Czyszczenie grilla – jak i czym go wyczyścić?
Ciepła, wiosenna pogoda zachęca do grillowania. Pora więc odświeżyć urządzenia i przygotować się do sezonu. Chociaż uwielbiamy biesiadowanie na świeżym powietrzu, to jednak czyszczenie grilla nie należy do lubianych zajęć.
Warto jednak o niego zadbać, gdyż zależy od tego nie tylko jego żywotność, ale także smak i jakość przygotowywanych na nim potraw. Podpowiadamy, jak najprościej utrzymać grill w czystości.
Zapobieganie zabrudzeniu
Przypalony tłuszcz jest trudny do usunięcia z rusztu, dlatego lepiej zapobiegać zabrudzeniu. Przygotowywanie potraw na tackach lub folii aluminiowej do pieczenia i grillowania zapobiegnie kapaniu tłuszczu na ruszt i palenisko.
Dzięki foli tłuszcz nie przywrze do rusztu, a jego czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze. Folia do grillowania uchroni także potrawy przed toksynami wydzielanymi przez palący się tłuszcz.
W czasie przyrządzania potraw warto na bieżąco usuwać kapiący tłuszcz i inne zabrudzenia. Należy w tym celu zastosować ściereczki domowe lub gąbki.
Jak wyczyścić grill węglowy?
Po zakończeniu grillowania trzeba odczekać, aż wypalą się resztki jedzenia i urządzenie przestanie parzyć. Jeszcze ciepły ruszt czyścimy stalową szczotką.
Nie czekamy do jego całkowitego ostygnięcia, gdyż będzie nam wówczas znacznie trudniej go doczyścić. Przecieramy pręty ściereczką zwilżoną płynem do zabrudzeń kuchennych.
Doskonale sprawdzi się Splash-Czysta Kuchnia. Następnie spłukujemy czystą wodą i wycieramy do sucha. Misę na węgiel opróżniamy, a gdy ostygnie, czyścimy ją czyścikiem kuchennym.
Czyścik kuchenny Teflonex marki General Fresh pomoże nam także usunąć zabrudzenia z zewnętrznej obudowy grilla. Czyści skutecznie, a zarazem delikatnie, nie rysując powierzchni.
Wszystkie elementy grilla wycieramy do sucha. Nigdy nie polewamy wodą gorącej misy na węgiel, gdyż może to prowadzić do korozji.
Grill gazowy
Grill gazowy czyścimy podobnie jak węglowy, zaczynając od wypalenia tłuszczu. Przed przystąpieniem do pracy należy jednak odłączyć dopływ gazu.
Następnie traktujemy jeszcze ciepły ruszt szczotką drucianą i myjemy poszczególne jego elementy. Tu również pomoże nam płyn do zabrudzeń kuchennych.
Nie zapominamy o wyjęciu i wyczyszczeniu ociekacza, na którym gromadzi się tłuszcz oraz przetarciu osłon palników gazowych i elementów doprowadzających gaz.
Dopiero kiedy wszystkie części grilla zostaną dokładnie wyczyszczone i osuszone, możemy złożyć je w całość. Po każdym czyszczeniu impregnujemy ruszt olejem roślinnym.
Dzięki temu nie ulegnie on korozji w czasie przechowywania, a potrawy nie będą do niego przywierać w czasie kolejnego użycia.
Grill elektryczny
Grill elektryczny, podobnie jak inne urządzenia, wymaga regularnego czyszczenia.
Chociaż jedzenie nie przywiera do warstwy teflonu, należy oczyścić ją z pozostałych resztek i tłuszczu.
W tym celu ustawiamy maksymalną moc i przez około 10 minut wypalamy znajdujący się tam tłuszcz. Przed przystąpieniem do czyszczenia odłączamy urządzenie od prądu.
Płytę grilla pokrytą teflonem czyścimy delikatnym zmywakiem kuchennym General Fresh i płynem do mycia naczyń lub innym, delikatnym detergentem do tłustych powierzchni.
Silne środki mogą porysować i uszkodzić powłokę. Nie zapominamy o wyczyszczeniu pokrywy, tacki i stojącej na niej misy, do której w czasie grillowania skapuje tłuszcz.
Czyste i suche elementy są gotowe do złożenia i następnego grillowania.
Czyszczenie grilla nie jest trudne, pod warunkiem wykonania tej czynności bezpośrednio po zakończeniu grillowania.
Odkładanie tej czynności na kolejny dzień sprawi, że będzie to znacznie trudniejsze zadanie. Warto więc przestrzegać tej zasady bez względu na rodzaj posiadanego urządzenia.