Logo General Fresh
General Fresh 9 kwietnia 2019 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Czego nie myć sodą oczyszczoną?

shutterstock 1120506803 6470 scaled

Zastosowanie sody oczyszczonej jest szerokie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czego nie myć sodą oczyszczoną? Wbrew pozorom można zniszczyć wiele rzeczy właśnie tym “magicznym” środkiem. Dowiedz się, czego nie myć sodą oczyszczoną!


1. Aluminium

Pewnie się zdziwiłeś, bo przecież myjesz aluminiowe garnki z pomocą sody już od dawna. I owszem, możesz tak dalej robić. Pamiętaj jednak, aby aluminiowe powierzchnie dobrze wypłukać. Udowodniono bowiem, że soda oczyszczona może przyspieszyć oksydację. Przez to kolor garnka zmieni się na brązowy.


2. Szkło

Soda oczyszczona to tzw. ścierny środek czyszczący. Oznacza to, że nie usuwa po prostu brudu, ale go ściera. Istnieje więc szansa, że można szkło porysować. Jeśli chcesz umyć okno lub lustro z pomocą sody oczyszczonej, lepiej z tego zrezygnuj i postaw na sprawdzony środek czyszczący, np. płyn do mycia szyb General Fresh.


3. Marmur

Czego nie myć sodą oczyszczoną? Na pewno marmuru. Większość użytkowych powierzchni z marmuru (np. blaty) posiada warstwę ochronną, dzięki której struktura jest zabezpieczona. Prawda jest jednak taka, że często używana soda oczyszczona stopniowo tę warstwę ściera. W efekcie może to doprowadzić do zarysowania marmuru.


4. Drewniane meble, podłogi i nierówne powierzchnie z pęknięciami

To kolejna odpowiedź na pytanie, czego nie myć sodą oczyszczoną. Nie zaszkodzi ona wszystkim drewnianym meblom, ale niewątpliwie trzeba zachować szczególną uwagę przy modelach, do których użyto szczeliwa. Niektóre jego rodzaje mogą być nieodporne na sodę. W efekcie szczeliwo rozpuści się lub uszkodzi, a mebel straci na świetności. Lepszym wyborem będą bezpieczne dla mebli chusteczki nawilżone General Fresh. Czego jeszcze nie myć sodą oczyszczoną? Trzeba uważać na wszystkie nierówne powierzchnie z różnego rodzaju zagłębieniami, np. klawiatura lub plastikowa szczotka do włosów. Soda pozostawia po sobie biały osad, który w przypadku takich przedmiotów będzie bardzo trudny do usunięcia.

Podobnie do drewnianych mebli – drewnianych podłóg nie należy myć sodą oczyszczoną ze względu na ryzyko uszkodzenia. Zamiast kombinować, wybierz dobrej jakości płyn do mycia podłóg drewnianych, np. Splash.

Soda oczyszczona to dobry środek, ale nie można go używać do wszystkiego. Czasami lepiej jest zaufać producentom, którzy wiedzą, jakie środki nie zaszkodzą konkretnym powierzchniom.


6. Skóra i włosy

Umycie skóry lub włosów sodą oczyszczoną to przepis na ich przesuszenie. Pamiętaj, że nasze ciała są wrażliwe i powinny być czyszczone odpowiednimi środkami.


 

To może Cię zainteresować

pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 3 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania
pexels cottonbro 4107249 1
W domu
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści niesie regularne odkurzanie Twojego domu? To nie...
Logo General Fresh
General Fresh
23 kwietnia 2024 9 min czytania