Drugie śniadanie to posiłek równie ważny, co zaniedbywany. Po szybkim pierwszym śniadaniu, to drugie zwykle bywa konsumowane w tempie ekspresowym. Być może zdarza się, że zupełnie o nim zapominasz… Wcześniejsze przygotowanie zdrowego (i smacznego!) drugiego śniadania to wyzwanie, bo przecież zwykle zjadasz je w poza domem, podczas przerwy w codziennych zajęciach. Ale General Fresh lubi wyzwania i dlatego mamy dla Ciebie kilka propozycji!
Kolorowa tortilla na zimno
Tortilla kojarzy Ci się z fast foodami? Nie ulegaj mitom, że szybkie jedzenie musi być niezdrowe! Jeśli samodzielnie przygotujesz farsz, możesz otrzymać danie równie smaczne, co pożywne i wygodne, bo do zabrania tortilli ze sobą wystarczy pojemnik na żywność. Placki do tortilli radzimy kupić, bo ich zrobienie kosztuje wiele czasu i… nerwów, jeśli nie masz doświadczenia. Ważne, aby wybrać te najmniej przetworzone. A oto trzy propozycje na kolorowy i zdrowy farsz:
Sięgnij po grillowaną lub gotowaną (najlepiej na parze) pierś z kurczaka (możesz ją zastąpić filetem z indyka). Pokrój mięso w cienkie plasterki i połącz z pokrojonym w plastry pomidorem i papryką. Żeby było naprawdę kolorowo, dodaj sałatę i kiełki.
Placek tortilli posmaruj ulubionym twarożkiem (koniecznie wybierz wersję wytrawną). Pokrój placek na cztery części. Na brzegu każdej części ułóż łososia. Możesz także dodać kiełki, szczypiorek lub rzodkiewkę. Teraz powoli zawiń ciasto i gotowe.
Awokado obierz, pokrój i włóż do miseczki. Rozgnieć je dokładnie widelcem. Dodaj sól, pieprz i (jeśli lubisz) zmiażdżony ząbek czosnku. Dokładnie wymieszaj. Posmaruj tortille i pokrój na cztery części. Na każdej połóż plaster szynki. Możesz dodatkowo położyć suszone pomidory (po jednym/dwóch na każdej części). Zwiń tortillę i zapakuj.
Sałatka dobra dla wszystkich
Sałatka to kolejna propozycja, która doskonale sprawdzi się „w drodze”. Sałatkę możesz zamknąć w pojemniku lub w słoiku. Ważne, aby pamiętać o zabraniu ze sobą widelca/łyżeczki. Niestety, nie podamy teraz przepisu na uniwersalną sałatkę, która będzie smakować absolutnie wszystkim. Dzieci mają swoje ulubione smaki, a dorośli swoje (choć czasami zostają im te z dzieciństwa). Najważniejsze to słuchać siebie i – pakować do sałatki to, co naprawdę lubisz jeść, w swoim ulubionym w zestawieniu. Sałatka może mieć trzy lub trzynaście składników – ani pierwsza, ani druga nie będzie gorsza. Sałatka powinna zawierać wartościowe składniki w odpowiadającej Ci kompozycji smakowej. Na przykład…
- kilka liści sałaty lodowej + szklanka brokułów ugotowanych na parze + jeden pokrojony pomidor + trzy posiekane rzodkiewki + ćwierć pokrojonej cukinii + pokrojona połówka awokado, skropiona sokiem z cytryny + jajko ugotowane na twardo (w kosteczkę) +szczypiorek + dwie łyżki majonezu/jogurtu naturalnego;
- posiekane czerwone jabłko + posiekane zielone jabłko + pokrojona w plasterki nektarynka + dwie posiekane łodyżki selera naciowego + pół szklanki suszonej żurawiny i orzechów włoskich + szklanka jogurtu naturalnego;
- 300 g małych różyczek blanszowanego kalafiora + 55 g grubo posiekanych orzechów nerkowca, grubo posiekanych + jedna łyżeczka kminu rzymskiego + dwie łyżki świeżego tymianku + dwa banany w cienkich plasterkach + sok z ½ cytryny + dwie łyżki posiekanego szczypiorku +1 łyżka oliwy z oliwek.
Płynniej
Drugie śniadanie w postaci szejków lub jogurtów to nasza kolejna propozycja. Zarówno pierwszym, jak i drugim może towarzyszyć porcja musli (najlepiej własnoręcznie skomponowanego), kilka wafli ryżowych lub porcja chrupek kukurydzianych. Te dwie ostatnie opcje spodobają się zwłaszcza najmłodszym i tym, którzy ograniczają spożycie produktów glutenowych. Pamiętaj, że najzdrowsze są jogurty naturalne, bez żadnych dodatków. A oto kilka propozycji, dzięki którym sam przekonasz się, że i bez cukru może być pysznie:
- zmiksuj: jedną większą gruszkę, dojrzałego banana, mały pęczek pietruszki, garść orzechów nerkowca; dodaj wody według uznania;
- lub: jedno dojrzałe mango i jeden lekko niedojrzały banan, a do tego dwie łyżeczki nasion chia, pół szklanki soku pomarańczowego, szczyptę kurkumy i dwie łyżki wiórków koksowych;
- a do jogurtu naturalnego możesz przygotować w małym pojemniczku taki miks: rodzynki, chipsy bananowe, żurawina, pokruszone orzechy, pszenica w miodzie.
Jak widzisz, drugie śniadanie to nie tylko kanapki i całe jabłko lub banan. Warto pamiętać, że drugie śniadanie ma zapewnić zarówno porcję energii, jak i witamin oraz mikroelementów, które o tej porze dnia doskonale się wchłaniają. Drugie śniadanie to okazja do przerwy z miłymi doznaniami smakowymi. Zyskaj siłę i lepszy nastrój! Właśnie tego życzymy Tobie i Twoim bliskim – każdego dnia!