Logo General Fresh
General Fresh 10 marca 2022 4 min czytania
W kuchni

Brzydki zapach ze zmywarki – jak usunąć

Brzydki20zapach20ze20zmywarki20
Odór, który wydobywa się ze zmywarki, często utrudnia normalne funkcjonowanie w mieszkaniu. Dociera nie tylko do kuchni, ale jest także odczuwalny w salonie czy łazience. Nie musisz jednak go ciągle znosić. Dowiedz się, jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki i jak zapobiegać jego powstawaniu.

Skąd się bierze brzydki zapach ze zmywarki?

Zmywarka, podobnie jak pralka, jest wystawiona na działanie wilgoci, a także zanieczyszczeń. Chociaż mogłoby się wydawać, że czyści się sama, w rzeczywistości jest odwrotnie. Kiedy wyczuwasz z niej przykry zapach, przyczyną może być właśnie czystość. Najczęstszym powodem nieprzyjemnej woni ze zmywarki są resztki jedzenia. Gromadzą się one w jej wnętrzu. Niekiedy ciężko jest je na pierwszy rzut oka dostrzec. Kryją się bowiem na filtrach, ścianach komory, koszach na naczyniach czy śmigłach. Sprzyjają nalotom kamiennym i powodują wiele problemów.

Jak usunąć przykry zapach?

Kiedy problem już powstał, jest za późno na zapobieganie. Warto usunąć nieprzyjemną woń ze zmywarki jak najszybciej, ponieważ z czasem będzie się ona nasilała. Ponadto może być to znak, że urządzenie nie działa prawidłowo i potrzebna jest fachowa pomoc. Zacznij od wyczyszczenia wnętrza zmywarki. Komora jednak nie wystarczy. Oprócz niej zwróć uwagę na poszczególne części urządzenia. Na filtrze, uszczelkach czy śmigłach mogły ukryć się resztki jedzenia, które spowodowały problem.

Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na nieprzyjemny zapach ze zmywarki. W Internecie ludzie wymieniają się poradami, aby wyczyścić urządzenie: octem, sodą oczyszczoną czy kwaskiem cytrynowym. Takie metody faktycznie działają. Wystarczy szklanka octu na dnie komory, kilka łyżek sody oczyszczonej w miejscu tabletki lub kwasek cytrynowy w przegródce na płyn nabłyszczający. Następnie uruchamia się program o najwyższej temperaturze.

Środki do czyszczenia

Kiedy szukasz szybkich i skutecznych metod, sięgnij po dedykowane produkty do zmywarek. Nie tylko usuną one zanieczyszczenia, ale również zadbają o stan techniczny urządzenia. Płyn do czyszczenia zmywarki zostaw w koszyczku do naczynia do góry nogami. Zwróć przy tym uwagę na zalecenia producenta. Kiedy umieścisz środek, włącz pustą zmywarkę na najsilniejszy program. Wypróbuj także odświeżacze do zmywarek. Są to specjalne zapachowe wkłady, które umieszczasz wewnątrz urządzenia, aby utrzymać przyjemną woń na dłużej.

Kiedy przyczyna leży gdzie indziej…

Może się zdarzyć, że przyczyna problemu jest inna. Nie pomoże ani szorowanie, ani specjalne środki. Co wtedy? Najlepiej jest wezwać hydraulika. Może być tak, że odór, który czujesz, nie pochodzi ze zmywarki, a z zatkanej rury. Zdarza się również, że winna jest wentylacja kanalizacji. W takim przypadku zapachy przedostają się do pomieszczenia z rur. Czyszczenie samej zmywarki na niewiele się zda, gdyż odór będzie się cały czas utrzymywał. Bez pomocy hydraulika będzie ciężko go usunąć.

Łatwiej zapobiegać

O ile usunięcie brzydkiego zapachu ze zmywarki wymaga pracy, to zapobieganie jemu jest prostsze. Do tego taka profilaktyka pozwoli chronić urządzenie, aby służyło Ci dłużej. Jak zapobiegać powstawaniu przykrej woni? Zaczynając od drobiazgów! Przede wszystkim pamiętaj, że w zmywarce jest bardzo wilgotno. A wilgoć to idealne miejsce do fermentacji i rozwoju bakterii oraz grzybów. Dlatego uchylaj drzwiczki od zmywarki, kiedy nie pracuje. Znaczenie ma także, jakie naczynia wkładasz. Warto najpierw ściągnąć z nich resztki jedzenia. Nie zmywaj w zmywarce rzeczy, które nie są do tego przystosowane. Dotyczy to zwłaszcza produktów z drewna, jak i niektórych tworzyw sztucznych. Na koniec, skończ z myśleniem, że zmywarka sama się czyści podczas pracy. Tak niestety nie jest. Aby zachować jej czystość i sprawność, raz w miesiącu sięgnij po płyn do czyszczenia zmywarki i włącz najintensywniejszy program bez naczyń w środku. Nie zapominaj również o soli do zmywarek, która zwalcza bakterie, usuwa kamień i ma działanie odkażające.

Podsumowanie

Zmywarka jest po to, aby pomagać w utrzymaniu czystości i porządku. Jednak o jej czyszczeniu myślimy sporadycznie. Kiedy zaczyna się z niej wydobywać nieprzyjemny zapach, trzeba działać. Wyczyszczenie wnętrza urządzenia i dedykowane środki czystości pomogą Ci w usunięciu przykrej woni.

To może Cię zainteresować

triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 4 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania
nieprzyjemny zapach z lodowki1
W kuchni
Kuchnia to jedno z pomieszczeń w domu o które należy regularnie dbać. To właśnie tutaj codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
2 sierpnia 2023 7 min czytania
plytaindukcyjna
W kuchni
Chcesz zachować swoją płytę indukcyjną w nienagannej czystości? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się, ...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2023 5 min czytania