Od czego zacząć sprzątanie domu?
Widok bałaganu w domu przytłacza Cię? Nie wiesz, od czego zacząć? To znak, że ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak stworzyć harmonogram sprzątania. Poznaj polecane środki czystości oraz metody, które pozwolą Ci utrzymać porządek na dłużej.
Przygotuj tygodniowy harmonogram sprzątania domu
Dlaczego tak wiele osób nie wie, od czego rozpocząć porządki? Ponieważ nie ma przygotowanego harmonogramu. Taki plan jest w stanie znacznie ułatwić pracę, a do tego zmotywować do działania. Kiedy bowiem zobaczysz, jak poszczególne rzeczy możesz podzielić na etapy, łatwiej będzie Ci zacząć.
Pamiętaj, że harmonogram sprzątania powinien być praktyczny, ale także realistyczny. Zbyt ambitne postawienie sobie celu, może tylko prowadzić do frustracji, a ostatecznie do porzucenia zadania.
Przykładowo plan sprzątania domu zacznij od podzielenia zadań na poszczególne miejsca, a następnie podkreśl te, które wymagają największej uwagi i określ, ile czasu będziesz na nie potrzebowała.
Możesz zdecydować się też na codzienne sprzątanie określonego pomieszczenia. Wtedy poniedziałki możesz przeznaczyć np.: na kuchnię, a wtorki np.: na łazienkę. Tak jest o wiele prościej niż zostawić wszystko na jeden dzień. Warto zatem ułożyć harmonogram sprzątania do swoich możliwości, a także podzielić go z innymi domownikami.
Odkładanie rzeczy na swoje miejsce
Odstawienie rzeczy na swoje miejsce oraz wyrzucenie tych, które są już niepotrzebne, pomoże Ci w sprzątaniu domu. Nie tylko zadbasz o większą przestrzeń, ale również możesz skupić się na faktycznym sprzątaniu.
Zanim zaczniesz sprzątać dane pomieszczenie, rozejrzyj się po nim. Czy są rzeczy, których nie używasz od dłuższego czasu? Czy są przedmioty, które są zepsute i nie planujesz ich naprawiać? Czy są rzeczy, które są po terminie? Jeśli tak, wyrzuć je do kosza, a dopiero potem przejdź do sprzątania.
Zacznij od okien
Sprzątanie warto rozpoczynać od tych rzeczy, które są najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne. Dla wielu osób są to właśnie okna. Dlatego polecamy zacząć właśnie od nich.
Jeśli masz w domu zasłony lub firanki możesz je wyprać w pralce. Następnie przejdź do ram okiennych, parapetów, a na samym końcu do szyb. Specjalny płyn do mycia szyb z formułą z octem od General Fresh pozwoli Ci usunąć zabrudzenia, a jednocześnie odtłuścić powierzchnię okien.
Sprzątanie pokoi
Wycieranie kurzy, mycie mebli i porządkowanie rzeczy, które znajdują się w pokojach, może zajmować sporo czasu. Warto zatem część z tych obowiązków wykonywać na bieżąco, aby ułatwić sobie generalne porządki.
W tym celu zaopatrz się w dedykowane środki takie jak płyn do pielęgnacji mebli, który nie tylko czyści, ale również chroni ich powierzchnię. W przypadku trudniejszych zabrudzeń, takich jak plamy na kanapie, wybierz specjalistyczną piankę czyszczącą do tapicerki i dywanów, którą usuniesz plamy, zaimpregnujesz i zabezpieczysz włókna przed ponownym zabrudzeniem.
Sprzątanie kuchni
Z pokoju przechodzimy teraz do kuchni, gdzie musimy skupić nieco więcej uwagi. Przygotowywanie posiłków, jedzenie czy towarzyskie spotkania mogą prowadzić do bałaganu. W końcu kuchnia to centrum i serce domu, warto o nią zadbać.
Sprzątanie warto zacząć od brudnych naczyń. Opróżnij zlew, włóż brudne naczynia do zmywarki i włącz ją. Następnie oczyść blaty i schowaj rzeczy, które nie są Ci potrzebne pod ręką. W zależności od Twojego wyposażenia możesz przetrzeć urządzenia kuchenne takie jak kuchenka, piekarnik, okap, mikrofalówka, toster itp.
Nie zapomnij również o lodówce i szafkach, w których przechowujesz żywność. Sprawdź, które produkty są przeterminowane i nie nadają się do spożycia. Następnie wytrzyj wnętrza i włóż pozostałe rzeczy na swoje miejsce.
Sprzątanie łazienki
To jest zdecydowanie najmniej ulubiona czynność dla wielu osób. Jednakże jest niezwykle potrzebna. Regularne sprzątanie łazienki zapobiega bowiem rozwojowi pleśni, bakterii i innych drobnoustrojów, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.
Jak usunąć kamień, rdzę i osady z kamienia? Sprawdź SPEC – Super Odkamieniacz od General Fresh. W przypadku czyszczenia powierzchni ceramicznych, armatury czy kabin wybierz Żel do Czyszczenia Łazienki, który pozwoli Ci uzyskać niepowtarzalną biel oraz połysk.
Mycie i odkurzanie podłóg
Dobrnęliśmy prawie do końca. Co teraz? Umycie podłóg. Kiedy wszystkie powierzchnie są już czyste, z dużą dozą prawdopodobieństwa kurz i inne zabrudzenia znajdują się teraz na podłodze. Warto zatem sięgnąć po odkurzacz i odkurzyć wszelkie zakamarki w domu. Następnie czeka nas mycie podłóg na mokro i gotowe.
Twoje mieszkanie jest już posprzątane. To od Ciebie zależy, czy chcesz robić wszystko na raz, czy zostawić sobie poszczególne miejsca na różne dni. Ważne jednak, aby czuć się dobrze w swoim domu każdego dnia. Dlatego warto dbać o porządek i wykonywać codziennie nawet niewielkie prace według naszego planu sprzątania.
Podsumowanie
Niezależnie od tego, jak wielki wydaje się bałagan, pamiętaj, że jesteś w stanie posprzątać swoje mieszkanie. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, od czego zacząć porządki i jak przygotować plan sprzątania, aby zrobić to nie tylko szybko, ale również skutecznie.