5 najczęstszych błędów podczas prania
Choć w praniu zastępują nas od dawna pralki, to wciąż wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić nawet do zniszczenia ubrań. Zobacz, jakie błędy popełniamy najczęściej podczas prania ręcznego i automatycznego.
Za dużo detergentu
Stosując proszek lub płyn “na oko”, bardzo łatwo o przedawkowanie detergentu. Nadmiar proszku może pozostawać na ubraniach i odbarwiać je. Kolejną możliwą konsekwencją są podrażnienia skórne, na które szczególnie narażone są dzieci i osoby o wrażliwej skórze. Stosowanie zbyt dużej ilości proszku to także marnowanie pieniędzy – prawidłowo stosowany proszek starczy na dłużej.
Mieszanie materiałów
Pranie wszystkich ubrań w programie np. do bawełny może spowodować zniszczenie i szybkie zmechacenie ubrań. Delikatnych materiałów nie powinniśmy łączyć z grubymi tkaninami, a tkanin syntetycznych z naturalnymi.
Wirowanie na maksymalnych obrotach
Wirowanie sprawia, że ubrania po wyciągnięciu z pralki są prawie suche. Niestety, delikatne materiały mogą być nie tylko suche, ale też trwale odkształcone lub zniszczone. Warto segregować ubrania również pod kątem wirowania i nie prać razem tych, które źle znoszą wirowanie z tymi, które można odwirowywać nawet na wysokich obrotach.
Przepełnienie pralki
Każdy program ma określony maksymalny załadunek bębna. W programach krótkich zazwyczaj są to tylko 1-2 kg. Przeładowanie pralki prawie zawsze oznacza, że ubrania nie wypiorą się lub nie wypłuczą się całkowicie – pozostaną więc plamy brudu lub proszku. Jak sprawdzić, czy pralka nie jest przeładowana? Nowoczesne urządzenia sygnalizują taką sytuację, w starszych modelach musimy radzić sobie sami. Jeśli po załadowaniu w bębnie nie mieści się nic i nie jesteśmy w stanie włożyć dłoni – należy wyjąć część ubrań.
Środki zmiękczające do wszystkiego
Środki zmiękczające szkodzą wielu tkaninom, nie powinniśmy używać ich np. do sportowych ubrań z membraną, polartecu, polaru i ręczników i ścierek z mikrofibry. Pamiętaj, że środki zmiękczające zmniejszają zdolność absorpcji tkanin.