Chemia z Niemiec czy z Polski? Obalamy mity na temat środków czystości
Fora internetowe są pełne porad na temat sprzątania, a chemia z Niemiec i jej rzekoma wyższa jakość jest tematem wielu dyskusji. Być może czujesz się zagubiony w gąszczu informacji dotyczących środków czystości. Im więcej czytasz i oglądasz, tym mniej wiesz. Rezultat? Wcale nie jesteś zadowolony z efektów sprzątania. Jeśli chcesz tego uniknąć, koniecznie przeczytaj najbardziej rozpowszechnione mity na temat środków czystości i ich stosowania.
Mit nr 1: „Chemia z Niemiec jest lepsza od polskiej”
Jakość chemii sprzedawanej w Niemczech wydaje Ci się bezkonkurencyjna? Nic dziwnego, ponieważ przez lata uważano ją za wydajniejszą i lepiej opracowaną, niż w przypadku środków czystości z Polski. Takie przekonanie wynikało m.in z faktu, iż zachodni producenci proszków do prania jako pierwsi rozpoczęli koncentrację proszków, aby ograniczyć ilość chemikaliów odprowadzanych po praniu do ścieków, a tym samym ograniczyć negatywne oddziaływanie na środowisko. Obecnie również polskie proszki mają skoncentrowaną formułę, a stereotyp o wyższości chemii niemieckiej traci na ważności. Konsumentów przekonanych, że niemiecka chemia bije na głowę polskie proszki i kapsułki, jest jednak wciąż wielu. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez firmę PMR Consulting & Research. Z jej raportu „Handel detaliczny artykułami chemii gospodarczej w Polsce 2016” wynika, że nawet co piąty Polak kupuje chemię z Niemiec, przechodząc obojętnie wobec równie dobrych środków polskiej produkcji.
„Wybieram polskie marki”
Nie można jednak nie zauważyć rosnącej świadomości konsumentów i popularności akcji takich jak „Wybieram polskie marki”, aplikacji „Pola” (aplikacja na smartfony, która po zeskanowaniu kodu kreskowego wyświetla informacje o firmie, np. czy dany producent opiera się na polskim kapitale, tworzy wykwalifikowane miejsca pracy czy jest częścią zagranicznego koncernu).
Z kolei polscy producenci stale podnoszą standardy, czego przykładem jest Pol-Hun. Środki marki General Fresh są równie skuteczne i wydajne, co chemia z Niemiec. Jedyna różnica polega na cenie i dostępności. Po niemieckie produkty musisz udawać się do specjalnych sklepików lub zamawiać je przez Internet, a cena jest przeliczana z Euro. Środki czystości General Fresh znajdziesz wszędzie i to w cenach dostosowanych do polskich kieszeni.
Mit nr 2: „Ekologiczne są najlepsze”
Bycie „Eko” stało się bardzo modne. Ten trend objął także sferę zachowania czystości w domu. Jeśli Ty też jesteś zwolennikiem „zielonego” sprzątania, pamiętaj, że nie wszystko, co ma w nazwie „Eko”, musi rzeczywiście takim być. Wykorzystanie w produkcie np. octu, nie jest jedynym wyznacznikiem ekologicznych środków czystości. Stosowanie samego octu do czyszczenia też nie zawsze jest bezpieczne. Mycie drewna, powierzchni z delikatnym nabłyszczaniem, nieszczelnych spoin czy kamienia (zwłaszcza marmuru) może skończyć się odbarwieniem lub poważnym naruszeniem ich struktury. Wszystko z powodu kwasowego odczynu octu.
Mit nr 3: „Wybielacz dobry na wszystko”
Ile razy słyszałeś, że wybielacz wyczyści wszystko, z czym do tej pory nie mogłeś sobie poradzić? Zanim wypróbujesz ten sposób, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Po pierwsze: wybielacz nie nadaje się do większości tworzyw sztucznych, kamienia i powierzchni mocno koloryzowanych. Możesz nim poważnie uszkodzić warstwę ochronną i doprowadzić do trwałych odbarwień. Ponadto, wybielacze nie tyle służą do czyszczenia, co do dezynfekowania. Ich podstawową rolą jest niszczenie baterii. Jeśli już decydujesz się na użycie wybielacza, zawsze pamiętaj, aby wcześniej założyć dobre, nieuszkodzone rękawiczki ochronne – tak, aby uniknąć kontaktu ze skórą.
Mit nr 4: „Im droższy, tym skuteczniejszy”
Wiele osób uważa, że skuteczne środki czystości muszą być drogie. To nieprawda. Największe koncerny każą płacić swoim klientom nie tylko za jakość produktów. Pamiętaj, że ich cena obejmuje również koszty ogromnych kampanii reklamowych. Często to one decydują o rozpoznawalności marki, nie mając zbyt wiele wspólnego ze skutecznością danego środka czystości.
Mit nr 5: „Im więcej, tym lepiej”
Może się wydawać, że jeśli wlejesz więcej płynu do zmywania lub wsypiesz więcej proszku do prania, to efekt będzie bardziej satysfakcjonujący. To nie prawda! Nadmiar środków może wręcz utrudnić usunięcie brudu, ponieważ jego spłukanie zajmuje dużo czasu, a jednocześnie prowadzi do zwiększonego zużycia wody. W efekcie Twoje sprzątanie kosztuje Cię więcej, niż powinno. Kolejnym argumentem przeciw takiej nadgorliwości jest fakt, że nadmiar środków chemicznych może uszkadzać powierzchnie i materiały w nieodwracalny sposób. Ponadto, ich wysokie stężenie będzie powodować podrażnienia skóry, dróg oddechowych i śluzówek, a przecież to Twoje zdrowie jest najważniejsze. Dlatego warto przestrzegać instrukcji użycia i stosować się do ilości sugerowanej na etykiecie.
Być może czujesz się zaskoczony tym, co przeczytałeś. Być może masz wątpliwości, czy właśnie to nie są „bajki”. Dlatego chcemy Ci podać dowód, który obala dwa ostatnie mity. Produkty marki General Fresh są bardzo wydajne i przynoszą znakomite efekty. General Fresh to jakość, jaką ma najlepsza chemia z Niemiec. Nie musisz jednak martwić się o koszty, ponieważ cena pozostaje przystępna dla wszystkich. Jeśli nadal nie wierzysz – koniecznie skorzystaj z naszej oferty i przekonaj się sam. Na pewno nie pożałujesz!