07 Listopada 2018

Czy buty można prać w pralce?

Część z Was pewnie złapała się za głowę po przeczytaniu tego tytułu. W końcu butów w pralce się nie pierze, prawda? Z pewnością by je to uszkodziło albo odebrało im uroku. Ale czy na pewno? Okazuje się, że niektóre buty można prać w pralce. 

Buty, które można prać w pralce

Są rodzaje obuwia, które poradzą sobie z pralką. Mowa przede wszystkim o trampkach i tenisówkach, zwłaszcza kiedy są szyte. Wyprać możemy także obuwie sportowe. Koniec z godzinnym namaczaniem butów do biegania i szorowaniem zabrudzonych trampek! Niech żyje pralka!

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Buty można prać w pralce, ale trzeba zachować pewne środki ostrożności. Obuwie powinniśmy czyścić w niskiej temperaturze na programie do tkanin delikatnych. Poza tym należy zadbać o to, aby nie poruszało się swobodnie po bębnie pralki. Dlatego buty warto prać np. wraz z kocem. Z kolei sznurówki zaleca się prać osobno, ręcznie. 


Butów nie można prać ze środkami zmiękczającymi i dużą ilością proszku. Właściwie zamiast proszku warto użyć płynu do prania. Jest on delikatniejszy i łatwiej się wypłukuje. Dodatkowo po praniu powinniśmy wypchać buty skarpetami lub gazetami - zapobiegnie to ich odkształceniu. 
Warto wspomnieć o tym, że białe buty czasami żółkną po praniu. Tego efektu można się jednak szybko pozbyć za pomocą wybielacza. Ponadto nie powinniśmy suszyć obuwia na słońcu. Sprawia ono, że buty blakną.

Jakich butów nie możemy prać w pralce?

W pralce nie wolno prać butów zamszowych i skórzanych. Tyczy się to również tych, które mają jedynie wykończenia z zamszu lub skóry. Powinniśmy także zwrócić uwagę na obuwie klejone. Jednorazowe pranie najprawdopodobniej nie wpłynie na ich jakość, ale faktem jest, że klej słabnie przy długim namaczaniu. Ponadto do pralki nie należy też wrzucać butów na różnego rodzaju obcasach (botki, szpilki) i tych z tzw. membraną. 

Podsumowując, buty można prać w pralce, ale nie wszystkie. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ich oraz o praniu w trybie dla tkanin delikatnych. I oczywiście trzeba być też świadomym ryzyka. Buty słabej jakości mogą źle znieść kontakt z pralką, nawet gdy teoretycznie nie powinny na tym ucierpieć.