Logo General Fresh
General Fresh 10 czerwca 2021 5 min czytania
W kuchni

Detergenty do zmywarki – jakich środków użyć?

detergenty20do20zmywarki
Zmywarka to kuchenne narzędzie, które obecne jest w wielu domach, a już na pewno w lokalach gastronomicznych. Jest ono mile widziane wszędzie tam, gdzie naczyń do zmywania jest na tyle dużo, że ręczne czyszczenie okazuje się żmudne i karkołomne. detergenty do zmywarki Oszczędność czasu to jednak niejedyna zaleta zmywarki. Jest ich znacznie więcej, jednak w głównej mierze pragniemy skupić się na środkach chemicznych, a ściślej detergentach, jakich należy używać do zmywarek. Wiele od nich zależy, ponieważ określają one jakość mycia. Obecnie na rynku znajduje się wiele substancji czyszczących, które poleca się do zmywarek. Jedne sprawdzają się gorzej, a drugie lepiej, a inne muszą być dopasowane do modelu zmywarki, jaki posiadamy. Tak czy inaczej, najlepszą miarą skuteczności zmywarki i detergentów, którymi ją wspomagamy, jest skuteczność czyszczenia naczyń.

Co zawierają detergenty do mycia zmywarki?

Środki chemiczne, którymi zasilamy naszą zmywarkę, najczęściej są niewielkich rozmiarów. Wystarczy mały preparat, by znacznie przyczynić się do czystości naszych naczyń. Zatem można się zastanawiać, jak silne muszą być to substancje i co się w nich znajduje. Każdy detergent, w tym także ten, który używany jest do zmywarki, musi zawierać w sobie szereg związków chemicznych, które umożliwią jego efektywne działanie. W większości preparatów znajdują się przede wszystkim alkaiczne środki myjące. Stanowią one nawet 95% objętości całego detergentu. Są one odpowiedzialne za zmiękczanie wody za pomocą przyłączania takich minerałów jak wapń i magnez. Dzięki temu, że minerały zatrzymują się w roztworze, na naczyniach nie tworzą się smugi. Jednym z alkaicznych środków myjących są fosforany. Niestety ich działanie jest szkodliwe dla środowiska, ponieważ, gdy dostają się do jezior lub rzek, to zanieczyszczają je i wywołują porost glonów, które ograniczają rybom tlen. Innym elementem składu substancji do zmywarek są środki powierzchniowo czynne. Dzięki nim napięcie powierzchniowe wody maleje, co przyczynia się do równomiernego rozprowadzania i wnikania jej w resztki jedzenia. Środki powierzchniowo czynne stanowią około 5% objętości detergentu. Nie są one toksyczne dla organizmu, lecz mogą wywołać duszności lub podrażnienia skóry. W wielu detergentach znajdują się także inhibitory korozji. Jak sama ich nazwa wskazuje, są to środki zapobiegające powstawaniu rdzy na metalowych elementach naczyń oraz zmywarki. Jednym z inhibitorów jest krzemian sodu, który może być szkodliwy dla górnych dróg oddechowych. Ponadto, jeśli byśmy go połknęli, to mógłby on uszkodzić nasz układ pokarmowy. Kolejnym składnikiem są związki chloru. Odpowiadają one za odkażanie naczyń, a także za ich wybielanie. Niestety te substancje również mogą być szkodliwe dla naszego organizmu, szczególnie wtedy, gdy występują w nadmiarze. W środkach czyszczących nie sposób nie znaleźć też składników zapachowych. Ich zadanie polega na usuwaniu brzydkiego zapachu z resztek jedzenia i nadawanie przyjemnego aromatu. Ważnymi związkami chemicznymi są też sole zasadowe i utleniacze, które rozbijają tłuszcz oraz kwasy, a także enzymy, które przyczyniają się do rozbicia protein i skrobi.

Jak działają detergenty w zmywarce?

Wiele zmywarek wyposażonych jest w całą paletę detergentów, które w trakcie mycia, czyszczą naczynia z brudu i z fragmentów jedzenia. Natomiast cały proces możemy poszeregować na trzy najważniejsze działania, za które odpowiedzialny jest dany detergent. Są nimi m.in. rozpuszczanie tłuszczu, zmniejszanie napięcia powierzchniowego w wodzie oraz wiązanie minerałów.

Rodzaje detergentów do zmywarki

Urządzenia, jakimi są zmywarki, wspomagane są przez różne rodzaje substancji czyszczących. Różnica polega na ich działaniu, ale także na formie, w jakiej występują.

Tabletki do zmywarki

Tabletki do zmywarek Brilly to detergent, który cieszy się dużą popularnością. Obecny jest prawie w każdej zmywarce. Łatwo się go aplikuje i jest dość skuteczny. Tabletki to tak naprawdę zbity proszek, który niekiedy jest połączony ze specjalnym żelem. Korzystając z tabletek, zapewniasz swojemu zmywaniu dużą jakość czyszczenia oraz przyjemny zapach.

Kapsułki z żelem do zmywarek

Kapsułki mogą być używane w zmywarce z dużym powodzeniem. Co ciekawe, są one podobne do płynu do naczyń, którym myjemy naczynia ręcznie. Cechują się one dużą wydajnością i bezpieczeństwem podczas mycia delikatnej szklanej zastawy. Zatem stosowanie kapsułek zapewnia mycie na wysoki połysk przy użyciu niewielkiej ilości substancji.

Proszek do zmywarek

Stosowanie tego detergentu jest zdecydowanie najtańszą opcją. Wsparty o wodę proszek doskonale czyści trudne do spłukania zabrudzenia. Jednak należy pamiętać, że używając go w nadmiarze, można uszkodzić szklaną warstwę naszych szklanek lub kieliszków.

Płyn do zmywarek

Używanie detergentu w formie płynnej Brilly może pełnić funkcję wyłącznie czyszczącą, nabłyszczającą lub jednocześnie jedną i drugą.

Sól do zmywarek

Warto wspomnieć też o soli, która również przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania urządzenia zmywającego. Sól do zmywarki Brilly zawiera w sobie chlorek sodu, który skutecznie czyści nawet zaschnięte zabrudzenia.

To może Cię zainteresować

pexels rene asmussen 1358900 1
W kuchni
Szafki kuchenne to zdecydowanie jedne z najbardziej istotnych miejsc do przechowywania, jakie znajdują...
Logo General Fresh
General Fresh
27 marca 2024 5 min czytania
pexels klaus nielsen 6287223 1
W kuchni
Mole spożywcze to uciążliwy problem, który niestety może pojawić się w domu każdego z nas. Czasem mimo...
Logo General Fresh
General Fresh
26 marca 2024 5 min czytania
triki kuchnia
W kuchni
Kuchnia to szczególne miejsce w każdym domu, w którym spędzamy czas z bliskimi na...
Logo General Fresh
General Fresh
30 listopada 2023 5 min czytania
garnekprzypalony
W kuchni
Z pewnością każdy z nas choć raz w swoim życiu przez przypadek przypalił garnek. Wystarczy chwila...
Logo General Fresh
General Fresh
12 września 2023 4 min czytania