Logo General Fresh
General Fresh 17 czerwca 2021 5 min czytania
Lifestyle

Czym wyczyścić plastik? – Poradnik

czym20wyczyscic20plastik
Plastik jest tworzywem, które jest wykorzystywane przez wszystkie przedsiębiorstwa, wszystkie branże, przemysły oraz fabryki. Styczność z nim mają konsumenci na całym świecie niemalże przez 24 godziny na dobę. Sukces tego sztucznego materiału wynika z jego plastycznych właściwości i z wyjątkowo niskiej ceny. Toteż plastik jest wszędzie - w opakowaniach, zabawkach, sprzętach elektronicznych, meblach, materiałach budowlanych, a nawet na dnach oceanów i na kołach podbiegunowych. Nie wyobrażamy sobie bez niego życia. Obecny jest na każdym etapie przygotowywania produktu - w jego produkcji, transporcie oraz konsumpcji. Jednak plastik ma konkretne właściwości, które każą nam obchodzić się z nim w określony sposób. Dotyczy to chociażby czyszczenia plastiku. Jak się okazuje, plastikowe powierzchnie nie mogą być wszystkim. Uniwersalność tego sztucznego tworzywa objawia nam się w bardzo wielu przykładach, natomiast jeśli będziemy czyścić go przy użyciu byle jakich preparatów, to możemy znacznie pogorszyć jego stan lub nawet całkowicie zniszczyć.

Właściwości plastiku

Określenie "plastik" tak naprawdę jest potoczną nazwą na tworzywa sztuczne. Najważniejszym składnikiem plastiku są polimery syntetyczne, które stanowią alternatywę dla metalu, drewna lub chociażby ceramiki. Co ważne, tworzywo sztuczne może pochodzić z czystego polimeru, z mieszaniny polimerów lub z polimerów, które poddane zostały chemicznej modyfikacji. Tak jak było to już napisane, plastik jest bardzo powszechnie wykorzystywany ze względu na wiele swoich cech i jedną z nich jest także jego lekkość. Ponadto cechuje się także dobrym przewodzeniem ciepła, lecz jedynie wtedy, gdy plastikowe przedmioty nie są zbyt wielkich rozmiarów. W przeciwnym razie wytrzymałość dużych plastikowych konstrukcji względem ciepła jest znacznie mniejsza. Inną wadą sztucznych tworzyw jest słaba elastyczność, co składa się na ich ograniczoną wytrzymałość.

Nieczyszczony plastik

Skoro poruszony został wątek wytrzymałości plastiku, to warto przedstawić przykłady tego, jak plastikowe przedmioty się zużywają, gdy czyszczenie ich przebiega źle lub gdy nie odbywa się zbyt często. Plastik, szczególnie jeśli jest biały lub przezroczysty, po pewnym czasie eksploatacji zaczyna być nieco zżółknięty. Najczęściej wywołane jest to przez działanie promieni ultrafioletowych, które skierowane na powierzchnię plastiku, zmieniają jego barwę. Taki stan rzeczy sprawia, że przedmioty z tworzyw sztucznych tracą na swoim estetycznym wyglądzie, przez co zrażają do siebie konsumentów. Innym powodem tego, że plastik jest zżółknięty, może być dym papierosowy. Kolejnym przykładem zabrudzenia na plastikowej powierzchni jest kamień lub osad. Niestety ich występowanie jest bardzo częstym efektem codziennej eksploatacji. Przecież plastikowe przyrządy służą nam często do przechowywania w nich żywności lub do picia z nich napojów. Taka praktyka musi pozostawiać na nich pewien ślad, natomiast my, użytkownicy tworzyw sztucznych możemy zadbać o ich odpowiednie czyszczenie.

Domowe sposoby na czyszczenie plastiku

Czyszczenia plastiku możemy podjąć się na kilka różnych sposobów. Ważne jest też to, że przedstawione poniżej metody czyszczenia nie tyle powinniśmy praktykować dopiero wtedy, gdy nasz plastikowy sprzęt będzie pełen zabrudzeń, ile warto stosować je zapobiegawczo w ramach rutynowej pielęgnacji. Jak się okazuje, domowe sposoby na zabrudzenia plastikowych powierzchni są naprawdę skuteczne. Stanowią one alternatywę dla chemicznych specyfików dedykowanych do usuwania takiego rodzaju brudu. Każdy bowiem, gdy tylko rozejrzy się wokół wnętrza swojego domu, może w nim znaleźć tak powszechny produkt, jakim jest cytryna. Zastosowanie cytryny usunie trwałe pozostałości po jedzeniu, które pokrywają powierzchnię plastikowych pojemników, tacek lub plastikowych desek do krojenia. Wystarczy skroplić ją na zabrudzenie, dokładnie rozprowadzić i pozostawić na kilka godzin. Po upływie tego czasu należy czyścić dany przedmiot tak jak zazwyczaj, czyli przy użyciu płynu do naczyń lub zmywarki. Jeśli sposób z cytryną nie przyniósł zadowalających efektów, to można udoskonalić go o zastosowanie soli kuchennej. Po prostu powinno się dodać ją do granulek soli i wykonać dokładnie taką samą czynność. Inną metodą czyszczenia jest mycie powierzchni pastą do zębów. Ten chroniący nasze szkliwo preparat stanowi także dobry środek czyszcząco-pielęgnacyjny. Działa on szczególnie dobrze na zżółknięcia i przebarwienia. Pastę należy nałożyć na szczotkę lub szczoteczkę i zacząć trzeć. Domowe sposoby są efektem dużej pomysłowości. Być może nikogo nie zdziwią właściwości czyszczące sody oczyszczonej, lecz zapewne mało kto spodziewałby się tego po kawie. Tak czy inaczej, obie te substancje mogą posłużyć nam za preparaty doskonałe na brud. Powinno się używać ich z wodą poprzez rozmieszanie w niej kawy lub sody oczyszczonej. Całość powinna kilkanaście minut poleżeć na miejscu zabrudzenia, by po tym wyczyścić przedmiot tradycyjnymi metodami.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 5 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania