Logo General Fresh
General Fresh 26 maja 2022 4 min czytania
W domu

Brudne lustro – jak o nie zadbać?

Brudne20lustro20 20jak20o20nie20zadbac
Wiele osób nie wie, jak prawidłowo czyścić brudne lustro. W efekcie jego powierzchnia niszczy się i pojawiają się nieestetyczne plamy. Jak temu zaradzić? Wystarczy wiedzieć, czego używać podczas sprzątania. Jakie środki czystości pomogą Ci umyć lustro? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Skuteczny sposób na brudne lustro

O wiele ważniejsze w myciu luster są środki czyszczące niż technika. Łatwo bowiem zniszczyć lustrzaną powierzchnię nieodpowiednimi płynami. O tym, czego unikać napisaliśmy w dalszej części artykułu. Czym jednak czyścić brudne lustro?

Płyny do mycia szyb i luster

Najpopularniejszym produktem są środki do mycia szyb. Owszem wielu producentów mówi, że są one skuteczne także w przypadku luster. To prawda, ale warto zwrócić uwagę, czy nie zawierają one octu, kwasku cytrynowego czy amoniaku. Związki zasadowe i kwasy oddziałują źle na powierzchnię lustra i mogą być szkodliwe. Dlatego, zanim kupisz środki czystości, przeczytaj skład.

Ściereczki z mikrofibry

Nie bez znaczenia jest sama ścierka, którą wycieramy brudne lustro. Najlepiej, aby była ona wykonana z mikrofibry. Nie tylko wchłonie nadmiar wody, ale także nie pozostawi po sobie włókien czy zarysowań. Unikaj za to ręczników papierowych, które mogą zostawiać nieestetyczne plamy.

Ciepła, ale nie gorąca woda

Podczas mycia lustra sięgnij po ciepłą wodę. Jest ona nieoceniona podczas usuwania tłustych plam. Pamiętaj jednak, aby później dokładnie osuszyć jego powierzchnię. Unikaj również wystawiania lustra na gorącą wodę czy słońce.

Jak dbać o lustro w łazience?

Lustro jest nieodłącznym elementem wyposażenia łazienki. To przy nim malujemy się, czeszemy czy golimy. Nic zatem dziwnego, że jego powierzchnia szybko się brudzi. Do tego lustra w łazience są narażone na wilgoć, która nie działa na nie korzystnie. Jak je przed tym uchronić? Woda nie jest przyjacielem lustra. Dlatego nigdy nie zostawiaj mokrego lustra do wyschnięcia. Jeśli widzisz, że jest ono pochlapane, wyczyść je do sucha. Zwróć uwagę zwłaszcza na krawędzie. Woda w zakamarkach ramy może być powodem pojawienia się korozji. Ta zaś może skrócić jego żywotność. Jak zaś zapobiegać parowaniu? Aby lustro nie parowało po każdym prysznicu, wystarczy, że umyjesz je ściereczką zwilżoną gliceryną. Stworzy ona powłokę ochronną, która zapobiegnie pojawianiu się pary na jego powierzchni.

Brudne lustro a smugi - jak ich uniknąć?

Umycie brudnego lustra to jedno. Co jednak zrobić, aby po sprzątaniu nie pozostawały nieestetyczne smugi? Na początku warto zadać sobie pytanie, czym one właściwie są. Najczęściej są one bowiem wynikiem tłustej warstwy na powierzchni lustra. Zamiast je trzeć, sięgnij po sprawdzone metody. Aby usunąć smugi, dodaj kilka kropel płynu do mycia naczyń do ciepłej wody. Zamocz ściereczkę i umyj lustro kulistymi ruchami. Płyn do mycia naczyń pozwoli Ci usunąć tłuszcz, jaki znalazł się na powierzchni. Ułatwi Ci on także usunięcie plam po kosmetykach i innych produktach. Na koniec pamiętaj, aby wytrzeć lustro do sucha.

Czego nie używać do mycia luster?

Są środki, których nie należy używać do mycia luster. Chociaż są popularne i polecane w internecie, w rzeczywistości mogą być nieskuteczne, a nawet groźne. Mowa przede wszystkim o:

•      occie - jest to roztwór o niskim pH. Do tego jest bardzo aktywny chemicznie. Pomimo, że jest popularnym domowym środkiem czystości, nie należy używać go do czyszczenia luster. Może powodować korozję, pojawianie się ciemnych plam czy uszkodzenie podlewu. Jeśli stosujesz go punktowo, pamiętaj, aby dobrze wytrzeć powierzchnię.

•      amoniaku - charakteryzuje się zasadowym pH i także nie jest wskazany do mycia luster. Może wywołać podobny rezultat jak ocet, a do tego powodować matowienie.

Podczas mycia luster unikaj też:

•      mleczek czyszczących;

•      środków do czyszczenia WC;

•      rozpuszczalników;

•      skrobaczek;

•      gorącej wody.

Podsumowanie

Brudne lustro to nie problem, kiedy wiesz, jak mu zaradzić. Sięgnij po sprawdzone sposoby na mycie lustrzanej powierzchni. W naszym sklepie internetowym znajdziesz niezbędne środki i akcesoria do czyszczenia.

To może Cię zainteresować

pexels pixabay 38325 1
W domu
Zachowanie czystości w domu to podstawa sprawnego, bezpiecznego i schludnego funkcjonowania wszystkich...
Logo General Fresh
General Fresh
12 kwietnia 2024 4 min czytania
pexels kaboompics com 6256 1
W domu
Czarna armatura pełni niezwykle stylową funkcję w łazienkach, nadając wnętrzom industrialnego klimatu....
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 4 min czytania
balkon zima
W domu
Zima to nie tylko czas, kiedy przyroda zapada w zimowy sen. To wyzwanie dla wielu roślin balkonowych...
Logo General Fresh
General Fresh
19 grudnia 2023 4 min czytania
porzadki swiateczne201
W domu
Święta Bożego narodzenia to szczególny czas, kiedy spotykamy się z naszymi bliskimi i celebrujemy...
Logo General Fresh
General Fresh
10 listopada 2023 5 min czytania