09 Listopada 2018

Czy czyszczenie piekarnika musi być trudne?

Kuchnia bez piekarnika jest jak żołnierz bez karabinu. Używamy go niemal non stop, ale często zapominamy o tym, że trzeba też  regularnie o niego dbać. Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić piekarnik, a dodatkowo wydaje Ci się to trudne, obowiązkowo przeczytaj nasz artykuł.

Domowe sposoby

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami to stara i skuteczna metoda. Trzeba się jednak liczyć z tym, że również czasochłonna i często nie najłatwiejsza. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym domowym sposobom.


Jak wyczyścić piekarnik sodą lub octem?

Przy niewielkich zabrudzeniach piekarnik czyścimy wodą z octem w stosunku 1:1. Warto tutaj zaznaczyć, że tę czynność powinniśmy wykonywać po każdym użyciu urządzenia. Kto by miał na to jednak czas? Gdy więc przemycie wodą z octem nie wystarczy, zaleca się przygotowanie pasty z sody oczyszczonej, wody i płynu do naczyń (½ szklanki wody, ¼ sody, 1 łyżeczka płynu). Należy ją nałożyć na zabrudzoną powierzchnię i zmyć po upływie 20 minut. Następnie trzeba przemyć piekarnik samą wodą oraz dokładnie wytrzeć. 
Zdarza się, że taka pasta nie poradzi sobie z cięższymi zabrudzeniami. Można wtedy czynność powtórzyć lub wspomóc się środkami chemicznymi, o których więcej poniżej.

Z użyciem chemii

Wielu odradza korzystanie z chemii, jeżeli z powodzeniem można ją zastąpić środkami naturalnymi. Ponadto panuje przekonanie o tym, że niektóre środki nie powinny mieć styczności z żywnością, a przecież właśnie w piekarniku ją przygotowujemy. Ile jest w tym jednak prawdy?


Środki chemiczne przeznaczone do mycia piekarnika nie zaszkodzą żywności. Każdy produkt jest bowiem badany pod tym kątem i gdyby był szkodliwy, nie zostałby dopuszczony do sprzedaży. Oczywiście należy też pamiętać o tym, aby używać go zgodnie z zaleceniami producenta oraz dokładnie wypłukać preparat ze ścian piekarnika. Wówczas będzie całkowicie bezpieczny. Dlaczego więc warto czyścić piekarnik profesjonalnymi środkami? Głównymi zaletami środków chemicznych, o których się jednak niewiele mówi, jest ich skuteczność i łatwość w użyciu. Jeżeli zastanawiasz się, jak łatwo wyczyścić piekarnik, to powinieneś wybrać przeznaczony do tego produkt, np. płyn do zabrudzeń kuchennych General Fresh. Jest to szybki i prosty sposób na wyczyszczenie piekarnika.

Zdarza się, że mamy niewiele czasu na porządki, np. w okresie świąt. Przygotowywanie pasty z sody oczyszczonej i jej wielokrotne nakładanie wydaje się wówczas absurdalne. Fakt, domowe sposoby na czyszczenie piekarnika są zazwyczaj skuteczne. Niestety, często są też czasochłonne. Zatem jak wyczyścić piekarnik łatwo i szybko? Gdy zależy nam na czasie, najlepszym wyborem będzie skorzystanie ze środka chemicznego. Odpowiednio dobrany poradzi sobie z zabrudzeniami w ciągu kilku minut i nie będzie wymagał od nas dużego wysiłku.