Logo General Fresh
General Fresh 4 listopada 2021 3 min czytania
W łazience

Czym umyć kabinę prysznicową plastikową

Czym20umyc20kabine20prysznicowa20plastikowa
Aby łazienka była zachowana w jak najlepszym stanie, należy ją regularnie czyścić, stosując odpowiednie preparaty. Jest to przecież pomieszczenie, które jest szczególnie narażone na powstawanie kamienia, smug i innego rodzaju zanieczyszczeń.
Czym umyć kabinę prysznicową plastikową
Występują one tam, gdzie pojawia się woda, a tej najwięcej jest w kabinie prysznicowej. Na jej ścianach po każdym myciu osadzają się coraz to nowe warstwy osadu, które trudno usunąć – zwłaszcza gdy są one plastikowe. My jednak znamy kilka sposobów na to, jak poradzić sobie z tymi zabrudzeniami. Zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

Czym są zabrudzenia na kabinie prysznicowej?

Codzienne mycie się pod prysznicem odbywa się przy sporym udziale wody i mydła. Ta mieszanka nie spływa po plastikowych ścianach kabiny prysznicowej i nie znika z nich. Niestety mimo obmycia całej kabiny wodą, pozostałości po niej mogą być widoczne, co wpływa na estetykę całej łazienki. Występują one w formie nalotu, osadu, śladów kamienia i resztek mydła.

Dlaczego tak ważne jest regularne czyszczenie kabiny prysznicowej?

Zachowanie całej łazienki – w tym także kabiny prysznicowej – w czystości nie tylko poprawia jej walory wizualne – choć te mogą być naprawdę oszałamiające. Zadbana i wyczyszczona na wysoki połysk kabina jest też wskazana ze względów zdrowotnych. Przebywanie w pomieszczeniach pełnych zanieczyszczeń, a zwłaszcza pleśni, jest szkodliwe dla każdego, a najbardziej dla osób zmagających się z alergią.

Sposoby na czyszczenie plastikowej kabiny prysznicowej

Metody na czyszczenie kabiny prysznicowej wykonanej z plastiku mogą bazować na preparatach domowej roboty lub na gotowych środkach o konkretnym zastosowaniu.

Czyszczenie octem

Ocet to środek spożywczy, który znany jest ze swoich czyszczących właściwości. Przydaje się on wtedy, gdy wszelkie inne metody zawiodą. Niekiedy jest on wybierany w pierwszej kolejności. Ten domowy sposób polega na stworzeniu mieszanki wody i octu w proporcjach 1:1. Następnie należy przelać ją do pojemnika ze spryskiwaczem. Wtedy można już przystąpić do zraszania powierzchni kabiny. Po naniesieniu domowej roboty preparatu trzeba odczekać 10 minut, by później przystąpić do przecierania zabrudzeń ściereczką. Na koniec należy spłukać całą kabinę.

Czyszczenie kwaskiem cytrynowym

To kolejny produkt spożywczy, który sprawdzi się jako preparat do czyszczenia. Aby stworzyć mieszankę na jego bazie, należy zmieszać kwasek z 200 ml ciepłej wody. Całość trzeba wymieszać i wlać do pojemnika ze spryskiwaczem. Tak jak w przypadku poprzedniej mieszanki, należy spryskać nią kabinę, chwilę odczekać i przystąpić do czyszczenia. Co ważne, kwaskiem cytrynowym nie powinno się czyścić marmurowych elementów, gdyż może on wywołać odbarwienia i skazy.

Czyszczenie sodą oczyszczoną i wodą utlenioną

Kolejny domowy sposób polega na zastosowaniu sody oczyszczonej i wody utlenionej. Metoda doskonale sprawdza się podczas usuwania pleśni, a także zapobiega jej powstawaniu. W pierwszej chwili należy nanieść sodę na powierzchnię kabiny, odczekać około 10 minut i zacząć szorowanie ścierką lub gąbką. Po tym należy przetrzeć kabinę wodą utlenioną. Co ważne, nie należy jej spłukiwać, gdyż wtedy skuteczność tej metody się zmniejsza.

Czyszczenie specjalnym preparatem

Zastosowanie chemicznych środków czystości do domu również może okazać się bardzo skuteczne. Wystarczy tylko dobrać preparat np. Splash, który będzie w sobie zawierał bezpieczne i nie wywołujące alergicznych objawów substancje. Takie środki na ogół doskonale radzą sobie z różnego rodzaju smugami, zaciekami i innymi zabrudzeniami powstałymi na kabinie.

To może Cię zainteresować

szafka pod zlewem
W łazience
Każdy, kto kiedykolwiek stanął przed wyzwaniem organizacji szafki pod zlewem, wie, że to nie lada...
Logo General Fresh
General Fresh
14 grudnia 2023 3 min czytania
kamien w toalecie
W łazience
Kamień w toalecie to problem, z którym boryka się wiele gospodarstw domowych. Nie tylko szpeci...
Logo General Fresh
General Fresh
11 grudnia 2023 5 min czytania
wanna prysznic
W łazience
Prysznic czy wanna? To pytanie, przed którym stoi każda osoba, która decyduje się na...
Logo General Fresh
General Fresh
6 grudnia 2023 4 min czytania
czyszczenielazienki
W łazience
Sprzątanie łazienki to dla Ciebie nieprzyjemny i czasochłonny obowiązek? Nie musi dłużej tak być....
Logo General Fresh
General Fresh
21 czerwca 2023 4 min czytania