08 Lipca 2021

Czyszczenie garnków, patelni, naczyń i wyposażenia kuchennego

Garnki, patelnie i pozostałe wyposażenie kuchenne wykonane są z różnorodnych materiałów. Każdy z nich wymaga innego sposobu czyszczenia.

W przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu lub stracić walory estetyczne. Warto co jakiś czas zweryfikować stan naczyń i doprowadzić je do porządku.

Podpowiadamy, jakie są sprawdzone sposoby na zachowanie ich w idealnym stanie.

Codzienne mycie naczyń

Zabrudzone w czasie użytkowania naczynia i garnki wymagają czyszczenia po każdym użyciu. Sposób mycia należy dostosować do zaleceń producenta.

Zdecydowaną większość naczyń możemy myć w zmywarce. Wystarczą do tego tabletki do zmywarki bez fosforanów oraz sól do zmywarek.

Aby naczynia nie matowiały, warto stosować także nabłyszczacz do zmywarki.

Naczynia, patelnie i garnki, których nie można myć w zmywarce, czyścimy ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń.

Do mycia stosujemy zmywak kuchenny z miękkiej gąbki z dodatkowym czyścikiem, który nie uszkodzi powierzchni naczyń, a doskonale sprawdzi się w przypadku przypalonych garnków.

Warto pamiętać o tym, że do mycia ręcznego nie należy stosować silnych detergentów, ani ostrych szczotek i druciaków.

Naczynia emaliowane i żeliwne

Przypalone naczynia emaliowane są trudne do oczyszczenia. Emalia jest powierzchnią wymagającą delikatnego czyszczenia, gdyż łatwo ją porysować.

Dlatego nie używamy w tym celu ostrych zmywaków. W przypadku, kiedy po myciu nadal pozostają ślady przypalenia, warto wsypać do garnka sodę oczyszczoną, zalać całe przypalone miejsce wodą i zagotować.

Następnie pozostawiamy garnek do ostygnięcia i dopiero wówczas dokładnie myjemy wodą z płynem do mycia naczyń. Garnki i patelnie żeliwne czyścimy ciepłą wodą z delikatnym płynem do mycia naczyń.

Do szorowania odpowiedni będzie czyścik kuchenny. Starannie wycieramy ściereczką domową, a następnie przecieramy odrobiną oleju jadalnego. Zabezpieczy on garnek przez rdzą i sprawi, że będzie wyglądał świeżo.

Garnki stalowe

* Naczynia ceramiczne i teflonowe – Nie wszystkie naczynia ceramiczne można myć w zmywarce, gdyż mogłoby to zniszczyć ich delikatną powłokę.

Dlatego niektóre garnki i naczynia ceramiczne należy myć ręcznie. Nie wolno stosować do tego środków z dodatkiem chloru, substancji żrących oraz soli. Czyścimy je w ciepłej wodzie z użyciem płynu do naczyń.

Silne zabrudzenia usuwamy przy pomocy wody z dodatkiem sody oczyszczonej lub octu winnego. Nie używamy ostrych gąbek i szczotek.

Podobnie postępujemy z patelniami pokrytymi warstwą teflonu. Unikamy detergentów oraz szorowania i ostrych zmywaków.

Jeżeli dojdzie do przypalenia, namaczamy patelnię, a następnie myjemy pod bieżącą wodą. Po osuszeniu zabezpieczamy ją cienką warstwą oleju.

* Garnki aluminiowe i ze stali nierdzewnej – Garnki ze stali nierdzewnej są gładkie i łatwe w czyszczeniu, lecz podatne na zarysowania.

Zaschnięte zabrudzenia należy odmoczyć, a przypalenia pomoże usunąć roztwór wody z solą, który należy zagotować na niewielkim ogniu. Moczymy garnek przez kilka godzin, a następnie myjemy delikatną gąbką.

Plamy na garnku usuwamy, przecierając go wodą z dodatkiem octu winnego lub kwasku cytrynowego.

Naczynia i garnki aluminiowe czyścimy miękkim zmywakiem lub gąbką. Warto także stosować specjalne preparaty do naczyń aluminiowych, które usuną czarny nalot. Do ich szorowania możemy zastosować także sproszkowaną kredę.

Mycie naczyń i garnków nie jest trudnym zajęciem, lecz wymaga odrobiny uwagi. Aby na długo zachować je w doskonałym stanie, należy czyścić je zgodnie ze wskazaniami producenta, bez użycia silnych detergentów i ostrych druciaków.