Jak dbać o lodówkę?
Obsługa lodówki wydaje się banalna – ot, wystarczy umieścić w niej produkty i raz na jakiś czas umyć półki i szuflady. W rzeczywistości warto znać jednak zasady konserwacji i obsługi, by po pierwsze uniknąć awarii, a po drugie – nie generować wyższego zużycia prądu. Warto wiedzieć, że lodówka jest urządzeniem odpowiedzialnym za najwyższe zużycie prądu w mieszkaniu!
Jak ustawić temperaturę?
Poleganie na ustawieniu temperatury na panelu chłodziarko-zamrażarki to nie wszystko – w Twojej lodówce powinien znajdować się termometr, który wskaże aktualne warunki panujące w lodówce. Optymalna temperatura w lodówce to 5 stopni C, a w zamrażarce – 18 stopni C. Pamiętaj – im wyższa cyfra na panelu ustawień, tym niższa temperatura we wnętrzu lodówki!
Zadbaj o czystość obwodu kondensacyjnego lodówki
W tylnej części lodówki znajduje się obwód kondensacyjny. Kiedy jest zakurzony, lodówka działa mniej efektywnie. Raz na kilka miesięcy należy odsunąć lodówkę od ściany, odłączyć od prądu i przy pomocy odkurzacza i ścierki oczyścić obwód.
Szczelne drzwi
Czy jesteś pewna, że Twoja lodówka jest szczelna? Nawet niewielka nieszczelność wpływa na podwyższenie temperatury w lodówce. Jak sprawdzić, czy lodówka jest szczelna? Umieść kartkę papieru w drzwiach i zamknij je. Jeśli kartka wypadnie – drzwi są nieszczelne, a uszczelki do wymiany. Na szybsze zużycie uszczelek wpływa nieprawidłowe otwieranie drzwi lodówki – zawsze należy otwierać je w wyznaczonym do tego miejscu.
Wyczyść otwór odpływowy
Jeśli lodówka jest czysta, a mimo to utrzymuje się w niej nieprzyjemny zapach, należy oczyścić otwór odpływowy znajdujący się na tylnej ścianie lodówki.
Prawidłowe przetrzymywanie żywności
W lodówce bardzo istotna jest prawidłowa cyrkulacja powietrza. Należy pamiętać o tym podczas układania produktów na półkach. Lodówka nie powinna być przeładowana – zimą warto korzystać z balkonu lub ganku. Produkty w lodówce powinny być odpowiednio zapakowane – dobrze sprawdzają się szklane pojemniki, w których przechowywać można ser, szynkę etc. Nie zalecane jest przechowywanie produktów w otwartych puszkach metalowych oraz wkładanie do lodówki ciepłych potraw. Ciepłe potrawy w lodówce podwyższają temperaturę we wnętrzu, a co za tym idzie – lodówka pracuje na zwiększonych obrotach by wyrównać temperaturę i pobiera znacznie więcej prądu.
Jak wyczyścić wnętrze lodówki?
Raz na tydzień lub dwa wyjmij z lodówki wszystkie szuflady i półki i umyj pod bieżącą, ciepłą wodą. Następnie wysusz i umieść ponownie w lodówce. Jeśl przechowujesz w lodówce dużo potraw, na przykład przy okazji zbliżających się Świąt, przenikanie zapachów może być nieuniknione. W takiej sytuacji warto zastosować węglowy pochłaniacz zapachów General Fresh. Jest w pełni naturalny i skutecznie pochłania zapachy w lodówce.