Logo General Fresh
General Fresh 20 listopada 2020 3 min czytania
Lifestyle

Chroń mieszkanie przed zarazkami – 5 rzeczy poza myciem rąk, które należy robić po przyjściu do domu

shutterstock 1682027860 6819

Prawdopodobnie wszyscy wyrobiliśmy sobie już nawyk mycia rąk po przyjściu do domu, ale to nie wszystko, co należy robić, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed zarazkami. Co jeszcze warto robić od razu po przyjściu do domu? Podpowiadamy! 

Jak chronić mieszkanie przed zarazkami? 

1. Jeszcze nim umyjesz ręce, zdejmij buty 

Umycie rąk jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ryzyka roznoszenia zarazków. Niemniej, jeśli po wejściu do domu od razu gnasz do umywalki, robisz błąd. Najpierw zdejmij buty i schowaj je w miejscu odizolowanym od reszty mieszkania np. w szafce na obuwie. To ważne, bo zawsze istnieje szansa na to, że to właśnie na butach znajdują się jakieś zarazki. 

Antybakteryjne mydło w płynie

2. Zakupy odłóż z dala od blatu, na którym kładziesz żywność 

Jeśli wracasz do domu z torbą pełną zakupów, postaraj się nie kłaść jej na blacie, na którym przygotowujesz posiłki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że żaden zarazek przyniesiony z dworu nie trafi do Twojego jedzenia.  

Torbę warto odłożyć w przedpokoju i tam też opróżnić. Jeśli używasz płóciennej torebki wielorazowej, pamiętaj o jej częstym praniu. 

3. Przebierz się 

Tak samo jak na rękach czy obuwiu, tak i na pozostałych częściach garderoby mogą kryć się jakieś zarazki. Pamiętaj więc, aby po przyjściu do domu przebrać się. Odzież wierzchnią (np. kurtka, czapka) zdejmij jeszcze w przedpokoju, aby przypadkiem niczego nie roznieść. 

4. Zdejmij maseczkę i przygotuj ją do prania lub wyrzuć 

W trosce o bliskich zawsze należy zadbać o to, aby zdjąć maseczkę od razu po przyjściu do domu i położyć ją w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj, aby przy zdejmowaniu dotykać jedynie uszu maseczki! 

Maseczkę jednorazową wyrzuć do kosza, a wielorazową przygotuj do prania, kładąc ją z dala od często użytkowanych powierzchni. Jeśli masz taką możliwość, od razu wypierz maseczkę. 

5. Umyj klamki 

Zanim umyjemy ręce po przyjściu do domu, dotykamy co najmniej kilku powierzchni. Są to przede wszystkim klamki (drzwi wejściowe, drzwi do łazienki / kuchni) oraz rączki (szafka na buty, szafa w przedpokoju). Je także należy umyć, używając do tego środka dezynfekującego. Nie musi to być profesjonalny preparat – wystarczy, że będzie to środek czyszczący na bazie alkoholu. 

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 3 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania