Logo General Fresh
General Fresh 25 stycznia 2023 4 min czytania
W pralni

Czym wyczyścić bardzo brudny dywan?

czyszczenie20dywanu
Plamy po błocie, winie czy kawie - nasze dywany potrafią niekiedy mocno oberwać. Na szczęście zabrudzenia można usunąć. Dowiedz się, czym wyczyścić dywan. Jakich środków potrzebujesz? Poznaj nasze domowe, sprawdzone sposoby na czyszczenie dywanów.

czyszczenie dywanu odkurzaczem piorącym

Od czego zacząć czyszczenie dywanów?

Zabrudzenia na dywanie to coś, co każdy wolałby uniknąć. Jednak kiedy już do nich dojdzie, nie pozostaje nam nic innego, jak ich usunięcie. Zanim przejdziemy do tego, jak wyczyścić dywan domowymi i profesjonalnymi metodami, zacznijmy od ważnej rzeczy: odkurzania.

Przed czyszczeniem dywanu należy do odkurzyć. Dotyczy to zwłaszcza długiego runa, gdzie kurz i brud mogą wnikać naprawdę głęboko. W tym celu potrzebujesz wybrać odpowiednią ssawkę dywanową. Pamiętaj, że ssawki płaskie nie usuną całkowicie zabrudzenia, a w przypadku dywanów typu shaggy, będą wręcz nieużyteczne.

Niezależnie jednak od tego, warto regularnie sięgać po odkurzacz. Dzięki temu możesz na bieżąco usuwać brud, co znacznie ułatwi późniejsze czyszczenie dywanów.

Jak wyczyścić dywan za pomocą octu?

Czym wyczyścić dywan, jeśli nie masz w domu odpowiednich środków? Sięgnij po ocet. Jest nie tylko ekonomiczny, ale również ekologiczny. Przydaje się podczas sprzątania całego domu. Jest niezastąpiony podczas usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni. Można go również wykorzystać w przypadku dywanu.

Wymieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie nałóż roztwór na zabrudzone miejsce. Zostaw do wyschnięcia i odkurz. Jeśli plama jest uciążliwa, możesz dosypać proszek do prania. Powstanie wtedy pasta, która skutecznie usuwa zabrudzenia.

Czyszczenie dywanu sodą

Ocet często pojawia się w towarzystwie sody oczyszczonej. To kolejny sposób na naszej liście domowych sposobów. Soda jest skutecznym środkiem do czyszczenia kuchni czy łazienki. Jak wyczyścić za jej pomocą dywan?

Podobnie jak w poprzednim przypadku potrzebujesz przygotować odpowiedni roztwór. W tym celu dodaj do sody oczyszczonej wody, aby powstała gładka substancja. Następnie nanieś ją na plamę i wetrzyj za pomocą gąbeczki. Zaczekaj, aż dywan wyschnie i odkurz go.

Jak wyczyścić dywan na sucho?

Bardzo brudny dywan? Kiedy na jego powierzchni znajdują się tłuste plamy, potrzebujesz niezawodnego środka. Jak się okazuje, w tym przypadku również pomogą Ci domowe produkty do czyszczenia dywanu. Tym razem sięgniemy po mąkę ziemniaczaną.

Sposób z mąką ziemniaczaną sprawdzi się w przypadku świeżych plam. Chociaż jest to skuteczna metoda, wymaga od nas cierpliwości. Mąkę należy bowiem nasypać na dywan, a następnie odczekać cały dzień. Dopiero wtedy można odkurzyć jego powierzchnię.

Jak usunąć z dywanu plamy po winie?

Czyszczenie brudnego dywanu czasami może być wyzwaniem. Wiedzą o tym osoby, które rozlały na niego wino. W takim przypadku kluczowy jest czas reakcji. Jak usunąć tego rodzaju zabrudzenie?

Ostrożnie usuń nadmiar wina z dywanu, a następnie wysyp na plamę sól. Pochłonie ona całą wilgoć. Ty zaś musisz tylko odkurzyć, kiedy materiał wyschnie. Jeśli plama będzie dalej widoczna, zabierz ja wodą z mydłem.

Pranie dywanu za pomocą odkurzacza piorącego

Jak wyprać dywan? Nie zawsze musisz korzystać z usług fachowców, którzy za dodatkową opłatę wyczyszczą wybraną powierzchnię. Jeśli masz w domu odkurzacz piorący, możesz to zrobić samodzielnie.

Napełnij sprzęt według zaleceń producenta. Następnie nanieś na dywan środek piorący i sięgnij po odkurzacz piorący. Podczas pracy urządzenie zbiera wodę z detergentem, a także z rozpuszczonym brudem. Teraz wystarczy, że dywan wyschnie. Jeśli masz taką możliwość, przenieść go do pomieszczenia, gdzie jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Pranie dywanu to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób, o ile posiadasz właściwy sprzęt.

Podsumowanie

Czyszczenie dywanu to wyzwanie? Kiedy wiesz, jakich środków użyć, połowa drogi jest już za Tobą. Chociaż domowe metody mogą być naprawdę skuteczne, warto wyposażyć się w profesjonalne środki. Pomogą one zarówno w przypadku świeżych, jak i wyschniętych zabrudzeń na powierzchni dywanu.

To może Cię zainteresować

pexels jaymantri 212269 1
W pralni
Krochmal to substancja na bazie skrobi, która od dawna jest używana w gospodarstwach domowych do...
Logo General Fresh
General Fresh
13 czerwca 2024 4 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania