Logo General Fresh
General Fresh 9 kwietnia 2019 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Czego nie myć sodą oczyszczoną?

shutterstock 1120506803 6470 scaled

Zastosowanie sody oczyszczonej jest szerokie. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czego nie myć sodą oczyszczoną? Wbrew pozorom można zniszczyć wiele rzeczy właśnie tym “magicznym” środkiem. Dowiedz się, czego nie myć sodą oczyszczoną!



1. Aluminium


Pewnie się zdziwiłeś, bo przecież myjesz aluminiowe garnki z pomocą sody już od dawna. I owszem, możesz tak dalej robić. Pamiętaj jednak, aby aluminiowe powierzchnie dobrze wypłukać. Udowodniono bowiem, że soda oczyszczona może przyspieszyć oksydację. Przez to kolor garnka zmieni się na brązowy.



2. Szkło


Soda oczyszczona to tzw. ścierny środek czyszczący. Oznacza to, że nie usuwa po prostu brudu, ale go ściera. Istnieje więc szansa, że można szkło porysować. Jeśli chcesz umyć okno lub lustro z pomocą sody oczyszczonej, lepiej z tego zrezygnuj i postaw na sprawdzony środek czyszczący, np. płyn do mycia szyb General Fresh.



3. Marmur


Czego nie myć sodą oczyszczoną? Na pewno marmuru. Większość użytkowych powierzchni z marmuru (np. blaty) posiada warstwę ochronną, dzięki której struktura jest zabezpieczona. Prawda jest jednak taka, że często używana soda oczyszczona stopniowo tę warstwę ściera. W efekcie może to doprowadzić do zarysowania marmuru.



4. Drewniane meble, podłogi i nierówne powierzchnie z pęknięciami


To kolejna odpowiedź na pytanie, czego nie myć sodą oczyszczoną. Nie zaszkodzi ona wszystkim drewnianym meblom, ale niewątpliwie trzeba zachować szczególną uwagę przy modelach, do których użyto szczeliwa. Niektóre jego rodzaje mogą być nieodporne na sodę. W efekcie szczeliwo rozpuści się lub uszkodzi, a mebel straci na świetności. Lepszym wyborem będą bezpieczne dla mebli chusteczki nawilżone General Fresh. Czego jeszcze nie myć sodą oczyszczoną? Trzeba uważać na wszystkie nierówne powierzchnie z różnego rodzaju zagłębieniami, np. klawiatura lub plastikowa szczotka do włosów. Soda pozostawia po sobie biały osad, który w przypadku takich przedmiotów będzie bardzo trudny do usunięcia.


Podobnie do drewnianych mebli – drewnianych podłóg nie należy myć sodą oczyszczoną ze względu na ryzyko uszkodzenia. Zamiast kombinować, wybierz dobrej jakości płyn do mycia podłóg drewnianych, np. Splash.


Soda oczyszczona to dobry środek, ale nie można go używać do wszystkiego. Czasami lepiej jest zaufać producentom, którzy wiedzą, jakie środki nie zaszkodzą konkretnym powierzchniom.



6. Skóra i włosy


Umycie skóry lub włosów sodą oczyszczoną to przepis na ich przesuszenie. Pamiętaj, że nasze ciała są wrażliwe i powinny być czyszczone odpowiednimi środkami.



 

To może Cię zainteresować

pexels francesco ungaro 96403 1
Praktyczne rozwiązania
Żaluzje to eleganckie i funkcjonalne rozwiązanie, które doskonale komponuje się z różnymi stylami...
Logo General Fresh
General Fresh
16 września 2024 3 min czytania
pexels cottonbro 4108712 1
W domu
Zabrudzone ściany mogą wpływać na ogólny wygląd wnętrza, sprawiając, że nawet starannie urządzone...
Logo General Fresh
General Fresh
16 września 2024 5 min czytania
pexels bui huy 857169 1750045 1
W pralni
Jeśli chcesz odpowiednio czyścić buty sportowe, to koniecznie zadbaj o to, aby odpowiednio dobrać...
Logo General Fresh
General Fresh
22 lipca 2024 7 min czytania
tv set 4308537 1280
W domu
Telewizory stały się nieodzownym elementem naszych domów, zapewniając nie tylko rozrywkę, ale także ...
Logo General Fresh
General Fresh
18 lipca 2024 5 min czytania