Logo General Fresh
General Fresh 7 listopada 2018 3 min czytania
W pralni

Czy buty można prać w pralce?

switch 1033640 640 6420

Część z Was pewnie złapała się za głowę po przeczytaniu tego tytułu. W końcu butów w pralce się nie pierze, prawda? Z pewnością by je to uszkodziło albo odebrało im uroku. Ale czy na pewno? Okazuje się, że niektóre buty można prać w pralce. 

Buty, które można prać w pralce

Są rodzaje obuwia, które poradzą sobie z pralką. Mowa przede wszystkim o trampkach i tenisówkach, zwłaszcza kiedy są szyte. Wyprać możemy także obuwie sportowe. Koniec z godzinnym namaczaniem butów do biegania i szorowaniem zabrudzonych trampek! Niech żyje pralka!

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Buty można prać w pralce, ale trzeba zachować pewne środki ostrożności. Obuwie powinniśmy czyścić w niskiej temperaturze na programie do tkanin delikatnych. Poza tym należy zadbać o to, aby nie poruszało się swobodnie po bębnie pralki. Dlatego buty warto prać np. wraz z kocem. Z kolei sznurówki zaleca się prać osobno, ręcznie. 


Butów nie można prać ze środkami zmiękczającymi i dużą ilością proszku. Właściwie zamiast proszku warto użyć płynu do prania. Jest on delikatniejszy i łatwiej się wypłukuje. Dodatkowo po praniu powinniśmy wypchać buty skarpetami lub gazetami - zapobiegnie to ich odkształceniu. 
Warto wspomnieć o tym, że białe buty czasami żółkną po praniu. Tego efektu można się jednak szybko pozbyć za pomocą wybielacza. Ponadto nie powinniśmy suszyć obuwia na słońcu. Sprawia ono, że buty blakną.

Jakich butów nie możemy prać w pralce?

W pralce nie wolno prać butów zamszowych i skórzanych. Tyczy się to również tych, które mają jedynie wykończenia z zamszu lub skóry. Powinniśmy także zwrócić uwagę na obuwie klejone. Jednorazowe pranie najprawdopodobniej nie wpłynie na ich jakość, ale faktem jest, że klej słabnie przy długim namaczaniu. Ponadto do pralki nie należy też wrzucać butów na różnego rodzaju obcasach (botki, szpilki) i tych z tzw. membraną. 

Podsumowując, buty można prać w pralce, ale nie wszystkie. Należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ich oraz o praniu w trybie dla tkanin delikatnych. I oczywiście trzeba być też świadomym ryzyka. Buty słabej jakości mogą źle znieść kontakt z pralką, nawet gdy teoretycznie nie powinny na tym ucierpieć.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania