20 Kwietnia 2018

Domowe BHP - jak zachować bezpieczeństwo podczas sprzątania

Chociaż skrót BHP kojarzy się przede wszystkim z miejscem pracy, to zasady, które gwarantują bezpieczeństwo i higienę powinny towarzyszyć Ci także podczas prac wykonywanych w domu. Jeśli chcesz, aby Twoje sprzątanie było zarówno skuteczne, jak i bezpieczne, koniecznie zapoznaj się z naszą listą domowego BHP.

Zasada pierwsza – nie mieszaj środków czystości

Każdy środek czystości ma ściśle określony skład, który pozwala na skuteczne wykonanie konkretnych prac porządkowych. Wiele osób uważa, że mieszając ze sobą dwa lub więcej środków, może osiągnąć lepszy efekt. Jest to bardzo ryzykowny eksperyment, zarówno dla Ciebie, jak i czyszczonej powierzchni. Podczas łączenia różnych składników może dojść do silnej reakcji chemicznej, a wydzielające się podczas niej opary, mogą podrażnić lub nawet uszkodzić śluzówki, skórę lub oczy. Ponadto, powstała mieszanka może okazać się silnie żrąca, przez co zamiast skuteczniej oczyścić powierzchnię, uszkodzisz ją.

Zasada druga – nie zamieniaj opakowań

Przelewanie środków czyszczących do innych, na przykład mniejszych, ale nie oryginalnych opakowań może zakończyć się tragicznie, ponieważ po jakimś czasie możesz zapomnieć, co jest w danym pojemniku. Poza tym, warto pamiętać, że oryginalne opakowania są dostosowane do konkretnych chemikaliów. To zabezpiecza przed uszkodzeniem pojemnika, a tym samym przed wyciekiem, który w najlepszym wypadku oznacza dodatkowe sprzątanie.

Zasada trzecia – bezpieczne przechowywanie środków czystości

Jeśli w Twoim domu są dzieci lub jesteś właścicielem zwierząt, wszelkie środki chemiczne koniecznie trzymaj w niedostępnym dla nich miejscu. Najlepsze są wysokie półki i szafki zamykane na klucz. Pamiętaj też o właściwej temperaturze i zacienieniu w miejscu, gdzie składujesz środki czystości.

Zasada czwarta – postępuj zgodnie z instrukcjami

Na opakowaniach znajdują się dokładne instrukcje postępowania z danym środkiem. Zawsze je czytaj i stosuj się do zaleceń. Nie lekceważ też informacji podanych na akcesoriach do sprzątania i sprzęcie AGD, który ma pomóc Ci utrzymać czystość (odkurzacz, pralka, zmywarka). Zasada ta obowiązuje również, kiedy podczas porządków korzystasz z drabiny – nigdy nie lekceważ zasad jej ustawienia i przeznaczenia.

Zasad piąta – myj i wycieraj ręce

Jeśli instrukcja środka czystości sugeruje stosowanie rękawiczek podczas jego używania – nie ignoruj jej. Nie mniej, po każdej czynności porządkowej dokładnie umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Po zakończeniu mycia wytrzyj dłonie do sucha. Nie tylko dbasz w ten sposób o higienę, ale unikasz przykrych wypadków (znasz ten stres, kiedy coś wypadnie z mokrych rąk?).
PAMIĘTAJ – nigdy nie korzystaj z urządzeń elektrycznych, kontaktów czy gniazdek, jeśli masz mokre dłonie.

Jak widzisz, skrót BHP można rozwinąć także jako „bezpieczeństwo i higiena porządków”. Mamy nadzieję, że tak naprawdę znasz i stosujesz te zasady od dawna. Bo sprzątać warto równie dokładnie, co bezpiecznie! A w zadbaniu o efekty porządków pomoże Ci General Fresh – z miłości do świeżości, z miłości do czystości!