Zmywarka – jak ją myć?
Zdarza Ci się zapominać o czyszczeniu zmywarki? Wbrew pozorom trzeba dbać o nią regularnie. Nie jest to jednak takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Dowiedz się, jak myć zmywarkę, aby jak najdłużej zmywała Twoje naczynia.
Jak często myjesz zmywarkę?
Myjesz zmywarkę regularnie, czy dopiero wtedy, kiedy pojawia się nieprzyjemny zapach? Niestety wiele osób należy do tej drugiej grupy. A to błąd. Dlaczego?
Zabrudzony filtr zmywarki wpływa na jej pracę. Mogą się na nim znaleźć resztki jedzenia i inne zabrudzenia, które podczas zmywania uwalniają się do komory.
W efekcie naczynia, które wyjmujesz, nie będą domyte. Co więcej, osadza się także kamień. Powoduje on matowienie naczyń i skraca żywotność sprzętu.
Czyszczenie zmywarki zapobiega też powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Zapewne zdarzyło Ci się otworzyć urządzenie i poczuć nieświeżą woń? To znak, że potrzebujesz zadbać o swoją zmywarkę. Jak ją myć? Odpowiedź znajdziesz w kolejnych akapitach.
Czego używać do mycia zmywarki?
Zacznijmy od tego, czym myć zmywarkę. Jest to dla nas ważne, ponieważ w internecie przeczytasz wiele porad, które są nieskuteczne. Co więcej, mogą być szkodliwe dla Twojego urządzenia. Dlatego omówimy, które produkty sprawdzą się najlepiej podczas sprzątania.
Jeśli zależy Ci na sile, skuteczności i szybkości sięgnij po dedykowane płyny do czyszczenia zmywarek. Zostały one stworzone do tego, aby usuwać brud, tłuszcz oraz kamień.
Czyszczą nie tylko wnętrze komory, ale także docierają do jej najgłębszych zakamarków. A jak wiemy, to właśnie tam można znaleźć najwięcej niespodzianek.
Jak myć zmywarkę profesjonalnymi środkami? Dochodzimy teraz do ich największej zalety. Wystarczy bowiem odkręcić butelkę i włożyć ją do góry nogami w koszyczku na naczynia.
Najpierw sprawdź jednak zalecenia producenta i postępuj według ich wskazówek. Z całą pewnością mycie zmywarki za pomocą chemicznych środków będzie najszybsze i najwygodniejsze.
Domowe sposoby na mycie zmywarki
Oprócz profesjonalnych środków do mycia zmywarki są jeszcze domowe sposoby. Nie mogło ich zabraknąć w naszym artykule. Wiele osób decyduje się na nie z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia.
Zanim je wypróbujesz, pamiętaj o tym, że mogą one nie być tak skuteczne jak produkty chemiczne. Co więcej, użyte w niewłaściwy sposób mogą zaszkodzić.
Ocet
Pierwszym domowym sposobem jest ocet. To uniwersalny środek o kwaśnym odczynie pH, który sprawdza się zarówno podczas gotowania, jak i sprzątania. Jak go wykorzystać podczas mycia zmywarki?
Wystarczy, że wlejesz jedną szklankę octu do komory, a drugą włożysz do górnego koszyczka. Następnie uruchom zmywarkę i gotowe.
Soda oczyszczona
Drugim sposobem na mycie zmywarki jest soda oczyszczona. W przeciwieństwie do octu ma zasadowe pH. Jednak jest skuteczna w usuwaniu zabrudzeń z różnych powierzchni. Aby za jej pomocą umyć urządzenie, wsyp 2-3 łyżeczki w miejsce tabletki do zmywarki.
Oba sposoby są skuteczne, ale stosuj je oddzielnie. Nigdy nie łącz octu i sody oczyszczonej. Mają one inne właściwości chemiczne i nawzajem się neutralizują.
Niech nie zmyli Cię efektowna piana. Jest ona wynikiem reakcji chemicznej, w której powstaje woda, dwutlenek węgla i octan sodu. Nie posiada ona żadnych właściwości czyszczących.
O tym większość zapomina
Środki środkami, ale ważna jest również metoda. A o niej wiele osób zapomina. Zacznijmy od początku, czyli wyjęcia wszystkich naczyń i koszyczka na sztućce. Warto także zdemontować filtr. Możesz go umyć pod bieżącą wodą przy użyciu np.: płynu do mycia naczyń.
Zwróć też uwagę na drzwiczki urządzenia. Warto umyć je od wewnętrznej i zewnętrznej strony. W tym celu pomoże Ci ocet.
Nie zapomnij też o panelu sterowania i uszczelkach. Za pomocą patyczków higienicznych lub starej szczoteczki do zębów, usuniesz zgromadzony w nich brud.
Następnie włóż wszystko z powrotem, przygotuj środek czyszczący i włącz program zmywania.
Podsumowanie
Mycie zmywarki profesjonalnymi środkami warto przeprowadzać raz na 2-3 miesiące. Jednak resztki jedzenia i zabrudzenia komory warto usuwać regularnie. Unikniesz wtedy problemów z działaniem urządzenia i brudnymi naczyniami.