Logo General Fresh
General Fresh 26 sierpnia 2020 3 min czytania
W pralni

Czego nie można prać w pralce?

shutterstock 373243048 6754

Pralka to urządzenie, które nie ma sobie równych w ułatwianiu naszej codzienności, ale czasami nieco przeceniamy jego możliwości. W jaki sposób? Otóż w pralce nie można prać wszystkiego. Istnieją pewne ubrania, które po takim zabiegu stracą swoje walory lub nawet będą nie do użytku. Czego nie można prać w pralce?

Torebki

O ile płócienne torby zakupowe poradzą sobie z automatycznym praniem, to skórzane czy zamszowe torebki mogą nie wyjść cało z takiego spotkania. Istnieje bowiem duża szansa na to, że stracą swój kształt. Ponadto, w pralce nie można też prać torebek, które mają dużo elementów ozdobnych, zwłaszcza suwaków, bo te mogą uszkodzić inne prane rzeczy. Jeśli masz torebki, na których Ci zależy, lepiej wypierz je ręcznie!

Ubrania z wełny

Wełna to drogi i specyficzny materiał, który po zetknięciu z wodą bardzo łatwo traci swój wyjątkowy wygląd. Większość ubrań wełnianych należy więc prać ręcznie – bez pocierania, tarcia i wysokich temperatur. Te jedynie z dodatkiem wełny zwykle można prać w pralce, ale tylko na trybie prania delikatnego. Informacje o tym znajdziesz na metce.

Buty

Istnieją buty, które bez obaw można prać w pralce np. trampki lub tenisówki. Niestety nie można powiedzieć tego samego np. o czółenkach czy o butach z siateczką. Te zalecamy czyścić ręcznie. Poza tym na szczególnej uwadze należy mieć każde obuwie klejone. Istnieje duża szansa na to, że po praniu klej straci swoje właściwości.

Poduszki

Obecnie poduszki szyje się głównie z pianek. To wypełnienie, które po automatycznym praniu może zmienić swoją strukturę lub nawet się rozerwać. Odradzamy więc pranie poduszek w pralce – dużo lepiej sprawdzi się pranie ręczne bez zbędnego namaczania. Warto jednak dodać, że nie wszystkie piankowe wypełnienia są tak delikatne. Informacje o tym znajdują się na metce.

Stroje kąpielowe

Spandex, czyli tkanina, z której powstają stroje kąpielowe, ma to do siebie, że niezbyt dobrze reaguje na wysokie temperatury i rozciąganie. W pralce o to nietrudno, o czym na pewno każdy z nas chociaż raz się przekonał. Uszkodzenia mogą być niewidoczne po pierwszym praniu, ale przejawiają się np. nadmiernym rozciągnięciem. Z tego powodu strojów kąpielowych nie można prać w pralce, chociaż ubrania z niewielką ilością spandexu już tak (np. spodnie).

Ubrania koronkowe

Koronka jest bardzo delikatna, nie lubi tarcia, ciepła ani wirowania. Jeśli chcemy, aby zachowała swój wygląd, powinniśmy prać ją ręcznie (najlepiej w zimnej wodzie). Podobnie jest z ubraniami zdobionymi np. koralikami czy cyrkoniami.

Bezpieczne środki, bezpieczne pranie

Pamiętaj, że nawet tkanina, którą można prać w pralce, może stracić na wyglądzie, jeśli użyjesz niewłaściwych środków. Proszek do prania powinien być dobrej jakości, bezpieczny i dla pralki, i dla ubrań. My polecamy proszek Splash.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania