Proste sposoby na czyszczenie pralki
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach. Zapewnia nam ona czyste i pachnące ubrania wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jednak pralka, podobnie jak każde inne urządzenie, z którego korzystamy, potrzebuje odpowiedniej konserwacji, byśmy mogli korzystać z niej i cieszyć się świeżym praniem przez długi czas. Nieregularnie czyszczona pralka po czasie wytwarza nieprzyjemny zapach, co świadczy o konieczności jej dokładnego wyczyszczenia. W przeciwnym wypadku nie dość, że stanie się ona siedliskiem bakterii, to w dodatku może ulec awarii, co będzie wiązało się z poniesieniem kosztów, a nawet zakupem nowej pralki.
Z naszego artykułu dowiecie się, dlaczego czyszczenie pralki jest tak ważne, nie tylko dla was, ale także dla waszego urządzenia. Pokażemy wam, jak w szybki i niedrogi sposób odpowiednio zadbać o wnętrze pralki domowymi sposobami, a także przedstawimy wam ogólne zasady czyszczenia pralki, które przedłużą żywotność sprzętu i pozwolą wam cieszyć się nią na długie lata.
Dlaczego regularne czyszczenie pralki jest tak istotne?
Nieświeże ubrania, które pierzemy w pralce, mają na sobie kurz, brud oraz często też inne zabrudzenia, które razem z pozostałościami detergentów w trakcie prania osadzają się w bębnie pralki oraz na filtrze tworząc osad. Stężała warstwa z czasem zaczyna się psuć, bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać i pojawia się nieprzyjemny zapach, który opanowuje bęben oraz praną odzież. Ponadto wewnątrz w trudno dostępnych miejscach pralki tworzy się kamień, który może doprowadzić do awarii urządzenia.
Czym wyczyścić pralkę domowymi sposobami?
Na szczęście istnieją domowe sposoby na skuteczne, szybkie i tanie wyczyszczenie pralki. Choć metody te możecie kojarzyć ze sposobami na to jak doczyścić przypalone garnki, sprawdzą się one również wtedy kiedy mamy zamiar odświeżyć pralkę, pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz odkamienić pralkę, by zadbać o jej kondycję, aby mogła posłużyć nam na długi czas.
Pierwszy z nich to czyszczenie pralki sodą oczyszczoną, która doskonale rozprawi się z osadem i nieprzyjemnym zapachem. Soda oczyszczona posiada właściwości antygrzybicze i antybakteryjne, dzięki czemu zastosowanie sody oczyszczonej to dobry pomysł na dostanie się do trudno dostępnych elementów pralki i bezpieczne pozbycie się osadów z wnętrza pralki. Należy wsypać 3/4 szklanki sody do zbiornika na proszek do prania, a następnie ustawić program z najwyższą temperaturą.
Kolejnym sposobem jest czyszczenie pralki octem, który oprócz właściwości antybakteryjnych jest również skuteczny w walce z kamieniem. Szklankę octu należy wlać do pojemnika na proszek lub na płyn do prania i tak samo jak w przypadku czyszczenia bębna pralki sodą- ustawić na najwyższą temperaturę. Gorąca woda w połączeniu z octem poradzi sobie z odkamienianiem pralki, a także usunie wszelkie osady. Intensywny zapach octu może nie odpowiadać każdemu, dlatego można dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, dzięki czemu pozbędziemy się charakterystycznego aromatu.
Można także wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym, który podobnie jak ocet usunie kamień oraz inne zabrudzenia. Kwasek cytrynowy należy wsypać do pustego bębna pralki i ustawić program z najwyższą temperaturą prania. W ten prosty sposób nie tylko zadbamy o wnętrze pralki, ale także usuniemy nieprzyjemne zapachy.
Ogólne zasady czyszczenia pralki
Czyszczenie pralki nie dotyczy jedynie jej bębna, ale również filtra oraz gumowych uszczelek, na których często osadzają się resztki detergentów oraz brud. Zapchany filtr to spory problem, który może skutkować niedopranymi ubraniami, a nawet awarią urządzenia. Czyszczenie filtra pralki jest więc niezbędne i należy to robić regularnie, by utrzymać ją w dobrej kondycji. Po każdym czyszczeniu bębna trzeba wyciągnąć i wyczyścić filtr znajdujący się we wnętrzu pralki. Można zrobić to starą szczoteczką do zębów, która bez problemu dostanie się w trudno dostępne miejsca i rozprawi się z zanieczyszczeniami. Natomiast brud, który zbiera się w zagłębieniach kołnierza bębna, można wyczyścić za pomocą ściereczki nasączonej płynem do mycia naczyń rozpuszczonym w ciepłej wodzie. Jeżeli osad jest ciężko usunąć ściereczką, możesz użyć szczoteczki do zębów.
Nie należy również zapominać o tym, by wyczyścić pojemnik na proszek oraz płyn do płukania, w których często tworzy się osad z resztek detergentów. Te elementy pralki także wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ pozostałości po proszku lub płynie w wilgotnym otoczeniu zaczynają się psuć i prowadzić do powstawania pleśni.
Każde czyszczenie wnętrza pralki musi odbywać się w pustym bębnie. Puste pranie umożliwi substancjom dotarcie do najdrobniejszych zakamarków pralki, oraz zapobiegnie zniszczeniu ubrań, do którego mogłoby dojść w sytuacji, gdy zetknęłyby się z wysoką temperaturą oraz silnymi substancjami tj. ocet, soda oczyszczona, czy kwasek cytrynowy.
Po każdym praniu konieczne jest zostawienie otwartych drzwiczek pralki, aby jej wnętrze mogło spokojnie wyschnąć. Otwarte drzwiczki pozwolą odparować wilgoci, która pozostała we wnętrzu pralki podczas prania, dzięki czemu zapobiegniemy nieprzyjemnym zapachom oraz nagromadzaniu się bakterii, oraz grzybów.
Zadbaj o swoją pralkę z GeneralFresh!
Jeżeli szukasz sprawdzonego i skutecznego sposobu na zapewnienie długowieczności swojej pralce, a nie przekonują Cię domowe sposoby, wybierz płyn do czyszczenia pralek od GeneralFresh. Ten niezawodny płyn nie tylko pozbędzie się uciążliwego zapachu oraz osadów, ale także rozprawi się z kamieniem i rdzą, które często atakują wnętrze urządzenia. Dzięki Splash możesz szybko i sprawnie wyczyścić pralkę oraz zadbać o niezawodną kondycję, która pozwoli Ci cieszyć się nią jeszcze dłużej! Używając płynu do czyszczenia pralek Splash zapewniasz swojej pralce ochronę przed ponownymi zabrudzeniami i osadami na długi czas, przez co urządzenie zyska swoją drugą młodość, a Ty w prosty sposób będziesz mógł przedłużyć jej żywotność!