10 rzeczy, które są prawdopodobnie brudne w twoim domu
Wydaje ci się, że dbasz o porządek, a brud nie ma miejsca w twoim domu? Przekonaj się, czy to prawda, sprawdzając listę 10 rzeczy, których ludzie używają na co dzień, ale rzadko je czyszczą. Czy są brudne w twoim domu?
1. Mopy i zmiotki
To, że mop używany jest do czyszczenia brudnych powierzchni, nie oznacza jeszcze, że sam się czyści. Wręcz przeciwnie. Nawilżone włókna mopa są idealnym miejscem do rozwoju bakterii. Na dodatek dostarczasz im pokarmu przy każdym czyszczeniu podłóg i… możesz je roznosić po całym domu! Podobnie jest niestety ze zmiotkami. Oba te przyrządy należy regularnie czyścić, najlepiej po każdym użyciu.
2. Włączniki światła
Używamy ich codziennie, a jednak mało kto pamięta o ich czyszczeniu. Tymczasem włączniki światła pełne są bakterii, które roznosimy naszymi rękoma. Problem wydaje się błahy, ale może skutkować choćby zarażeniem się grypą. Specjaliści radzą, aby czyścić włączniki raz w tygodniu zwilżoną chusteczką (nie mokrą!). Możesz w tym celu użyć chusteczek do mebli General Fresh. W miejscu publicznym staraj się używać włączników za pomocą łokcia.
3. Ręczniki kuchenne
Przydają się do wytarcia rąk, blatów, garnków. Ratują, gdy coś się wyleje i pomagają przy przenoszeniu gorących naczyń. Ręczniki kuchenne są używane wyjątkowo intensywnie i stanowią jednocześnie doskonały materiał do rozwoju bakterii. Wielu ludzi nie myje ich wystarczająco często, a przecież ręczniki wystarczy przepłukać pod gorącą wodą z mydłem.
4. Kierownica samochodowa
Wprawdzie kierownica niekoniecznie znajduje się w twoim domu, ale z pewnością korzystasz z niej codziennie. Tylko kiedy była czyszczona ostatni raz? Według badań londyńskiego uniwersytetu Queen Mary na kierownicy znajduje się ponad 300 bakterii na każdym centymetrze powierzchni. To aż 9 razy więcej niż na publicznej toalecie.
5. Pędzle do makijażu
Pędzie codziennie dotykają skóry. I chociaż służą do makijażu, jednocześnie zbierają w sobie martwy naskórek, bakterie i inne rzeczy mające mało wspólnego z dbaniem o urodę. Częste mycie pędzli do makijażu jest nie tylko higieniczne, ale zapobiega też infekcjom.
6. Pilot
Większość Polaków ma w swoich domach przynajmniej dwa piloty (np. do telewizora i do dekodera). Niestety, większość z nich zapomina o ich czyszczeniu. Tymczasem codziennie dotykamy pilotów i to nie zawsze czystymi rękoma. Są one doskonałym siedliskiem bakterii i wirusów, które mogą skutkować różnymi infekcjami i chorobami (np. grypą żołądkową).
7. Szczoteczka do mycia zębów
Wkładasz ją codziennie do ust, ale kiedy była czyszczona? Zdaniem naukowców wiele szczoteczek ma na sobie zanieczyszczenia… fekalne. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy łazienki są połączone z toaletą. Aby tego uniknąć, trzymaj szczoteczkę z dala od toalety, czyść ją regularnie i wymieniaj na nową co 2 miesiące.
8. Biustonosze
Pozornie może się wydawać, że biustonosze są czyste nawet całymi miesiącami. To jednak nieprawda. Pochłaniają one ludzki pot i inne wydzieliny, przez co mogą być brudniejsze od wielu innych części garderoby, chociaż wcale tak nie wyglądają. Eksperci zalecają, aby brać biustonosze po ok. 4 użyciach.
9. Dystrybutor wody w lodówce
Coraz chętniej kupujemy lodówki z dystrybutorem wody. Niestety zapominamy o tym, że tę część trzeba regularnie myć i oczywiście częściej niż samą lodówkę. Wnętrze dystrybutora może bowiem zbierać pleśń.
10. Uchwyt szczotki toaletowej
Wbrew pozorom to nie szczotka jest siedliskiem bakterii i różnego rodzaju zabrudzeń. Najwięcej zarazków można znaleźć na jej… uchwycie. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę i mało kto czyści tę część szczotki. Następnym razem przetrzyj uchwyt szmatką nasączoną dobrym, antybakteryjnym detergentem.