Jak segregować śmieci?
Śmieci to trudny temat. Każdy je produkuje, lecz nie każdy zwraca na nie uwagę. Rzadko patrzymy, co wyrzucamy i gdzie to robimy. Staramy się być ekologiczni, nie kupując plastikowych słomek, a większość z nas ciągle nie segreguje śmieci. Niestety, wydaje się nam to skomplikowane i czasochłonne. Ale to tylko pozory! Jak segregować śmieci, żeby było łatwo i z sensem?
Segregacja śmieci w domu
Aby segregacja śmieci była łatwa, należy zacząć od zakupienia odpowiednich koszy na śmieci. Na rynku znajduje się ich już bardzo dużo. Oczywiście najbardziej komfortowym wyborem byłby zakup koszy w każdym kolorze i z odpowiednim oznakowaniem, ale wiąże się to z dużym wydatkiem. Poza tym trudno wyznaczyć tyle miejsca np. w mieszkaniach. Powiedzmy sobie więc szczerze, znalezienie idealnych koszy i zakup aż 6 to za dużo na początek. Jak segregować śmieci, jeżeli nigdy się tego nie robiło? Warto zacząć od dwóch koszy: jeden na odpady do recyklingu i jeden na te, które nie podlegają segregacji. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy też postawić kompostownik.
A kiedy już zakupimy kilka pojemników do segregacji, bo przecież chcemy śmieci segregować, ułatwmy sobie sprawę za pomocą rysunków lub napisów. Warto każdy pojemnik odpowiednio oznaczyć. Można nawet stworzyć swego rodzaju “ściągę”, zawierającą spis odpadów właściwych każdemu koszowi, i nakleić ją z boku pojemnika. Pomocne okazują się również kolorowe worki na śmieci, dzięki którym szybciej zapamiętamy przeznaczenie każdego z pojemników.
Pojemnik niebieski
Niebieski pojemnik na odpady to miejsce na papier. Możesz tutaj wrzucić:
- gazety, czasopisma,
- papier szkolny i biurowy,
- książki w miękkich okładkach,
- torebki papierowe,
- papier pakowny,
- karton,
- tekturę.
Papier nie może być mokry ani tłusty. Należy również usunąć wszystkie metalowe części, np. zszywki, oraz plastikowe okładki. Nie wolno wrzucać opakowań po mleku i sokach oraz artykułów higienicznych.
Żółty pojemnik
Do żółtego pojemnika wrzucamy metal oraz plastik, czyli:
- plastikowe butelki,
- zakrętki,
- opakowania po mleku i sokach,
- torebki, worki, reklamówki,
- puszki po konserwach i napojach,
- drobny złom i metale kolorowe,
- opakowania po kosmetykach.
Butelki powinniśmy pozbawić etykiet. Warto również odkręcić korki. Do żółtego pojemnika nie wolno wrzucać opakowań z zawartością, zabawek, opakowań po lekach i styropianu.
Brązowy pojemnik
Do brązowego pojemnika wrzucamy odpady zielone, czyli:
- resztki warzyw i owoców,
- skorupki jaj,
- fusy po kawie i herbacie,
- kwiaty doniczkowe, liście
- suche pieczywo.
Nie należy tutaj wrzucać surowego mięsa, kości, drewna i resztek jedzenia w płynie (np. zupy).
Pojemnik zielony
Do niego wrzucamy szkło kolorowe, np.:
- butelki i słoiki szklane po napojach,
- kolorowe butelki po alkoholu,
- kolorowe szklane opakowania po kosmetykach.
Do pojemnika zielonego nie można jednak wrzucać: porcelany, żarówek, luster, doniczek, szyb samochodowych, ekranów.
Pojemnik biały
Do pojemnika białego również wrzucamy szkło, ale bezbarwne. Nie możemy do niego wrzucać: porcelany, żarówek, doniczek, szyb samochodowych, ekranów.
Pojemnik czarny
Do pojemnika czarnego wrzucamy odpady zmieszane. Są to wszystkie rzeczy, których nie możemy posegregować. Należy jednak pamiętać o kilku wyjątkach. Do odpadów zmieszanych nie wrzucamy: sprzętu elektronicznego, odpadów budowlanych, baterii, opon.
Kiedy już przyswoimy tę wiedzę, segregacja śmieci stanie się bardzo prosta. Wszystko jest bowiem kwestią praktyki. Jeżeli dodatkowo skorzystamy z rad dotyczących znakowania koszy, nigdy więcej nie będziemy zastanawiać się, jak segregować śmieci.