Logo General Fresh
General Fresh 17 grudnia 2018 3 min czytania
Praktyczne rozwiązania

Czyszczenie samochodu – jak się do tego zabrać?

auto 1006216 640 6427

Czyszczenie wnętrza auta wydaje się trudne. Często  korzystamy więc z usług profesjonalistów, bojąc się, że sami nie podołamy temu wyzwaniu. Tymczasem koszt kompleksowego czyszczenia samochodu może wynieść nawet do 500 zł. W domowych warunkach jest to o wiele tańsze, bo oscyluje w granicach 100 zł. Zatem jak wyczyścić samochód w domu? 

Najpierw odkurzanie

Kierowcy czasami zaczynają czyszczenie samochodu od plastikowych części. Jest to jednak duży błąd. Jeśli potem przejdziemy do odkurzania i prania, drobinki piachu mogą przykleić się do plastiku z powodu naniesionego na niego preparatu. Czyszczenie wnętrza auta należy więc zacząć od odkurzania. 

Odkurzyć trzeba zarówno dywaniki, jak i tapicerkę. Trzeba to zrobić dokładnie. To też czas na przyjrzenie się tapicerce i zlokalizowanie zabrudzeń, których usunięcie będzie wymagało użycia specjalnych środków.

Pranie tapicerki

Należy podkreślić, że tapicerka tapicerce nierówna. Innymi środkami czyścimy poszycie bawełniane i innymi poszycie skórzane. 

  • Tapicerkę welurową i bawełnianą najlepiej czyścić pianką. Sprawia ona, że brud zamienia się proszek, który wystarczy odkurzyć. Dobre środki potrafią wyczyścić nawet ślad długopisu. 
  • Tapicerkę skórzaną najczęściej czyścimy mleczkiem, które jednocześnie nawilża poszycie. Czynność tę można zwieńczyć za pomocą kremu. 

Sposób na gumy do życia i sierść zwierząt

Gumy przyklejone do tapicerki należy zamrozić za pomocą lodu. W ten sposób skruszą się i łatwo usuniemy je szczotką o twardym włosiu. Tego typu szczotka świetnie poradzi sobie również z sierścią zwierząt, gdy zawiedzie odkurzanie. Trzeba jednak uważać na materiał tapicerki - nie chcemy jej przecież zmechacić. 

Czyszczenie plastików

Czyszczenie samochodu to również czyszczenie plastików. Pod żadnym pozorem nie należy zaczynać tej czynności od nabłyszczania! Jeśli to zrobimy, to na powierzchni utworzy się dobrze zachowana warstwa brudu, której usunięcie będzie bardzo trudne. 

Czyszczenie plastików trzeba zacząć od użycia specjalnego środka, najlepiej w formie pianki, bo te w sprayu zostawiają smugi. Bawełnianą szmatką czyścimy: deskę rozdzielczą, kierownicę, dźwignię zmiany biegów, boczki drzwi oraz tunel środkowy. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc możemy użyć np. szczoteczki do zębów lub pędzelka.

Na koniec szyby

By czyszczenie wnętrza samochodu było skończone, trzeba też zwrócić uwagę na szyby. Odradzamy użycie preparatów do mycia okien - na szybach samochodowych zostawiają często smugi. Najlepszym wyborem będzie użycie środków przeznaczonych do tej właśnie czynności. Szyby aut wymagają bowiem specjalnego traktowania. Preparat należy zaś zetrzeć czystą ściereczką, najlepiej irchową. 


Pamiętajmy, że kiedy nie jesteśmy w stanie usunąć zabrudzeń samodzielnie, lepiej będzie skorzystać z usług profesjonalistów. Ponadto czyszczenie wnętrza auta trzeba regularnie powtarzać. Na co dzień ważne jest zaś dbanie o ładny zapach w samochodzie. My polecamy odświeżacze samochodowe General Fresh.

To może Cię zainteresować

radiator 250558 1280
W domu
Czy zdawaliście sobie sprawę, że regularne czyszczenie grzejników, szczególnie przed rozpoczęciem...
Logo General Fresh
General Fresh
19 czerwca 2024 3 min czytania
pexels rdne 5591460 1
W pralni
Obrusy to nie tylko praktyczne dodatki do naszych stołów, ale także elementy dekoracyjne, które mogą...
Logo General Fresh
General Fresh
12 czerwca 2024 7 min czytania
pexels cottonbro 4112723 1
Praktyczne rozwiązania
W naszych domach coraz częściej pojawiają się urządzenia, które oferują nie tylko nowoczesność, ale ...
Logo General Fresh
General Fresh
17 maja 2024 5 min czytania
pexels liliana drew 9462141 1
W domu
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wielką różnicę może zrobić właściwy wybór odkurzacza w Twoim domu?...
Logo General Fresh
General Fresh
8 maja 2024 8 min czytania