Logo General Fresh
General Fresh 9 września 2021 4 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Co rozpuszcza włosy w rurach?

Co20rozpuszcza20wlosy20w20rurach

Drożność rur jest nie tyle udogodnieniem, ile jednym z podstawowych wymogów wszystkich gospodarzy i gospodyń domowych, chcących przebywać w danej przestrzeni mieszkalnej.

Prawidłowy przepływ cieczy w rurach nie jest czymś, o czym nieustannie się myśli – przynajmniej nie wtedy, gdy jest on prawidłowy.

Jednak, jeśli z jakichś powodów rury są zablokowane, to blokowana jest także możliwość korzystania z najpotrzebniejszych urządzeń sanitarnych w każdym domu.

Co rozpuszcza włosy w rurach?

Umycie rąk w zlewie lub wzięcie kąpieli przy zatkanych rurach jest wtedy niemalże niemożliwe.

Bardzo często szczególnie w rurach odpływowych w łazience powodem niedrożności są włosy.

To, że się w nich gromadzą, jest zupełnie naturalne, natomiast to, że zatykają rury już nie.

Dlatego w tym artykule poradzimy, co rozpuszcza włosy w rurach.

Jak można zapobiec zapychaniu się rur przez włosy?

W pierwszej kolejności warto wymienić kilka działań zapobiegających gromadzeniu się włosów w rurach. Skoro wypadanie ich z naszego ciała jest naturalne i wiąże się z biologicznym cyklem życia włosów, to powinno się niejako zabezpieczyć przed nimi rury, a konkretniej szczeliny odpływowe. Dlatego jednym ze sposobów jest umieszczenie na nich sitka, które zatrzymuje włosy, a także inne większe elementy brudu.
Innym sposobem na zapobieganie zapychaniu się rur jest regularne stosowanie naturalnych środków udrażniających. Przykładem takiego preparatu jest soda oczyszczona. Powinno się wsypać ją do odpływu, po czym zalać gorącą wodą. Ta metoda polecana jest szczególnie do odblokowywania rur z tłuszczu.

Sposoby na udrażnianie rur zapchanych przez włosy

Stosowanie sody oczyszczonej oraz wrzątku jest metodą nie tylko zapobiegawczą, ale także może poradzić sobie z zaistniałą już niedrożnością. Sposób zastosowania tych środków jest dokładnie taki sami – wsypanie sody do odpływu i zalanie jej gorącą wodą.
Ten domowy roztwór może być także wzmocniony o inne występujące w każdym domu produkty takie jak sól ocet. Jednak wtedy całą mieszaninę należy przygotować w odpowiednich proporcjach i wlać ją do odpływu w następującej kolejności – połowę szklanki sody z połową szklanki soli trzeba wlać do odpływu, po czym całość należy zalać gorącym octem. Jeśli udrażniany jej zlew, odpływ w wannie lub w kabinie prysznicowej to dobrze jest zakryć go korkiem lub innym pasującym do tego przedmiotem. Opary, które mogą wydobywać się ze szczeliny, do której wlana została substancja, mogą być szkodliwe.
Nie sposób nie wymienić także najprostszego sposobu, czyli ręcznego usuwania włosów. Oczywiście szanse na powodzenie tej metody nie są duże, natomiast jeśli włosy nie utknęły głęboko w rurze, to istnieje szansa na ich wydobycie. Najłatwiej jest sięgnąć je odpowiednio długim i zakrzywionym haczykiem.
Zastosowanie gumowego przepychacza w przypadku udrażniania rur zatkanych akurat przez włosy może być nieskuteczne.
Ostatni trick na pozbycie się włosów w rurach polega na wykorzystaniu specjalnych i dedykowanych ku temu preparatów chemicznych. Użycie tzw. kreta z pewnością okaże się pomocne. Produkty takie jak środek do udrażniania rur Nurek Hot Splash oraz Nurek Cold Splash rozpuszczą gnieżdżące się gdzieś w we wnętrzach rur kłęby włosów. Odetkają one zlew, umywalkę, brodzik lub wannę. Usuną nie tylko włosy, ale także fragmenty jedzenia lub brudu. Należy jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie tych preparatów chemii domowej jest szkodliwe dla rur, a ponadto pod żadnym pozorem nie powinno się wdychać zawartych w nich substancji.

To może Cię zainteresować

radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania