Rośliny poprawiające jakość powietrza – jakie to i jak o nie dbać?
Jak poprawić jakość powietrza w domu? Jednym z najprostszych sposobów jest… zakup kilku roślin! Jakie gatunki oczyszczają powietrze z toksyn i sprawiają, że oddycha nam się lepiej? Przygotowaliśmy listę roślin poprawiających jakość powietrza wraz ze wskazówkami ich uprawy.
Rośliny poprawiające jakość powietrza
1. Skrzydłokwiat
Niegdyś bardzo popularna roślina i niesłusznie zapomniana, bo doskonale oczyszcza powietrze z lotnych związków organicznych. Pozbywa się nawet benzenu i acetonu. Szczególnie polecana do pomieszczeń sypialnych i biurowych.
Skrzydłokwiat ma lancetowate, ciemnozielone liście i efektowne białe kwiaty. Co więcej, roślina może kwitnąć cały rok. Lubi jasne stanowisko (ale nie bezpośrednio nasłonecznione!) i wysoką wilgotność powietrza. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne, stale lekko wilgotne.
2. Paprotka
Paprocie mają niesamowitą moc – oczyszczają powietrze z formaldehydu, który jest toksyczny m.in. dla wątroby i układów: oddechowego, rozrodczego, odpornościowego. To też związek, który kryje się niestety wszędzie.
Paprotka uwielbia ciepło i wilgoć, ale należy uważać z przelaniem. Regularne zraszanie i podnoszenie wilgoci w powietrzu są wymagane. Paproć lubi stanowisko w półcieniu lub światło rozproszone. Bywa kapryśna.
3. Epipremnum złociste
To roślina poprawiająca jakość powietrza, która dodatkowo umożliwia tworzenie ciekawych aranżacji. Dzięki długim pnączom można ją np. zawiesić pod sufitem lub owinąć wokół palika.
Epipremnum złociste, podobnie do paproci, oczyszcza powietrze z formaldehydu. Jest też sprzymierzeńcem w walce z tlenkiem węgla. Lubi stanowisko słoneczne lub w półcieniu. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna – podlewamy niewiele, ale regularnie.
4. Sansewieria
Ta niemal bezobsługowa roślina oczyszcza powietrze z benzenu i formaldehydu. Doskonale sprawdza się w domach osób, które nie mają ręki do kwiatów, lub w biurach. Lubi słoneczne stanowisko i ciepło. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu, gdy ziemia dobrze przeschnie.
Sansewieria jest łatwa w uprawie, ale nie lubi zimna. Poniżej 10 st. C może zostać bezpowrotnie uszkodzona.
5. Begonia
To dość wymagająca roślina poprawiająca jakość powietrza, ale opłaca się przyłożyć do jej uprawy. Daje bowiem piękne kwiaty i może kwitnąć przez cały rok. Dodatkowo oczyszcza powietrze z oparów toulenu i benzenu.
Begonia lubi ciepła i nasłonecznione stanowisko. Należy ją regularnie nawozić, stosownie od pory roku.
6. Areka
Ta efektowna roślina o wyglądzie palmy silnie oczyszcza powietrze. Ma piękne trzcinowe łodygi i pierzaste liście, które szybko rosną. Areka szybko się rozrasta, więc trzeba jej wyznaczyć odpowiednie miejsce. Z powietrza usuwa ksyleny, formaldehyd i toluen.
Areka najlepiej rośnie, gdy ziemia w doniczce jest stale wilgotna. Lubi dużo słońca, ale nie bezpośrednie.