Czyszczenie granitu krok po kroku!
Na Twoim granitowym zlewie pojawiły się nieestetyczne plamy? Jego powierzchnia stała się matowa, a jego wygląd już nie zachwyca tak, jak wcześniej? Są na to skuteczne rozwiązania. Dowiedz się, czym czyścić zlew granitowy. Przekonaj się, jakie środki pomogą Ci zachować jego urok na dłużej, a jakie mogą go uszkodzić.
Granit – jak o niego dbać?
To bez wątpienia jeden z najpiękniejszych materiałów, który od lat znajduje zastosowanie w niejednym domu. Jest wykorzystywany nie tylko przy produkcji zlewozmywaków, ale jest używany także do blatów, płytek i innych elementów.
Chociaż piękno i wytrzymałość są tutaj całkowicie niekwestionowane, trzeba pamiętać o jednym. Granit ma powierzchnię porowatą, a do tego cechują się wysoką nasiąkliwością. Oznacza to, że niektóre płyny takie jak np.: soki czy wino mogą powodować trudne do usunięcia i nieestetyczne zacieki.
Zlewozmywaki granitowe są szczególnie narażone na takie produkty jak:
-
- kawa i herbata;
-
- jagody;
-
- truskawki;
-
- borówki;
-
- porzeczki;
-
- niektóre przyprawy (np.: curry, kurkuma);
-
- marchew;
-
- buraki;
-
- blachy do pieczenia.
Warto trzymać je w zlewie jak najkrócej, aby nie były powodem pojawienia się trwałych plam na jego powierzchni.
Tak specyficzne właściwości sprawiają, że wiele osób zastanawia się, czym czyścić zlew granitowy, aby odzyskał swój dawny wygląd. Szukasz odpowiedzi na to pytanie? Czytaj nasz artykuł do końca!
Czym czyścić zlew granitowy?
Wyczyścić zlew granitowy to niekiedy wyzwanie! Jednak jeśli chcemy cieszyć się jego czystością oraz eleganckim wyglądam na wiele lat, warto poznać skuteczne sposoby. O czym musisz wiedzieć?
Zacznijmy od tego, że zlewozmywak granitowy warto myć regularnie. Zapobiega to nie tylko powstawaniu plam, ale również gromadzeniu się kamienia. Dotyczy to zwłaszcza barwiących substancji, które warto jak najszybciej i dokładniej spłukiwać.
Powierzchnię zlewu z granitu warto codziennie przemywać ciepłą wodą. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdzi się płyn do mycia naczyń, który usuwa tłuste plamy, a jednocześnie nie uszkadza powierzchni kamienia.
Myjąc zlewozmywak, staraj się używać miękkiej gąbki lub ściereczki. Zdecydowanie unikaj druciaków oraz innych, ostrych narzędzi, które mogłyby zarysować powierzchnię.
Co w przypadku trudniejszych plam? Kiedy płyn do mycia naczyń nie daje sobie rady, warto sięgnąć po dedykowane środki czyszczące. Zwróć jednak uwagę na to, aby były one przeznaczone do naturalnych kamieni takich jak granit, aby ich nie uszkodzić.
Chcesz zachować czysty zlew, a jednocześnie zadbać o środowisko? Wypróbuj Eco Płyn do czyszczenia kuchni General Fresh. To zupełnie nowy produkt. Jest wolny od fosforanów, a jednocześnie zawiera składniki z odnawialnych źródeł i pochodzenia roślinnego.
Odnów swój zlew granitowy za pomocą oleju
Chcesz odzyskać dawny urok granitowego zlewu? Stał się matowy i nie zachwyca tak, jak wcześniej? Możesz go odnowić za pomocą oleju kuchennego.
Nałóż 1 łyżkę tłuszczu (np.: oleju roślinnego) i rozprowadź go po powierzchni. Użyj w tym celu ręcznika papierowego lub pędzelka, aby dotrzeć do wszystkich trudnych miejsc. Warto powtarzać tę czynność regularnie. Olej ma bowiem właściwości nabłyszczające, a do tego tworzy dodatkową warstwę ochronną, dzięki czemu chroni przed kolejnymi zabrudzenia.
Domowe sposoby na czyszczenie zlewu granitowego
Delikatną powierzchnię zlewu granitowego możesz wyczyścić również za pomocą domowych sposobów. Uważaj jednak, ponieważ nie wszystkie metody się sprawdzą, a inne będą wręcz szkodliwe! Jakie środki możesz bezpiecznie wykorzystać?
Jedną z metod jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Nie wpływa ona szkodliwie na granit, a delikatnie czyści jego powierzchnię. Wystarczy wymieszać ją z wodą aż do powstania pasty. Nałóż ją następnie na ścierkę i przetrzyj nią zlew. Następnie spłucz ciepłą wodą.
Czego za to nie używać? Zdecydowanie odradzamy ocet. Może on bowiem uszkodzić powierzchnię zlewu. Działa bowiem szkodliwie na naturalne kamienie takie jak granit czy marmur.
Mimo tego, że ocet sprawdza się do sprzątania różnych powierzchni, w przypadku czyszczenia zlewu granitowego warto użyć innych dostępnych środków. Jeśli nie jesteś pewna wybranego produktu, użyj jego niewielką ilość w mało widocznym miejscu.
Podsumowanie
Właściwa pielęgnacja oraz czyszczenie zlewu granitowego to gwarancja jego trwałości i pięknego wyglądu. Regularne mycie, a także dedykowane środki czyści pomogą Ci zadbać o jego estetykę. Ciesz się granitem w swojej kuchni na wiele lat.