Jak czyścić i dbać o wełniany płaszcz?
Jak czyścić wełniany płaszcz? Zimne temperatury dają się już we znaki, a to oznacza, że wełniane płaszcze przeżywają właśnie swój mały renesans. Jednak, aby prezentowały się należycie, nie tylko trzeba je odpowiednio czyścić, lecz również pielęgnować. Z tego artykułu dowiesz się, jak dbać o wełniany płaszcz.
Pranie chemiczne wełnianego płaszcza
Na początku należy zaznaczyć, że mocno zabrudzone wełniane płaszcze najlepiej jest oddać do prania chemicznego. Takie też są zalecenia producentów. Dzieje się tak, ponieważ wełna to niezwykle delikatny materiał, który negatywnie reaguje na wilgoć. Z tego też powodu nie zaleca się noszenia wełnianego płaszcza, gdy pada deszcz lub śnieg.
Niewielkie zabrudzenia można jednak usuwać samodzielnie. Ale, aby było to możliwe, należy odpowiednio dbać o wełniany płaszcz.
Jak dbać o wełniany płaszcz?
Oto 8 wskazówek, dzięki którym Twój płaszcz na długo pozostanie jak nowy.
- NIe gnieć płaszcza, wieszając go ciasno między innymi ubraniami.
- Zawsze wieszaj płaszcz na grubym wieszaku, nie na haku.
- Niewielkie zagniecenia prostuj lnianą lub bawełnianą, wilgotną szmatką.
- Nie próbuj zeskrobywać zabrudzeń, bo uszkodzisz włókno płaszcza.
- Dbaj o to, aby płaszcz był wywietrzony. Nie wieszaj go w dusznym pomieszczeniu lub w szczelnie zamkniętej szafie.
- Zdejmuj płaszcz, gdy jedziesz samochodem; najlepiej rozłóż go na tylnym siedzeniu, aby nie odkształcał się.
- Ograniczaj możliwe zmechacenie, nie zakładając np. szalika, który pozostawia swoje “kłaczki” na wełnie.
- Jeśli szczotkujesz wełniany płaszcz, to rób to zgodnie z kierunkiem włosa.
Przestrzeganie tych zasad sprawi, że płaszcz posłuży Ci na długie lata!
Jak prać wełniany płaszcz?
Wełniany płaszcz powinno się prać chemicznie, lecz część zabrudzeń można usunąć samodzielnie. Należy tylko przestrzegać kilku niezwykle ważnych wskazówek.
Pranie wełnianego płaszcza to z pewnością żadne namaczanie. Wełnę można odrobinę zmoczyć, owszem, ale całkowite namoczenie zniszczy jej strukturę. Stanowczo odradza się więc pranie wełnianych płaszczy w pralce! To nie tylko za wiele wody, ale również duże zmiany temperatury, które kurczą i filcują ten delikatny materiał.
Czyszczenie wełnianego płaszcza musi być delikatne. Robi się to wilgotną, niemechacącą szmatką lub szczotką. Płaszcza nie wolno pocierać ani mocno wyciskać. Jeśli wełna się zaś skurczy, trzeba ją naciągnąć, kiedy jest jeszcze mokra.
Wszelkie suszenie wełnianego płaszcza musi odbyć się naturalnie. Jak już zostało wspomniane, zmiany temperatury źle wpływają na wełnę. Dlatego suszenie np. suszarką jest bardzo złym pomysłem. Płaszcz wełniany należy po prostu rozłożyć.
Pamiętaj, że cenne informacje o tym, jak czyścić płaszcz wełniany i jak o niego dbać, znajdziesz z pewnością na metce. Zanim więc zaczniesz usuwać zabrudzenia samodzielnie, sprawdź, co zaleca producent.