Dezynfekcja ubrań – w jaki sposób jej dokonać?
Wirusy, bakterie, roztocza – Twoje ubrania są na celowniku wielu niemile widzianych mikroorganizmów. Niektóre z nich mogą wywołać poważne choroby. Dlaczego dezynfekcja ubrań to podstawowa rzecz, o jaką możesz zadbać już teraz, aby się przed nimi chronić? Na czym ona polega i jak ją przeprowadzić? Dowiedz się z naszego artykułu.
Na czym polega dezynfekcja ubrań w pralce?
Jeszcze do niedawna nie przykładano aż takiej wagi do dezynfekcji, jak ma to miejsce dzisiaj. Obecnie chcemy się zabezpieczyć przed różnymi wirusami i bakteriami, które mogą wywołać choroby. Dotyczy to także odzieży.
Najprościej dezynfekcję ubrań można przeprowadzić w czasie zwykłego prania. Wysoka temperatura pozwala wyeliminować zarazki i zanieczyszczenia. Przyjmuje się, że woda powinna mieć co najmniej 60 stopni. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
W Twojej szafie jest zapewne wiele delikatnych ubrań. Naturalne lub syntetyczne tkaniny mogą zniszczyć się w zbyt gorącej wodzie. Ratunkiem dla nich może być chemia. Pozwoli ona na dezynfekcję, a jednocześnie pranie ich w niższych temperaturach.
Jakie środki do prania wybrać?
Podstawą są środki do prania. Powinny one być na tyle silne, aby usunąć zanieczyszczenie i bakterie, a jednocześnie delikatne, żeby nie podrażnić skóry. Zwróć uwagę na skład wybranego proszka do prania i jego aktywne składniki. Dobrze, aby aktywował się on już w niskich temperaturach, aby zdezynfekować również delikatne tkaniny.
Czy prasowanie pomaga dezynfekować ubrania?
Panuje przekonanie, że żelazko jest dobrym rozwiązaniem na dezynfekowanie ubrań. W końcu wykorzystuje ono bardzo wysoką temperaturę, aby wyprasować tkaninę. Dlaczego zatem nie miałoby ono usuwać bakterii oraz wirusów?
Żeby tak się stało, żelazko musiałoby posiadać odpowiednio silny i regularny strumień gorącej pary, aby dotrzeć do każdego zakamarka. Pod tym względem skuteczniejsze są żelazka z wbudowanym generatorem pary.
Podobnym rozwiązaniem jest steamer. Emitowana przez niego para osiąga temperaturę nawet 98 stopni. Pozwoli ona na skuteczne prasowanie, które nie tylko będzie bezpieczne dla delikatnych tkanin, ale również usunie bakterie i zarazki.
Jak dbać o higienę ubrań?
Nie tylko pranie i prasowanie pozwolą zadbać o dezynfekcję ubrań. Liczą się także codzienne czynności i nawyki. Niewielu z nas jest jednak ich świadomym. Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić.
Kosz na pranie
Na higienę ubrań ma wpływ sposób ich przechowywania. Co robisz z brudną odzieżą, przeznaczoną do prania? Najpewniej masz w domu wyznaczony do tego kosz lub pojemnik. Gromadzisz w nim rzeczy, dopóki się nie zapełni, a później wstawiasz pranie.
Pamiętaj jednak, że im dłużej pozostawisz zabrudzone ubrania, tym łatwiej będą się na nich rozwijać zarazki i grzyby. Dlatego nie warto przedłużać czasu, kiedy leżą w koszu na pranie. Dotyczy to zwłaszcza mocno zabrudzonej odzieży i tkanin, których używasz do sprzątania.
Nie zapominaj też o tym, aby pranie nie leżało długo w bębnie pralki po zakończonym praniu. W środku urządzenia jest wtedy wciąż bardzo wilgotno. Tym samym jest to środowisko, w którym chętnie rozwijają się mikroorganizmy,
Czyszczenie pralki
Mogłoby się wydawać, że pralka czyści się za każdym razem. W końcu pracuje z wodą i detergentami do prania. Powinna być zatem czysta. Prawda? Niekoniecznie.
Pralki również się brudzą i wymagają regularnego czyszczenia. Zabrudzenia mogą ukrywać się pod uszczelkami czy na filtrze. Przez co wyprane ubranie nie będzie już pachniało taką świeżością. Aby temu zapobiec, czyść urządzenie regularnie przynajmniej raz w miesiącu. Wykorzystaj w tym celu płyn do czyszczenia pralki, który usunie nie tylko zanieczyszczenia i osad, ale także pozbędzie się kamienia i rdzy.
Podsumowanie
Chcesz dezynfekować ubrania, a jednocześnie nie zniszczyć delikatnych tkanin? Samo żelazko nie wystarczy. Podstawą jest pralka, a dokładnie detergenty, jakich używasz do prania. Nie zapominaj również, że higiena Twojej odzieży zależy także od czystości miejsca, w którym ją przechowujesz oraz urządzenia, w którym pierzesz.