19 Września 2023

Co pochłania zapachy?

Zapewne wszyscy chcemy, by nasz dom kojarzył nam się z przyjemnym zapachem, który przywoła na myśl miłe chwile spędzone w nim. Jednak czasem zdarza się, że w naszym mieszkaniu pojawia się nieświeży zapach, który utrzymuje się w konkretnych miejscach. Nieprzyjemna woń może mieć wiele przyczyn, a nieprzyjemne zapachy w domu to częsty problem. Na szczęście łatwo można sobie z nimi poradzić i to w ekologiczny sposób za pomocą produktów, które prawdopodobnie posiadamy w naszym domu.

Pochłaniacz zapachów

Chcecie dowiedzieć się jak wywabić nieprzyjemne wonie z waszych domów oraz mieszkań? Interesują was konkretne wskazówki na pozbycie się przykrych zapachów w poszczególnych pomieszczeniach? Idealnie trafiliście! Dzięki naszemu artykułowi zgłębicie tajniki radzenia sobie z nieprzyjemnymi woniami i dowiecie się jak samodzielnie sobie z nimi poradzić, by w waszych wnętrzach znów unosił się przyjemny zapach!

Co może powodować nieprzyjemny zapach w domu?

Przyczyn nieprzyjemnej woni w domu może być wiele, od charakterystycznej stęchlizny starych murów, wnikającego w tekstylia dymu papierosowego aż po zapchane rury, problemy z wentylacją, czy zapach kociej kuwety. Najważniejszym elementem zachowania przyjemnego zapachu w domu jest utrzymanie go w czystości, a co za tym idzie dokładne wyczyszczenie mebli i sprzętów, oraz częste sprzątanie. Czasem jednak i to nie wystarcza, by usunąć nieprzyjemny zapach. Poniżej przedstawimy wam konkretne wskazówki, jak w prosty sposób pozbyć się uciążliwych aromatów w danych pomieszczeniach.

Domowe sposoby na brzydkie zapachy w kuchni

Kuchnia często jest siedliskiem brzydkich zapachów, ponieważ znajdziemy tam wiele rzeczy, które mogą się zepsuć, oraz miejsc, które wytwarzają przykre zapachy. O ile jedzenie podczas przyrządzania pachnie pięknie i apetycznie, tak brudny piekarnik, czy mikrofalówka później już niekoniecznie. W tym przypadku ważne jest regularne sprzątanie wewnątrz sprzętów kuchennych, najlepiej za pomocą naturalnych składników tj. pasta z sody oczyszczonej lub ocet. Brzydki zapach może także unosić się z kosza na śmieci, by zapobiec jego rozprzestrzenianiu, warto zawiesić obok zapachowe saszetki, które zamaskują nieprzyjemną woń.

Kolejnym źródłem przykrego zapachu w kuchni jest lodówka, z którą często wiele osób nie może sobie poradzić. Podstawą jest utrzymanie jej w czystości, oraz regularne pozbywanie się zepsutych lub przeterminowanych produktów, które mogą przyczyniać się do powstawania nieprzyjemnych woni. Aby zachować świeży zapach w lodówce, zaleca się dokładnie wyczyścić jej wszelkie zakamarki, a następnie włożyć do niej miseczkę z ziarnami kawy albo sodą oczyszczoną. Te domowe pochłaniacze zapachów usuną nieprzyjemną woń z lodówki raz na zawsze, a wy będziecie mogli cieszyć się jej świeżością. Można także skorzystać z gotowych pochłaniaczy zapachów, które dyskretnie pozbędą się uciążliwego problemu.

Dobrym pomysłem jest też zagotowanie kilku cytryn pokrojonych w ćwiartki w garnku z wodą, pamiętając o odkrytej pokrywce. Cytryny podczas gotowania uwalniają olejki eteryczne, które nadając całemu pomieszczeniu przyjemny, świeży aromat na długi czas.

Przykry zapach w łazience- znajdź jego źródło!

Łazienka jest miejsce, gdzie często panuje nieprzyjemny zapach i znacznie trudniej go zniwelować. Regularne czyszczenie łazienki to podstawa, jednak należy pamiętać o tym, by móc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu należy najpierw poznać jego źródło. Powodów może być kilka: nieodpowiednia cyrkulacja powietrza, brak właściwej wentylacji, niedrożne rury albo wilgoć. Warto regularnie wietrzyć pomieszczenie i raz na jakiś czas udrożnić odpływ w umywalce, pod prysznicem lub w wannie wsypując do niego mieszankę sody oczyszczonej i octu, która skutecznie rozprawi się z zapchanymi rurami, tym samym zniweluje nieprzyjemny zapach. W łazience warto także umieścić odświeżacze powietrza, które zapewnią miły zapach, nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale będą stale nadawać przyjemny aromat pomieszczeniu.

Nieprzyjemne zapachy w innych pomieszczeniach- jak sobie z nimi poradzić?

Sypialnia i salon to pomieszczenia, w których spędzamy zdecydowanie największą część naszych dni. Aby ten czas był dla nas jak najbardziej przyjemny, musimy zadbać o piękny zapach i świeże powietrze. Częste wietrzenie pokoi oraz zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria zapachowe mogą zniwelować unoszący się zapach stęchlizny, oraz dym papierosowy, które ciężko wywabić z pomieszczeń.

Świece zapachowe, kadzidełka, czy dyfuzory nadadzą przyjemny zapach w całym pomieszczeniu, a nowoczesne jonizatory zapewnią oczyszczone powietrze wolne od nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli jednak zapach w pomieszczeniu jest bardzo uciążliwy, warto zastosować zabieg ozonowania, który odkazi całe mieszkanie i usunie nieprzyjemną woń z mieszkania na długi czas.

Warto też skomponować własną mieszankę ulubionych olejków eterycznych domowej roboty, które wymieszane z ciepłą wodą w pojemniku ze sprayem możesz rozpylać kilka razy w tygodniu wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz. Intensywne zapachy olejków doskonale zamaskują brzydką woń w całym mieszkaniu.

Ale to nie wszystko, istnieją rośliny posiadające właściwości usuwające toksyny z powietrza, które warto wykorzystać w swojej aranżacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że rośliny niektóre kwiaty doniczkowe sprawdzą się w roli pochłaniacza zapachu i pomogą pozbyć się niemiłych zapachów.