaznaczysz sobie w kalendarzu, że na początku każdego parzystego lub nieparzystego miesiąca wycierasz punkty światła w Twoim domu. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas sprzątania na wysokości i wcześniejszym wyłączeniu światła.
Drzwi i futryny, włączniki i kontakty
W każdym domu i mieszkaniu są miejsca, które dotykasz nieskończoną ilość razy. Są to m.in. klamki i okolice zamków w drzwiach, pewne partie futryn – zarówno w drzwiach wejściowych jak i wewnętrznych. Z każdym dniem na drzwiach i towarzyszących im elementach osadzają się różne zabrudzenia, dlatego warto co jakiś czas umyć drzwi (np. wodą z płynem uniwersalnym). Podobnie wygląda sytuacja włączników i kontaktów. Tu jednak unikaj mokrych ścierek. Wystarczy, że wytrzesz je chusteczkami nawilżanymi po wcześniejszych wyłączeniu napięcia (najlepiej “wykręć korki” na kilka minut). A tak przy okazji… kiedy ostatnio czyściłeś swoją klawiaturę w laptopie?
Łazienkowe zakamarki
Płytki za muszlą toaletową, spodnia część umywalki, przestrzeń za pralką… Sam wiesz, jakie inne miejsca omijasz w łazience. Ze względu na dbałość o higienę, postaraj się poświęcić im czas podczas najbliższego sprzątania łazienki i toalety. Z pomocą przyjdzie Ci płyn czyszczący do ceramiki i armatury General Fresh. Dzięki niemu bez zbędnego wysiłku domyjesz zarówno płytki ceramiczne, jak i umywalki, wanny, brodziki i kabiny, a także WC. Nasz płyn usunie osady, zacieki, a nawet kamień i rdzę, pozostawiając czyszczoną powierzchnię lśniącą i pachnącą świeżością.
Wymienione przez nas miejsca nie wymagają mycia i czyszczenia podczas każdego sprzątania, jednak warto o nich pamiętać co kilka tygodni. Dla własnej wygody możesz ułożyć sobie „grafik”. Zaznacz w nim, który z powyższych punktów realizujesz w danym tygodniu. W ten sposób porządki zawsze będą przynosiły zadowolenie, tak samo jak korzystanie z produktów marki General Fresh.