Logo General Fresh
General Fresh 4 stycznia 2023 4 min czytania
W pralni

Czym zmyć farbę do włosów z ubrań?

farba20do20wC582osoCC81w

Domowe farbowanie włosów to nie lada sztuka. Często wymaga odpowiednich przygotowań - i tych logistycznych, i tych technicznych. Czasami jednak dochodzi do wypadku i farba trafia tam, gdzie nie powinna. Jak zmyć farbę do włosów z ubrań? Czy jest to w ogóle możliwe? Dowiedz się jak usunąć plamy po farbowaniu z naszego artykułu.

Dlaczego usuwanie plamy z farby jest takie trudne?

Farba do włosów z założenia jest trwałym produktem. W końcu koloryzuje nasze włosy. Z tego powodu tak ciężko schodzi z innych powierzchni, jak ubrania. Dlatego przed koloryzacją warto się zabezpieczyć. Stary, zniszczony ręcznik, którego nikomu nie będzie szkoda czy specjalna fryzjerska pelerynka mogą uchronić ubrania od zniszczenia. Kiedy jednak już dojdzie do nieszczęścia, mamy kilka sposobów na to, jak zmyć farbę do włosów. Czego będziesz w tym celu potrzebować? Sama woda i proszek do prania nie wystarczą. Farba to trudny przeciwnik, a do tego wodoodporny. Wrzucenie ubrań do pralki nie rozwiąże problemu. Musisz sięgnąć po tajną broń. W naszym artykule skupiliśmy się zarówno na rozwiązaniach domowych, jak i profesjonalnych.

Jak zmyć farbę lakierem do włosów?

Na pierwszy ogień idzie lakier do włosów. Chociaż ta pozycja może wydać się zaskakująca, wbrew pozorom może być skuteczna. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy, kiedy zabrudzona powierzchnia nie jest zbyt duża. Zacznij od tego, aby usunąć nadmiar farby z materiału. Użyj w tym celu chusteczki lub wacika. Jednak zachowaj ostrożność. Nie wcieraj ani nie rozsmarowuje farby na większej powierzchni. Następnie spryskaj plamę lakierem do włosów i wypierz w pralce. Taka metoda jest mało inwazyjna, a do tego sprawdzi się nie tylko w przypadku białych, ale także kolorowych ubrań.

Jak usunąć farbę z ubrania za pomocą cytryny?

Jeszcze innym sposobem na to, jak zmyć farbę do włosów z ubrań jest użycie cytryny. Jest delikatna, a do tego nie niszczy ubrań. To, co jednak istotne, to fakt, że cytryna sprawdzi się w przypadku białych ubrań. Jeśli plamy z farby nie są zbyt poważne, przetrzyj ją plasterkiem cytryny. W innym razie pomóc może kwasek cytrynowy, który ma silniejsze działanie. Wypłucz ubranie w ciepłej wodzie i włącz pranie.

Kiedy przyda Ci się ocet?

Omówiony wcześniej sposób na to, jak usunąć farbę z ubrania za pomocą cytryny, nadaje się doskonale na białe ubrania. Kiedy jednak problem dotyczy kolorowego materiału, sięgnij po ocet. Jak się okazuje , ocet nie tylko usunie farbę. Jest również bezpieczny dla ubrań i pomoże zachować ich pierwotny kolor. Zalej nim plamę i zaczekaj około 20 minut. Następnie wypłucz w zimnej wodzie i wstaw pranie. Nie przejmuj się początkowym zapachem. Ocet pachnie dość charakterystycznie, na szczęście nie utrzymuje się on długo i szybko ulatuje.

Jak zmyć farbę z ubrań za pomocą odplamiacza?

Ciężki przeciwnik? Kiedy doszło do prawdziwego nieszczęścia w trakcie farbowania, zwykłe domowe sposoby na usunięcie plamy z farby są niewystarczające. Warto wtedy sięgnąć po profesjonalną chemię. Pozwala ona szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia, dzięki czemu unikniesz długotrwałych metod czyszczenia. Zastanawiasz się, jak zmyć farbę z ubrań odplamiaczem? Zacznij od sprawdzenia, czy dana tkanina nadaje się do takiego czyszczenia. Odpowiednie oznaczenie znajdziesz na metce. Nie ryzykuj w przypadku delikatnych tkanin! Pobrudzony jedwab, len lub inny materiał naturalny oddaj do profesjonalnego czyszczenia. W innym razie chemia go nieodwracalnie zniszczy. Najbezpieczniejszy będzie odplamiacz do tkanin bez dodatku chloru. W sklepie General Fresh odnajdziesz właśnie taki produkt z formułą aktywnego tlenu. Pozwala ona usunąć trudne zabrudzenia bez żmudnego płukania. Użyj odplamiacza zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że zbyt duża jego ilość może uszkodzić materiał. Dozuj zatem ostrożnie, a usuniesz plamy z farby i uratujesz zabrudzone ubrania.

Jak usunąć farbę? Podsumowanie

Wiesz już, czym zmyć farbę do włosów. W tym celu sprawdzą się zarówno domowe, jak i profesjonalne środki. Chociaż w przypadku niewielkich zabrudzeń ocet lub cytryna mogą zaradzić problemowi, zawsze warto mieć w domu niezawodny odplamiacz. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przyjdzie na niego pora. Plamy z farby to niejedyny przeciwnik, który nie ma z nim szans.

To może Cię zainteresować

czyszczenie pralki
W pralni
Pralka to bez wątpienia jedno z najczęściej eksploatowanych urządzeń elektrycznych w naszych domach....
Logo General Fresh
General Fresh
24 października 2023 4 min czytania
plyn do plukania
W pralni
Domowe sposoby na różnego typu środki czyszczące oraz detergenty to ostatnio trend, który...
Logo General Fresh
General Fresh
17 października 2023 4 min czytania
posciel pranie
W pralni
Łóżko to miejsce, w którym spędzamy znaczną część naszych dni, warto więc zadbać o to,...
Logo General Fresh
General Fresh
10 października 2023 6 min czytania
pralkaczyszczenie
W pralni
Pralka jest niezbędnym urządzeniem w domu każdego z nas, to dzięki niej możemy cieszyć się codziennie...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2023 6 min czytania