5 sposobów na skrócenie życia pralki
Wielu ludzi nie przywiązuje dużej wagi do żywotności pralki. To niestety jedno z tych urządzeń, których stanem martwimy się najczęściej, dopiero gdy przestają poprawnie działać. Wówczas trzeba zapłacić za kosztowną naprawę lub kupić nowy sprzęt. A przecież tak być nie musi.
Żywotność pralki
Pralka, jak każde inne urządzenie, ma swoją żywotność. Oznacza to, że w pewnym momencie po prostu musi przestać działać. Niemniej, moment ten możemy albo odłożyć w czasie, albo go wręcz przyspieszyć. Żywotność pralki zależy bowiem od tego, w jaki sposób jest użytkowana. Jeśli chcesz, aby urządzenie służyło ci jak najdłużej, koniecznie poznaj 5 sposobów na skrócenie życia pralki. Unikaj tych zaniedbań, a na pewno będziesz zadowolony z działania swojego urządzenia.
5 sposobów na skrócenie życia pralki
1. Przeładowywanie bębna
Każda pralka ma sugerowaną przez producenta ładowność. Jeśli ją przekroczysz, urządzenie może zostać uszkodzone. W najgorszym wypadku bęben po prostu oderwie się od pralki.
Niekiedy może być też tak, że nieświadomie i regularnie przeładowujemy pralkę. Urządzenie może działać sprawnie jeszcze przez długi okres, ale będzie mniej wydajne. Poważne awarie związane z przeładowaniem bębna zdarzają się zazwyczaj dopiero po miesiącach zaniedbań.
Na szczególnej uwadze należy mieć pranie ciężkich rzeczy: kocy, pościeli, kurtek.
2. Zamykanie pralki od razu po praniu
Jeśli chcemy, aby pranie ładnie pachniało, musimy je wyjąć z bębna od razu po praniu. Ale czy myślimy w podobny sposób o pralce? Wielu ludzi zamyka urządzenie tuż po skończeniu jego pracy, nie dając pralce nawet chwili oddechu. Tymczasem nawet w najnowszych modelach zawsze jest jakaś wilgoć. Po jakimś czasie będzie ona odpowiedzialna nie tylko za brzydki zapach, ale również za awarie.
3. Nieczyszczenie
Pralkę trzeba czyścić i to nie tylko z zewnątrz, a wręcz przede wszystkim w środku. Jeśli nie czyścisz bębna odpowiednimi do tego środkami, np. płynem do pralek Splash, prędzej czy później urządzenie straci na wydajności. Zbierające się w nim resztki detergentu i bakterie sprawią, że pralka będzie źle działać.
4. Zaniedbanie filtra
Zapchany filtr to jeden z najlepszych sposobów na skrócenie żywotności pralki. Włosy, włókna z ubrań i inne zabrudzenia, które zbierają się na filtrze, utrudniają pracę urządzenia i sprawiają, że woda nie jest odprowadzana. Taka sytuacja może sprawić, że któregoś dnia po prostu zastaniesz wielką kałużę pod pralką.
5. Przesadzanie z detergentami
Często wydaje nam się, że im więcej proszku lub płynu, tym lepiej. Jednak resztki detergentu zalegają nie tylko na ubraniach, ale również na podzespołach pralki. To pozornie niegroźny brud, który z czasem może przerodzić się w duży problem.