Logo General Fresh
General Fresh 21 września 2016 4 min czytania
Lifestyle

Czyste sprzątanie, czyli jak dbać o sprzęt do sprzątania?

zrzut ekranu 2016 09 21 o 083530 1736

Sprzątasz, bo chcesz, aby Twoje mieszkanie było czyste. To tak prosta sprawa, że nawet o tym nie mówisz. Ale dla zachowania porządku liczy się tylko nie tylko jak często sprzątasz i jakiej chemii gospodarstwa domowego używasz. Równie ważny jest czysty sprzęt do sprzątania. Jak zadbać, aby Twoje gąbki, szczotki, ściereczki i inne akcesoria zawsze nadawały się do sprzątania? Oto sześć podpowiedzi, dzięki którym łatwiej będzie Ci zachować higieniczną czystość bez zbędnego wysiłku.

Odkurzacz

Trudno wyobrazić sobie sprzątanie bez pomocy odkurzacza. Ale jeśli chcesz, żeby ten służył Ci jak najlepiej i jak najdłużej, musisz o niego zadbać. Po każdym użyciu warto wyczyścić odkurzacz. Jak? Wytrzyj go z kurzu, jaki się na nim osadził, sprawdź stan filtrów. Nie odkładaj zmiany worka czy torebki na kurz, aż będzie pękać w szwach. Jeśli posiadasz model z pojemnikiem, to śmiało opróżniaj pojemnik na kurz po każdym odkurzaniu, a co kilka tygodni umyj go i wysusz. Nie zapominaj o szczotkach i ssawkach. Przynajmniej raz na miesiąc zrób im kąpiel z płynem do naczyń.

Mop

Po odkurzaniu podłóg zwykle jeszcze je myjesz. Kiedy już skończysz, nie zostawiaj po prostu wyciśniętego mopa lub ścierki we wiadrze. Zamocz akcesoria w gorącej wodzie z płynem uniwersalnym. Wypłucz kilka razy, wyciśnij i pozwól wyschnąć w pozycji stojącej lub rozłożonym na wiadrze. Mopy z wymiennymi główkami lub wkładami główkami trzeba prać w pralce na cyklu zgodnym z etykietą na mopie.

Gąbki

Gąbki należą do najchętniej używanych akcesoriów do czyszczenia, zarówno w kuchni, jak i w łazience. Niestety, kiedy są brudne zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Ten zapach jest też znakiem ostrzegawczym, że gąbka może mieć na sobie niezliczoną ilość zarazków. Jak wyczyścić gąbkę? Najprostszym sposobem jest włożenie jej do zmywarki przy najbliższy zwykłym cyklu mycia. Drugi sposobem, który usunie wszystkie zarazki jest włożenie wilgotnej gąbki do kuchenki mikrofalowej. Nastaw na minutę najmocniejszy program. Pamiętaj, aby po jej upływie odczekać z wyjęciem gąbki, bo będzie bardzo gorąca.

Ręczniki i Ściereczki

Kuchenne ściereczki i ręczniki brudzą się bardzo szybko. Dlatego często je zmieniaj. Pamiętaj o ich praniu w najwyższej dopuszczalnej przez producenta temperaturze. Koniecznie z proszkiem do prania Major Domus. Dlaczego z nim? Bo Major Domus radzi sobie z wszystkimi zabrudzeniami i pozostawia tkaniny w idealnej kondycji. Ściereczki domowe, zarówno bawełniane, jak i z mikrofibry, również wymagają prania. Pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń na opakowaniu i unikaniu płynów do płukania, które mogą pozbawić ściereczki ich specjalnych właściwości.

Szczotki

Szczotki do czyszczenia są niezastąpioną pomocą w przypadku czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni. Niestety, znaczna część brudu osadza się na nich. Dlatego po każdym sprzątaniu (a nawet w jego trakcie, jeśli istnieje taka potrzeba) spłucz szczotkę gorącą wodą, polej płynem do naczyń i delikatnie usuń z niej brud. Następnie spłucz ją gorącą wodą i pozostaw do wyschnięcia. Większość szczotek można również myć zmywarce na zwykłym programie.

Miotły

Nawet, jeśli regularnie korzystasz z odkurzacza, to na pewno masz jakąś szczotkę do podłogi, czyli innymi słowy miotłę. Warto ją porządnie wytrzepać na zewnątrz. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru kurzu z jej włosia. Dokładniejsze czyszczenie polegać będzie na zanurzeniu miotły i wyciskaniu w wiadrze z gorącą wodą i mydłem. Na koniec wypłucz ją dokładnie pod bieżącą chłodną wodą. Pamiętaj, aby nie namaczać miotły. Może to osłabić włosie i jego mocowania. Po myciu powieś ją do wysuszenia, najlepiej włosiem w dół.

Dbając o czystość w domu trzeba zadbać także o czystość sprzętu, który służy Ci do sprzątania. Dzięki temu unikasz roznoszenia nie tylko zabrudzeń, ale i bakterii. Co nie mniej ważne: sprzątanie czystymi akcesoriami jest dużo łatwiejsze i efektywniejsze. Kolejnym argumentem „za” dbaniem o czystość odkrzacza, mopa, czy ściereczek, jest to, że czysty sprzęt służy Ci dłużej. A to oznacza oszczędności. Jak widzisz, z General Fresh możesz zaoszczędzić podczas sprzątania na wiele sposobów.

To może Cię zainteresować

porzadkiwdomu
Lifestyle
W codziennej pielęgnacji domu często sięgamy po gotowe środki czyszczące, które mogą zawierać...
Logo General Fresh
General Fresh
5 czerwca 2023 4 min czytania
shutterstock 1821313732011
Lifestyle
Sprzątanie bywa uciążliwe dla alergików, szczególnie tych, którzy są uczuleni na...
Logo General Fresh
General Fresh
26 maja 2023 4 min czytania
shutterstock 1722168757201
Lifestyle
Dłuższe dni często skłaniają nas do wiosennych porządków. Nadchodząca wielkimi krokami nowa...
Logo General Fresh
General Fresh
21 marca 2023 5 min czytania
generalne porzadki w domu
Lifestyle
Dlaczego generalne porządki w domu tak często się nie udają? Ponieważ wiele osób nie ma...
Logo General Fresh
General Fresh
26 września 2022 5 min czytania