Logo General Fresh
General Fresh 26 września 2023 6 min czytania
W pralni

Czym wyczyścić pralkę?

pralkaczyszczenie

Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie świeżym, pachnącym praniem. Jednak częsta eksploatacja wpływa na stan bębna pralki, przez co może stać się ona siedliskiem bakterii oraz nieprzyjemnych zapachów. Pralki wymagają regularnego czyszczenia, byśmy mogli z nich korzystać i cieszyć się komfortem, jaki zapewniają nam przez długi czas. Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja urządzenia są wręcz wskazane, jeśli chcemy zapewnić sobie oraz swojej rodzinie czyste ubrania bez bakterii i grzybów, które mogą powstać poprzez resztki detergentów oraz brud pochodzący z wypranych wcześniej tekstyliów.

Warto więc wiedzieć, jak zabrać się za czyszczenie pralki i zadbać o jej higienę. Z naszego artykułu dowiecie się kiedy należy wykonać czyszczenie bębna pralki, jak wyczyścić uszczelkę, pojemnik na detergenty, czy filtr pralki. Pokażemy wam jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami za pomocą octu, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej oraz innych produktów, które z pewnością posiadacie w waszych domach. Dzięki tym skutecznym poradom przywrócicie waszym pralkom dawną świetność i zadbacie o jej świeżość oraz czystość.

Kiedy należy wykonać czyszczenie pralki?

Czyszczenie pralki powinno odbywać się regularnie (raz na miesiąc), jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że często wiele osób nie dba o to i postanawia zmierzyć się z problemem dopiero wtedy, gdy z urządzenia wydobywa się nieprzyjemny zapach stęchlizny. To znak, że w pralce zadomowiły się bakterie i grzyby, które w połączeniu z osadem po detergentach zaczynają się psuć. W takiej sytuacji natychmiast należy wyczyścić pralkę, by pozbyć się źródła brzydkiej woni, pozbyć się niechcianych zarazków, a także zapobiec awarii. Nieczyszczony bęben pralki może spowodować uszkodzenia mechanizmu i zmniejszać skuteczność jego działania.

Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na czyszczenie pralki domowymi sposobami, które w szybki i prosty sposób rozprawią się z problemem, pozostawiając pralkę czystą i odpowiednio zakonserwowaną.

Co musisz wiedzieć, zanim przystąpisz co czyszczenia pralki octem

Ocet posiada właściwości bakteriobójcze, a także odkamieniające, dlatego też ta metoda jest niezwykle efektywna. Czyszczenie pralki octem jest stosunkowo proste i skuteczne. Należy jedynie wlać szklankę octu do pojemnika na proszek do prania, a następnie nastawić pranie na program z wysoką temperaturą (80-90 stopni). Po skończonym cyklu trzeba dokładnie wyczyścić pralkę octem za pomocą nasączonej ściereczki, nie zapominając o przetarciu gumowych elementów wewnątrz bębna. Jeśli przeszkadza wam zapach octu, możecie dolać do niego kilka kropel intensywnego olejku eterycznego, który powinien zamaskować nieprzyjemny zapach, a dodatkowo nadać pralce przyjemny aromat.

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Jeśli planujesz wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną, odpowiadamy, że to również jest dobry pomysł! Zastosowanie sody oczyszczonej posiada szereg korzyści, wśród których możemy wymienić działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu również czyszczenie pralki z jej pomocą jest skutecznym rozwiązaniem. Wystarczy wsypać 3/4 szklanki sody do pojemnika na proszek i ustawić pranie na najdłuższy program z wysoką temperaturą. Soda oczyszczona w połączeniu z gorącą wodą pozwolą pozbyć się osadu oraz nieprzyjemnego zapachu dezynfekując i czyszcząc wnętrze pralki.

Czy można wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym?

Kwasek cytrynowy doskonale radzi sobie w walce z kamieniem powstałym wewnątrz pralki, dlatego też warto skorzystać z tej metody w celu pielęgnacji oraz konserwacji bębna. Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym powinno przebiegać na tej samej zasadzie, co w przypadku sody oczyszczonej. Kwasek cytrynowy należy wsypać do pustego bębna i ustawić najdłuższy program z najwyższą temperaturą prania.

We wszystkich powyższych metodach należy pamiętać, aby po skończonym czyszczeniu zostawić otwarte drzwiczki pralki, by mogła ona wyschnąć. Zaleca się ogólnie, by po każdym wyjęciu prania zostawiać uchylone drzwiczki, by nie dopuścić do rozwijania się bakterii i grzybów w bębnie pralki, które w wilgotnym i ciepłym środowisku mają idealne warunki do rozprzestrzeniania się.

Czyszczenie poszczególnych elementów pralki

We wnętrzu pralki znajdują się elementy, które niestety nie wyczyszczą się automatycznie podczas ogólnego mycia i trzeba dodatkowo o nie zadbać i indywidualnie wyczyścić.

Pierwszym i najważniejszym z trudno dostępnych elementów pralki jest filtr, który podczas prania zbiera wszystkie zanieczyszczenia tj. piasek, kurz, włosy oraz sierść. W momencie, gdy nagromadzi się ich dużo, filtr się zapcha, a cały zebrany brud osadzi się wewnątrz pralki, przez co ubrania mogą nie dopierać się dokładnie, a z pralki zacznie wydobywać się nieprzyjemny zapach. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie filtra pralki, by zadbać o jego stan.

Wyczyścić filtr jest stosunkowo prosto, wystarczy wyciągnąć go z wnętrza pralki (powinien być za przesłoną z przodu pralki), a następnie opłukać i wymoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem octu. Mieszanka ta powinna usunąć nagromadzony kamień oraz pozostałe zanieczyszczenia, które się na nim zebrały. Po umyciu należy zaczekać, aż filtr wyschnie i można go z powrotem zamontować na miejsce.

Kolejnym miejscem, o które należy zadbać, jest pojemnik na proszek oraz inne detergenty do prania. Często pozostałości płynów oraz proszku pozostają w nim i pod wpływem wilgoci zaczynają się psuć, wytwarzając nieprzyjemną woń. Na szczęście można w prosty sposób pozbyć się tego problemu i wyczyścić pojemnik zaczynając od wyjęcia go i umycia ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli zabrudzenia są mocno osadzone, można użyć starej szczoteczki do zębów, by je usunąć i jednocześnie dostać się w drobne zakamarki pojemniczka.

Ostatnim elementem pralki, o którym nie wolno zapomnieć jest gumowa uszczelka, znajdująca się przy drzwiczkach pralki. Można zdemontować ją i umyć przy użyciu gąbki i ciepłej wody z płynem do naczyń, a w przypadku cięższych zabrudzeń użyć pasty z sody oczyszczonej, by pozbyć się bakterii.

Jeżeli domowe sposoby na czyszczenie pralki nie przekonują Cię, możesz skorzystać z profesjonalnego płynu do czyszczenia wnętrza pralki, który usunie zabrudzenia, zadba o jej wnętrze i rozprawi się z nieprzyjemnym zapachem. Pamiętaj, że korzystając z profesjonalnych środków czyszczących, masz gwarancję, że twoja pralka jest w najlepszych rękach, dzięki czemu zachowa swoją sprawność na dłużej.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 6 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
shoes
W pralni
Buty z czasem tracą swój wygląd oraz świeżość, to nieuniknione. Jednak są sposoby na to, by w...
Logo General Fresh
General Fresh
22 sierpnia 2023 5 min czytania